Opozicija o predloženom referendumu za opoziv predsednika: “Pokušaj skretanja pažnje sa protesta zbog litijuma “

Opozicija je saglasna u oceni da je poziv predsednika Srbije da traže raspisivanje referenduma za njegov opoziv pokušaj skretanja pažnje sa projekta “Jadar” i pobune građana koji već danima na protestima širom Srbije poručuju da su protiv iskopavanja litijuma.

Skupština Srbije, foto: Srđan Ilić

Ocenjujući da opoziciji ne smeta litijum već on, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponudio je poslanicima opozicije da skupe 70 potpisa, a da Srpska napredna stranka obezbedi preostale postpise do dve trećine neophodnih, kako bi se do kraja godine išlo na referendum za opoziv predsednika Srbije. 

"Evo moja ponuda, da ne biste razvlačili narod - podnesite zahtev vas 70, a ja ću obezbediti ostatak. Podnesite zahtev, vas 80, nemojte ni 85 da tražite, obezbediću vam ja ostatak potpisa i idemo pre kraja godine na referendum u opozivu predsednika Republike. Jer to je ono što tražite. Ja ću da se borim protiv vas i tad. Evo ja sam vam omogućio, nemojte da zamlaćujete narod, ne radite vi to zbog litijuma", rekao je Vučić u obraćanju javnosti u Vili Mir.

Đorđević: Poziv na referendum skretanje pažnje sa projekta “Jadar”

Poslanica Zeleno - levog fronta Biljana Đorđević za Insajder ocenjuje da je poziv na referendum skretanje pažnje sa projekta “Jadar”. 

“Poziv na referendum o sopstvenom opozivu je skretanje pažnje sa ozbiljnog društvenog otpora projektu Jadar na glasanje o poverenju predsedniku republike - i očito da se ovom retoričkom manevru Vučić okreće svaki put kad postoji ozbiljna društvena kriza, bilo da su to masakri i nasilje u školama u kojem sistem navodno nije zakazao, bilo da su to nevoljnost da se pooštre i poštuju ekološki standardi u zagađenoj zemlji u kojoj svakoga dana gore deponije i mnogi već nemaju vodu za piće”, ističe Đorđević. 

Đorđević ističe i da Vučić ima veći rejting od SNS-a i svih drugih političara, i da zato pokušava da svoj rejting “založi za Rio Tinto”, ali podseća da o njegovom razrešenju ne odlučuju građani već poslanici. 

“Ako predsednik hoće da se izjašnjavamo o njemu u Narodnoj skupštini gde njegovi poslušnici imaju većinu, potrebno nam je da imamo slobodni i nezavisni Ustavni sud koji se do sada maltene nijednom nije ozbiljno suprotstavio kršenjima Ustava od strane izvršne vlasti a koji će potvrditi da je predsednik prekršio Ustav”, kaže Đorđević. 

Lutovac: “Vučić poziva na referendum da bi se zaustavila pobuna građana zbog litijuma” 

Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac za Insajder navodi da je ideja o referendumu za opoziv predsednika besmislena i komična. 

Iza toga se, smatra Lutovac, krije namera da se uguši pobuna građana protiv rudnika litijuma.

“Imali smo svesrpsku deklaraciju, odnosno deklaraciju za spas Vučićevog rejtinga, imali smo ponudu o referendumu za kopanje litijuma, imali smo najavu nekih izbora, a sad evo i nekakav referendum o Vučiću. Sve se to plasira sa ciljem da se zaustavi u začetku ta pobuna zbog kopanja litijuma i skrene pažnja sa nekih drugih stvari poput zaduživanja Srbije i kraha kosovske politike”, ocenjuje Lutovac.

On dodaje i da je ponuda za referendum još jedan način da se napravi razdor između opozicije i građana. 

“To je još jedan medijski pokušaj da građani ne budu u centru pažnje nego da to bude opozicija, sa kojom račnuaju da će lakše izaći na kraj”.

Lutovac isitče da ne podržava ni to da se građani putem referenduma izjašanjaju o iskopavanju litijuma jer “pitanje zdrave životne sredine nije za referendum, već je to pravo garantovano Ustavom”. 

Ekološki ustanak: “Vučiću, nisi ti tema”

Pokret Ekološki ustanak ocenjuje da predsednik Srbije, predlogom referenduma o sopstvenom opozivu, „po običaju svojim teatralnim obraćanjem javnosti opet zamajava građane“.

„Aleksandre Vučiću nisi tema ti. Hiljade građana ti sa ulica širom zemlje poručuje – ‘U Srbiji neće biti kopanja litijuma'“, navodi se u saopštenju tog pokreta.

Đilas: “Vučić treba da podnese ostavku”

Predsednik Stranke slobode i pravde izjavio je da predsednik Srbije treba da podnese ostavku umesto što predlaže referendum.

“To bi bio častan potez zbog apsolutnog odbijanja građana Srbije da prihvate njegovu politiku iskopavanja litijuma. Nikakav referendum o smeni predsednika nije predviđen ni Ustavom ni zakonom, samim tim nije ni moguć. Uostalom, Vučić je sam rekao da njemu nije važno da li će otići sa funkcije sada ili 2027. Najbolje je da podnese ostavku i prihvati činjenicu da mu narod ne daje podršku za politiku koju je želeo da sprovede”, rekao je Đilas i poručio da umesto o referendumu treba da se govori o poboljšanju izbornih uslova. 

Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić ocenila je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponudom o raspisivanju referenduma o svom opozivu do kraja godine "založio sebe jer mu po istraživanja propada referendum o rudniku litijuma".

"Večeras je Vučić podigao ulog na maksimum. Više ne nudi referendum o rudniku litijuma, nego o sebi... Predsednik države se poistovetio sa privatnom kompanijom. A la Gvatemala i 'Junajted frut'? Čitajte o tome", napisala je Tepić na društvenoj mreži X.

Predsednik Novog lica Srbije (NLS) Miloš Parandilović ocenio je danas da je ideja predsednika Srbije Aleksandra Vučića o sopstvenom opozivu, onako kako je to zamisilio - neustavna i potpuno deplasirana.

"Njemu mandat ističe 2027. godine i taj mandat niko ne dovodi u pitanje. Ovde se radi o pokušaju iskopavanja litijuma i preoravanja trećine Srbije zarad interesa belosvetskih kompanija i vrhuške Srpske napredne stranke", naglasio je Parandilović u pisanoj izjavi.

Parandilović je naveo da je narod glasno poručio da "ovde kopanja neće biti", a predsednik sad "spinuje nudeći svoju poziciju koju niko nije tražio", saopštila je NLS.


Vučić i ranije pozivao na referendum o opozivu predsednika

Inače, predsednik Srbije pominjao je mogućnost referenduma kojim bi bio opozvan i u aprilu prošle godine, u toku protesta u organizaciji tadašnje koalicije “Srbija protiv nasilja”. 

I tada, kao i sada, pravnici su istakli da postoji jasna, Ustavom definisana procedura za razrešenje predsednika. 

Profesorka Pravnog fakulteta Marija Draškić za Insajder je izjavila da bi referendum o opozivu predsednika bio izigravanje procedure propisane Ustavom i Zakonom o predsedniku Republike.

„Ovakav vid referenduma je moguć da se uvede po proceduri Zakona o referendumu.  Narodna skupština može da raspiše referendum za neko pitanje iz svoje nadležnosti da bi dobila savetodavno mišljenje građana“, navodi sagovornica Insajdera. 

„Mislim da je Vučićeva ideja da se uvede postupak po Zakonu o referendumu, iako je to prilično pravno besmisleno za procedure koje su već detaljno propisane najvišim pravnim aktom“, dodaje Marija Draškić, redovni profesor u penziji.

Izvor: Insajder