NUNS: REM-u istekao mandat, ni do sada nije radio svoj posao

Nezavisno udruženje novinara Srbije objavilo je novi dosije o medijima u kojem se navodi da od 5. novembra Srbija više nema telo koje donosi odluke o elektronskim medijima. Naime, tog dana sadašnjim članovima Saveta REM-a mandat je istekao po sili novog zakona, dok procedura za izbor novih članova Saveta još nije pokrenuta.

Regulatorno telo za elektronske medije Foto: Srđan Ilić

Rad REM-a, kako je navedeno, u poslednjih 10 godina obeležili su brojni skandali i kršenja zakona, ignorisanje nezakonitog ponašanja komercijalnih televizija, kršenje sopstvenih pravilnika i poslovnika, neefikasnost, politizacija i netransparentnost rada.

Prema novom Zakonu o elektronskim medijima (ZEM), Savet Regulatora od 5. novembra ove godine zvanično ne postoji. Ovo nije direktan propust REM-a, ali još uvek nije raspisan javni poziv za nove članove Saveta, što je trebalo da učini skupštinski odbor za kulturu i informisanje još u maju.

Međutim, u julu su članovi Saveta podneli Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti upravo tog člana zakona, što je vlastima poslužilo kao izgovor da ne raspišu javni poziv.

Članovi Saveta REM-a izdali su saopštenje u kojem su obavestili javnost da od 5. novembra više ne obavljaju svoju funkciju. Predsednik Srbije izjavio je da će proces izbora novih članova Saveta uskoro započeti.

Prema mišljenju Radeta Veljanovskog, profesora Fakulteta političkih nauka u Beogradu i kreatora brojnih zakona u oblasti elektronskih medija, kao i člana radne grupe za izradu novog Zakona o elektronskim medijima, REM nije ni približno ostvario svoje zakonske funkcije.

"On je samo u nekim formalnim aspektima ostvarivao svoju funkciju, u smislu da se bavio izdavanjem dozvola za određene zone pokrivanja, izdavao uputstva pružaocima medijskih usluga i sporadično primenjivao određene sankcije za nezakonito ponašanje emitera. Međutim, to su bile retke situacije", rekao je Veljanovski za dosije o medijima.

Pravnica Vladana Jaraković istakla je da tokom celog perioda svog funkcionisanja REM nije postupao kao čuvar javnog interesa, već je favorizovao partikularne interese pružalaca medijskih usluga na štetu zaštite javnog interesa u oblasti elektronskih medija.

"Jedan od ključnih problema je suštinsko nerazumevanje značaja medijskog regulatora u demokratskom društvu. REM sebe doživljava kao servis za izdavanje dozvola i naplatu naknada, dok čitav spektar regulatornih ovlašćenja uopšte ne koristi. Suprotno ulozi koju je sam sebi dodelio, REM bi trebalo da bude čuvar slobode izražavanja sa ključnom ulogom u očuvanju i promociji slobode i pluralizma medija", smatra Jaraković.

Nekadašnji član REM-a Slobodan Cvejić predložio je da se odgovornima za zloupotrebu ovog važnog regulatornog tela zabrani zapošljavanje u javnom sektoru na period od 10 godina zbog ugrožavanja opšteg interesa i neodgovornog obavljanja funkcije.

BIRODI: Agencija za sprečavanje korupcije već osam meseci nije reagovala na prijavu o sukobu interesa Olivere Zekić

Biro za društvena istraživanja (Birodi) najavio je da će Republičkom javnom tužilaštvu dostaviti izveštaj o tome da Agencija za sprečavanje korupcije nije "uspela" za više od osam meseci da se izjasni o prijavi o postojanju sukoba interesa u slučaju donedavne predsednice Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivere Zekić.

Birodi je u saopštenju takođe najavio da će od narodnih poslanika zatražiti pokretanje postupka smene direktora Agencije, u skladu sa Zakonom o sprečavanju korupcije.

Prema navodima Birodija, neizjašnjavanjem Agencije Olivera Zekić bila je zaštićena od sankcionisanja u slučaju sukoba interesa.

Birodi je podsetio da je Agenciji za sprečavanje korupcije 11. februara ove godine predao prijavu o sukobu interesa Olivere Zekić. Ta prijava je povezana sa njenim postupkom na sednici održanoj 22. decembra 2023. godine, kada je predložila odluku da nije prekršila član 1 Kodeksa članova Saveta REM-a (slučaj slike na društvenim mrežama u nacističkoj uniformi). Većinom glasova članova Saveta REM-a ta odluka je usvojena.

Prema navodima Birodija, tim postupkom bivša predsednica Saveta REM-a bila je u sukobu interesa.

Agencija za sprečavanje korupcije nije "uspela" da do 3. novembra, kada je članovima Saveta REM-a istekao mandat, utvrdi postojanje sukoba interesa u slučaju Olivere Zekić, naveo je Birodi.

Izvor: Beta/ FoNet