Organizacije civilnog društva iz regiona podržale organizatore festivala "Mirdita, dobar dan"
Organizacije civilnog društva iz regiona izrazile su danas snažnu podršku kolegama iz Inicijative mladih za ljudska prava i Građanskih inicijativa iz Srbije, kao i iz kosovske organizacije Integra, povodom zabrane održavanja festivala "Mirdita, dobar dan" u Beogradu.
Ističući da festival "Mirdita, dobar dan" promoviše prijateljstvo i saradnju srpskog i albanskog naroda, gotovo sto organizacija civilnog društva iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije, kao i iz Srbije i sa Kosova, osudilo je u zajedničkom saopštenju odluku vlasti u Srbiji da "zabrane festival samo zato što se našao na udaru kriminalnih struktura, pripadnika desničarskih grupa koje ugrožavaju bezbednost i najgrublje prijete njegovim organizatorima i učesnicima".
"Od Srbije, kao države članice Ujedinjenih nacija i Saveta Evrope i kandidatkinje za članstvo u Evropskoj uniji, očekuje se da poštuje svoje obaveze prema slobodi izražavanja, udruživanja i mirnog okupljanja organizatora festivala", te da ih zaštiti od nasilnika koji koriste govor mržnje i najgrublje prete nasiljem organizatorima i učesnicima festivala, navedeno je u saopštenju, koje je objavio Evropski pokret u Srbiji.
Organizacije civilnog društva izrazile su i ozbiljnu zabrinutost zbog negativnog stava najviših zvaničnika Srbije prema festivalu "Mirdita, dobar dan", ističući da ta manifestacija isključivo promoviše mir, a trebalo je da ga otvori predstava o univerzalnoj patnji porodica čiji su najmiliji oteti i nestali.
Potpisnici saopštenja pozvali su vlasti Srbije da preispitaju odluku o zabrani festivala "Mirdita, dobar dan", da zaštite organizatore i i sankcionišu sve koji im ugrožavaju bezbednost.
Festival "Mirdita, dobar dan“ održava se već deset godina, a ove godine MUP je zabranio njegovo održavanje zbog "opasnosti od ugrožavanja bezbednosti ljudi i imovine, kao i opasnosti od narušavanja javnog reda i mira u većem obimu“.
Organizatori su isti dan saopštili da smatraju da je "naredbom MUP prekršio Ustav Srbije", odnosno, kako kažu, slobodu izražavanja i slobodu okupljanja.
Tokom čitave decenije pratili su ga protesti desničarskih organizacija i partija u Srbiji koji su pokušavali da spreče njegovo održavanje i tražili od vlasti da zabrane tu manifestaciju.
Tokom dana 27. juna ispred Dorćol placa, gde je trebalo da počne festival, okupila se grupa mladića koja sprečava ulazak u ovaj prostor, a navijači Crvene zvezde su objavili na svom Telegram nalogu poruku u kojoj ističu da lokaciju neće napuštati sve dok ne budu uvereni da se događaj neće održati. Policija nije intervenisala ni nakon zabrane svih okupljanja iako je MUP naveo da neće biti dozvoljeni ni drugi skupovi na tom prostoru.
Oni su se razišli tek nešto posle 20 časova i to uz baklje, petarde, dimne bombe i time je završen skup ispred Dorćol placa.
Izvor: FoNet