Odgovor kompanije Rio Tinto na izjave profesora Branimir Jovančićevića

Povodom teksta „Branimir Jovančićević: Projekat Rio Tinta nosi velike rizike u svim fazama“, objavljenog na našem portalu, kompanija „RioTinto“ reagovala je saopštenjem koje u celosti prenosimo:

Foto: Rio Tinto

„Insider.net objavio je 14. juna članak „Branimir Jovančićević: Projekat Rio Tinta nosi velike rizike u svim fazama“ u kome je sagovornik izneo proizvoljne, naučno neutemeljeni navodi o Projektu „Jadar“. 

U članku, Branimir Jovančićević, bivši dekan Hemijskog fakulteta, navodi da se „poseban udar na životnu sredinu sastoji u tome što se koristi ogromna količina vode“. Navod da je nešto „ogromno“ ne može se smatrati naučno-utemeljenim argumentom. Kompanija Rio Tinto precizno je navela u okviru Studije o proceni uticaja na čijoj izradi je tokom šest i po godina radilo više od sto domaćih i međunarodnih nezavisnih stručnjaka, uključujući 40 univerzitetskih profesora sa više od 10 fakulteta, da bi za proizvodnju jednog kilograma litijum karbonata bilo potrebno 8,3 litara vode. To je 60 puta manja količina vode nego što su različiti stručnjaci proizvoljno navodili u periodu koji je prethodio objavljivanju Studija.

U videu koji prati članak Jovančićević navodi se da su „prosečne dubine na kojoj se nalaze podzemne vode u Vojvodini u tom aluvijonu oko 10 metara“, da „sve to leži na podzemnim vodama“, kao i da je „sve to u jednoj jakoj interakciji“. Važna karakteristika Projekta „Jadar“ je to što će se podzemna eksploatacija obavljati na dubini od okvirno 370 do 650 metara - u prostoru koji je hidrogeološki izolovan vodonepropusnim slojevima od izvora vode koje zahvataju lokalni kopani bunari. Višegodišnja istraživanja i prikupljeni podaci pokazuju da duboke podzemne vode i plitke aluvijalne izdani imaju hidrogeološku izolovanost. Duboke vode, koje su pod pritiskom i imaju različit fizičko-hemijski sastav, neće znatno uticati na smanjenje nivoa aluvijalnih voda ili infiltraciju u površinske vode zahvaljujući primenjenim modelima odvodnjavanja.

 U članku Jovančićević navodi da je „tu jedno ležište podzemnih voda koje se smatra jednim od najkvalitetnijih voda uopšte u Srbiji“. Projekat „Jadar“ ni na koji način neće smanjivati dostupnost ili uticati na kvalitet voda postojećih rezervi i izvora. Navod predstavlja nastavak kampanje zasnovane na pseudo naučnoj tvrdnji da u Mačvanskom regionu postoje podzemni izvori vode koji bi mogli da obezbede vodu za piće za 85 miliona ljudi, a koji bi navodno bili pogođeni projektom. Činjenica je da ne postoje studije koje bi potvrdile da bi rezerve podzemnih voda u Mačvanskom regionu mogle da obezbede vodu za piće za 85 miliona ljudi. Ukoliko naučno utemeljeni dokazi o „postojanju ležišta podzemnih voda koji se smatraju jednim od najkvalitetnijih voda uopšte u Srbiji“ postoje, kompanija Rio Tinto poziva Jovančićevića ili bilo koga iz stručne javnosti koji ove navode više godina javno zastupaju da te dokaze javno prezentuju javnosti. 

 Iznete sumnje Jovančićevića da se „teško može zamisliti“ da bi se „upotrebljena voda mogla prečistiti i vratiti na nivo kakav je bio, pa i čistiji“, „imajući u vidu koliko je količini vode se radi“, ne mogu se smatrati naučnim argumentima, posebno jer se na nenaučan način spekuliše o kojoj količini vode se uopšte radi. Savremenim metodama moguće je potpuno prečistiti otpadne vode iz gradova u kojima žive milioni stanovnika, a reč je o neuporedivo većim količinama otpadnih voda. U okviru Projekta „Jadar“ kako je i navedeno u Studiji planirana je izgradnja dva postrojenja za preradu otpadnih voda. Ta postrojenja zajedno sa posebnim bazenima za čuvanje otpadnih voda, imaju dovoljan kapacitet da se spreči neželjeno ispuštanje vode, čak i u najnepovoljnim okolnostima. Ova postrojenja koristila bi moderne i pouzdane metode prečišćavanja (reverzna osmoza i ultrafiltracija). Sva količina vode koja bi bila višak, bila bi prečišćena prema zahtevima koje propisuju domaći zakoni i standardi Evropske unije pre ispuštanja u reku Jadar. Na primer, toj vodi će se dodavati neophodni minerali pre ispuštanja, da bi se osigurala njena sigurnost za živi svet u rečnim tokovima i kvalitet koji odgovara kvalitetu vode u reci Jadar.

Projekat „Jadar“ već više godina je predmet kontinuirane negativne kampanje plasiranjem neistinitih informacija, iznošenjem netačnih tvrdnji i zaključaka kojima se javnost dovodi u zabludu. 

Branimir Jovančićević iznosi netačne tvrdnje o projektu „Jadar“ bez ikakvih dokaza i pri tom ignoriše naučno potvrđene činjenice i dokaze predstavljene u studijama na kojima je radilo više od sto domaćih i međunarodnih nezavisnih stručnjaka, uključujući 40 univerzitetskih profesora sa više od 10 fakulteta koji su šest i po godina radili na izradi studija na osnovu 23.000 bioloških, fizičkih i hemijskih analiza zemljišta, vode, vazduha i buke. Pozivamo sve zainteresovane da pročitaju studiju i daju konstruktivne komentare i predloge za unapređenje predloženih rešenja umesto što daju izjave kojima zastrašuju javnost kako bi privukli medijsku pažnju. 

Širenje netačnih informacija i neosnovane optužbe shvatamo ozbiljno i koristićemo sva raspoloživa pravna sredstva kako bismo zaštitili reputaciju kompanije“, navodi se u saopštenju kompanije „Rio Tinto“. 

Izvor: Insajder