Vožnja pod dejstvom alkohola najčešći razlog za oduzimanje dozvole

Načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a Slaviša Lakićević rekao je da je 38 procenata vozača izgubilo vozačku dozvolu jer su vozili pod dejstvom alkohola, a 14 procenata zbog prekoračenja dozvoljene brzine.

Ilustracija. Foto: Michael Förtsch / Unsplash

"Jedan od prioriteta u radu Uprave saobraćajne policije svakako jeste da se iz saobraćaja isključe vozači koji upravljaju vozilima pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci. Moram da kažem da je u 2022. godini gotovo 70.000 takvih vozača isključeno iz saobraćaja. Imamo preko pola miliona vozača koji su sankcionisani zato što su prekoračili dozvoljenu brzinu kretanja. Ti podaci su poprilično alarmantni", istakao je Lakićević.

On je govorio na konferenciji za novinare povodom 1000. seminara za vozače kojima je oduzeta vozačka dozvola u organizaciji Agencije za bezbednost saobraćaja. Kako kaže u prethodnih 999 seminara čak 11.500 vozača pohađalo seminar što je upozoravajući podatak, jer je većina tih vozača učinila više od jednog teškog prekršaja.

Vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović rekao je da je prošle godine zabeležen rekordan broj prekršaja u Srbiji.

On je podsetio da su Zakonom o bezbednosti saobraćaja od 2009. godine uvedeni  kazneni poeni i da ko prikupi 18 kaznenih poena u roku od dve godine, gubi vozačku dozvolu.

"Jedini način da vrati vozačku dozvolu je da pohađa seminar koji je danas na programu hiljaditi put i da posle toga polaže ispit. Tek neko sa položenim ispitom ima pravo da vrati vozačku dozvolu", izjavio je Stamatović.

Govoreći o seminarima, Stamatović je rekao da povratnici čine manje od jedan odsto.

Izvor: Beta