Orban i Nehamer o neophodnosti nove politike EU za borbu sa problemom migracija

Mađarski premijer Viktor Orban i austrijski kancelar Karl Nehamer ocenili su danas u Budimpešti da je u borbi sa problemom migracija neophodna nova politika EU i jedinstveno evropsko rešenje.

Premijer Mađarske Viktor Orban, kancelar Austrije Karl Nehamer i predsednik Srbije Aleksandar Vučić na trilateralnom sastanku u Budimpešti. Foto: FoNet/Instagram predsednika Srbije

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem posle trilateralnog sastanka, Orban je rekao da se slaže sa Nehamerom da treba činiti sve više „kako bi se u Briselu formirala nova politika u odnosu na izbeglice, ali da se ne može sedeti skrštenih ruku čekajući na to".

„Voleli bismo da postoji jedinstveno evropsko rešenje za problem migracija, ali za sada nas rešenja EU samo koče i to nije dobro, želimo da se to promeni. Moramo da delujemo, ja sam veliki poštovalac Fronteksa, ali me on podseća na organizaciju za zaštitu izbeglica, a nama je potrebna zaštita granica. Zato smo se danas sastali", kazao je Orban.

Orban je naveo da Mađarska iz Brisela „nikada nikakvu pomoć nije dobila" za konkretnu borbu protiv ulaska migranata.

„Iz Brisela nas prinuđuju na primenu pravila koja nisu svojstvena našoj kulturi. A kada primenjujemo ona pravila koja funkcionišu kod nas, onda pokreću postupke protiv nas po pitanju ljudskih prava", dodao je mađarski premijer.

On je rekao da je potrebno pomeranje „odbrambene linije" što južnije, navodeći da je ona sada na srpsko-mađarskoj granici i da to „uopšte nije dobro".

„Treba ići što južnije, ali korak po korak. Prvo je potrebno ojačati srpsko-makedonsku granicu, pa videti kako dalje. One koji ilegalno borave u našim zemljama moramo vratiti tamo odakle su došli, to iziskuje mnogo posla i finansijskih sredstava, i to bi EU trebalo da preuzme na sebe jer je to interes svih zemalja članica Unije", kazao je Orban.

Naveo je da „najteži zadatak" predstavlja formiranje „okruga za izbeglice" izvan EU, u kojima bi bili podnošeni zahtevi za azil.

„Zalažem se za to da zahtev za azil može da se podnese samo na tim mestima izvan EU i da izbeglice ne mogu da stupe na tlo EU dok im ne bude odobren zahtev. Ali o tome nema jedinstva u EU, a ilegalni migranti samo kuljaju", dodao je.

Austrijski kancelar Nehamer je rekao da „treba veoma brzo nešto učiniti" i potruditi se da ilegalni migranti budu vraćeni u zemlje porekla, navodeći da je u tome neophodna pomoć EU.

„Briselu treba da pošaljemo poruku da je došlo vreme da Evropska komisija napravi odgovarajuće korake za zaštitu zajedničke granice jer ljudi u toliko velikom broju nesmetano ilegalno prelaze granice. Trebalo bi osmisliti i kako promeniti sistem za azilante na teritoriji EU, jer težinu podnose pojedine članice EU u svojim okvirima", kazao je Nehamer.

Nehamer je naveo da su potrebna „partnerstva koja prelaze granicu EU" i dodao da Zapadni Balkan „treba da postane važan deo evropske strategije i politike".

„Na taj način možemo da smanjimo pritisak na granice. Srbiju ne smemo da napustimo i ostavimo samu, ako je Srbija pritisnuta ilegalnom migracijom, kao ni Severnu Makedoniju. Treba da promenimo pravnu situaciju unutar EU i da readmisija bude što je moguća brža. Preraspodela migranata unutar EU je nemoguća jer o tome nema jedinstva", dodao je Nehamer.

Orban je kritički govorio i o izostanku zajedničkog rešenja na nivou EU za pomoć kompanijama koje se nalaze u problemu zbog uvođenja sankcija Rusiji.

„Nema zajedničkog evropskog rešenja za pomoć evropskim kompanijama. Sankcije (Rusiji) moraju da primenjuju sve zemlje članice, a nema kompenzacija kompanijama. Bogate članice EU će enormnim sumama pomagati svojim kompanijama, dok siromašnije to neće moći", rekao je Orban.

On je ocenio da je to „početak kanibalizma" u EU i dodao da Brisel zbog toga „mora da učini nešto jer će to narušiti evropsko jedinstvo".

Izvor: Beta