OEBS: Kodeks novinara ključan za poverenje u medije

Kodeks novinara Srbije veoma je dobar i podržava veoma visoke evropske standarde, a ukoliko novinari žele da budu kredibilni u svojoj ulozi čuvara javnog interesa moraju da se pridržavaju smernica koje promovišu tačnost, pravičnost i osiguraju da im se može verovati, izjavio je danas šef Misije OEBS Jan Bratu.

Ilustracija. Foto: Unsplash/The Climate Reality Project

On je na otvaranju regionalnog sastanka samoregulatornih medijskih tela iz jugoistočne Evrope upozorio da postoji globalni trend porasta nepoverenja u medije i da su među najznačanijim razlozima za to problem sa kredibilnošću i integritetom medija koji idu ruku pod ruku. 

Medijski i saveti za štampu kao čuvari novinarske etike igraju ključnu ulogu u podržavanju novinarskih standarda i služe kao podsetnik i medijskoj industriji i novinarima da je u interesu društva, ali i samih novinara da se samoregulišu i izgrade poverenje sa publikom, rekao je Bratu. 

On je istakao da regionalna saradnja samoregulatornih medijskih tela može da omogući kolektivni i brz odgovor za specifične potrebe regiona čime se može stvoriti i bezbednije i produktivnije okruženje za novinare. 

Bratu je rekao da je poslednji monitoring Saveta za štampu pokazao da su od oktobra 2022. do januara 2023. godine u devet dnevnih novina zabeležena 2.653 slučajeva kršenja Kodeksa novinara Srbije, ili 663 slučaja kršenja mesečno.

Ocenio je da je dobra vest što je zabeležen pad u odnosu na 924 slučaja kršenja Kodeksa iz oktobra 2021. godine, ali da situacija i dalje nije dobra. 

Bratu je naveo da Zajednička deklaracija o medijskim slobodama i demokratiji, koja je usvojena u maju ove godine, naglašava važnost poverenja javnosti i legitimiteta medija kao čuvara demokratije i poziva vlasnike medija, urednike i novinare da postave i održavaju efikasne samoregulatorne mehanizme. 

Dodao je da Deklaracija poziva novinare da se distanciraju od dezinformacija, diskiriminacije, govora mržnje i propagande i da se aktivno bore protiv stereotipa. Bratu je naglasio da su to važne društvene i ljudske vrednosti koje bi trebalo da budu vodilja za dalje jačanje integriteta medija u izazovnim vremenima lažnih vesti i klikbejt novinarstva. 

Ukazao je da novinari rade za kompanije koje žele i da zarade zbog čega su mediji i biznis, ali je naglasio da je moguće baviti se biznisom i zadržati novinarsku etiku i pridržavati se novinarskog kodeksa. 

Kao primer on je naveo britanske tabloide, od koji su neki više senzacionalistički nego drugi, ali da se i oni pridržavaju osnovnih novinarskih postulata.

Izvor: FoNet