Opozicija podnela Skupštini Predlog izmena Zakona o rudarstvu i energetici; Brnabić: Jedva čekam raspravu
Predstavnici svih opozicionih poslaničkih grupa i samostalni poslanici, u utorak 10. septembra, u Skupštini Srbije podneli su Predlog izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i energetici koje se odnose na zabranu primenjenih istraživanja i eksploatacije litijuma i bora. Ovaj predlog potpisima je podržalo 86 poslanika. U obraćanju nakon opozicionih poslanika predsednica parlamenta Ana Brnabić navela je da će zakonski predlog staviti na dnevni red u zakonskim rokovima i da "jedva čeka" raspravu.
Stranke koje su podržale ovaj zahtev su SSP, NPS, ZLD, Srce, DS, Ekološki ustanak, Novi DSS, POKS, Mi – snaga naroda, Mi glas iz naroda i samostalni poslanici.
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović je na konferenciji za medije rekla da se ovaj predlog zakona, zbog broja potpisa mora naći na dnevnom redu. Prema njenim rečima, ovo je front za odbranu Srbije.
"Ujedinili smo se oko osnovnih prava ljudi: na čistu vodu, vazduh i zemlju, i ništa nas neće podeliti u tome bez obzira na ideološke razlike", rekla je Nestorović.
Ona se zahvalila vanparlamentarnim ekološkim organizacijama koje su im pružile podršku. Prema njenim rečima, ovo je ujedinjenje po pitanju osnovnih prava svih građana – tema o oko čega će se uvek slagati i neće biti podele opozicije.
“Mora da se staviti tačka na "agoniju", kada je reč o iskopavanju litijuma. Pozivam predsednika Aleksandra Vučića da pročita zbornik radova Srpske nauke i umetnosti o skupu o tome 2021. i nalaze drugih stručnjaka. Bolje je da oslušne želju građana Srbije i da je neophodno obustaviti projekat Jadar”, rekla je Nestorović.
Poslanica Marinika Tepić (SSP) je ukazala da se litijum ne kopa nigde u Evropi, osim u Portugalu, gde je vlada pala zbog toga. U ostatku Evrope se, kako je dodala, ta tema samo razmatra i postoje planovi.
“Građani su jasno rekli da ne žele da se kopa litijum i bez obzira na to što Vučić pokušava to da porekne, podrška pokretu protiv je velika. Ukoliko SNS odbije da glasa za ovo inicijativu biće stavljen znak jednakosti između vladajuće stranke i kompanije Rio Tinto”, rekla je Tepić.
Ona je naglasila da se litijum vadi se iz slane vode i iz reka, što je potpuno drugi prerađivački proces.
“Ekstarkcija litijuma nema nikakve veze sa nečim sto je “zeleno”. Region u kom se eksploatiše ostavlja devastiranim. Mi ćemo biti prvi koji planiraju ovakav projekat na plodnom zemljištu, u urbano naseljenom delu države. Zeleno je nešto drugo”, naglasila je Tepić.
Ona je naglasila da izmenu Zakona "kojim će se zabraniti rudarenje litijuma, podržava najmanje tri četvrtine građana Srbije".
"Time se sprečava namera Aleksandra Vučića i njegovih partnera iz privatne kompanije Rio Tinto da od Srbije naprave eksperiment sa trajnim posledicama i prvim ekološkim iseljenicima u Srbiji", rekla je ona.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić rekao je da ovaj zahtev ima dve tačke. Prva se odnosi na zabranu iskopavanja litijuma i bora, a druga se odnosi na formiranje komisije koja bi istražila šta se desilo sa Narodnom inicijativom sa 38.000 potpisa protiv iskopavanja litijuma, koja je nestala.
Aleksić je podsetio na sadržaj zbornika SANU i apelovao da je ovo pitanje po kom je najpotrebnije slušati struku a ne političari koji su bili zaslužni za manje rizične projekte kojima su pokazali svoju nekompetentnost za zaštitu i nemar o životnoj sredini.
On je podsetio na zaključke iz zbornika radova koji je Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) objavila sa naučnog skupa o projektu Jadar iz maja 2021. godine a u kojima se navodi da nema uslova da taj projekat bude prihvaćen jer bi vodio "masovnoj devastaciji prostora, degradaciji biodiverziteta i voda, iseljavanju stanovništva".
"Tu se vidi šta kaže struka u Srbiji, šta kažu najkompetentniji ljudi dok politikanti iz vlasti ubeđuju građane da ne slušaju te ljude nego njih koji su u Majdanpeku i Boru, na Kosovu i Metohiji pokazali kako brinu o građanima", rekao je predsednik NPS.
Aleksić je ocenio da za iskopavanje litijuma "nema ni ekonomskog interesa". Srbija bi od litijuma zarađivala koliko i od jednogodišnjeg izvoza maline. On je skrenuo pažnju da zemlje regiona poput Severne Makedonije i Mađarske, bez rudnika litijuma otvaraju fabrike za proizvodnju litijumskih baterija.
Zoran Lutovac (DS) je rekao da je novina to sto su političke stranke stavile svoje ideološke razlike po strani kako bi se ujedinili po ovom pitanju.
Aleksandar Jovanovć Ćuta (Ekološki ustanak) je rekao da od vlasti zavisi da li će se ovaj problem rešavati u parlamentu ili na ulici, dodavši da su ekološki aktivisti u Skupštinu došli sa ulice, te da će novih protesta protiv litijuma biti.
Brnabić: Uvek smo spremni za debatu
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je, na konferenciji za medije nakon obraćanja opozicije, rekla da će Predlog izmena i dopuna zakona o geološkim i rudarskim istraživanjima, koji je podnela opozicija, staviti na dnevni red u skladu sa zakonskim rokovima.
"Lično, ja jedva čekam ovu sednicu, da vidimo zaista ko je za šta odgovoran u ovoj zemlji što se tiče ovog projekta u poslednjih 23 godina. Jedva čekam", rekla je ona na konferenciji za novinare.
Brnabić je, posle konferencije za novinare opozicije, rekla da su građani mogli da svedoče vrhuncu licemerija na političkoj sceni i da se desilo da oni koji su doveli Rio Tinto u Srbiju 2001. godine, da oni koji su im dali istražna prava 2004. godine ili promenili zakone 2006. i 2011. godine danas tobož traže zabranu geološkog istraživanja litijuma i bora.
"Želim odmah da kažem da oni ovim ne traže zabranu istraživanja bora i litijuma već praktično traže zabranu svih geoloških istraživanja na teritoriji Republike Srbije. Zašto? Pa zato što ni Rio Tinto nije došao da istražuje litijum, nego istraživao nešto drugo, a onda našao jadarit, a jadarit sadrži litijum. Tako da vi više ne možete, ako se ovo usvoji, da dajete bilo kakve dozvole za istraživanje", objasnila je Brnabić.
U skladu sa tim, Brnabić je ocenila, da opozicija želi da unazadi Srbiju. Ona je dodala da je vlast spremna da razgovara, za razliku od njih, koji, kako je podsetila, to nisu učinili pre 23 godine kada su doveli Rio Tinto.
"Nisu razgovarali sa narodom. Nisu tražili od naroda dopuštenja da dovedu Rio Tinto u Srbiju, ni da daju prvo istražno pravo Rio Tintu, ovo istražno pravo koje bi danas da zabrane da država daje, dakle tada kada su dali ta istražna prava, nisu pitali narod. Nisu imali javnu debatu. Kada su menjali zakone, nisu imali javne debate", rekla je Brnabić.
Za razliku od njih, kao što je i predsednik Vučić pokazao, mi smo uvek spremni da razgovaramo, dodala je Brnabić.
Kako je istakla, ne beži od narodne inicijative protiv iskopavanja litijuma i formiranja komisije i se na se tome radi, ali da postoje i druga važna pitanja za rad Narodne Skupštine.
Ona je odgovarajući na to da opozicija takođe traži formiranje komisije koja bi utvrdila šta se desilo sa 38.000 potpisa, odnosno Narodnom inicijativom protiv iskopavanja litijuma i da li će podržati formiranje te komsije, rekla da se na tome radi, ali da postoje i drugi prioriteti.
"Radim na tome, ali imam takođe mnogo drugih prioriteta, na primer rad na implementaciji određenih preporuka ODIHR, kao i formiranje radnih tela, parlamentarnih grupa prijateljstva i sve ono ostalo što jeste rad Narodne skupštine tako da dobićete odgovor. Ne bežim od narodne inicijative što se tiče formiranja komisije, da budem iskrena, nisam stigla da pogledam taj njihov predlog, ali kao što znate, uvek sam otvorena za njihove predloge. Baš uvek i baš za sve", rekla je Brnabić.
Izvor: Insajder, Tanjug