Osam zemalja najavilo da će zabraniti fizičko kažnjavanje dece

Osam zemalja, među kojima su Panama, Uganda, Šri Lanka, Kirgistan, Burundi i Češka najavilo je da će zabraniti fizičko kažnjavanje dece, odnosno, mlađih od 18 godina.

Deca, ilustracija, foto: Ben Wicks/Unsplash

Aktivisti su to nazivali "fundamentalnom promenom" koja će uticati na više od 100 miliona dece širom sveta, piše Gardijan.

Vlade pomenutih zemalja obećale su potpuno ukidanje fizičkog kažnjavanja, dok su Gambija i Nigerija obećale da će ga zabraniti u školama. 

Ove obaveze dolaze u okviru globalnih nastojanja da se suzbije nasilje nad decom, uoči prvog svetskog samita Ujedinjenih nacija na ovu temu, koji se održava 7. i 8. novembra u Bogoti.

"Ovo je zaista neverovatno. Ove zemlje zajedno obuhvataju oko 150 miliona dece i ovo je fundamentalna promena za njih. To šalje snažnu poruku svetu da više ne prihvatamo nasilje nad decom", rekla je stručnjak Bes Herbert iz organizacije "Okončati fizičko kažnjavanje" pri Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Trenutno, 67 zemalja od 193 potpuno zabranjuju fizičko kažnjavanje.  Prva zemlja koja je to učinila bila je Švedska 1979. godine. 

U Velikoj Britaniji, Škotska i Vels su zabranile fizičko kažnjavanje, dok je ono još uvek dozvoljeno u Engleskoj i Severnoj Irskoj.

Sve veći broj istraživanja pokazuje da je fizičko kažnjavanje dece negativno utiče na njihovo zdravstveno stanje, kao i na ponašanje, uključujući loše mentalno zdravlje, kognitivni razvoj i rezultate u obrazovanju, kao i povećanu agresivnost. 

Kritičari tvrde da fizičko kažnjavanje loše utiče na porodične odnose i, umesto da decu nauči kako da se ponašaju, uči ih da je nasilje prihvatljiv način rešavanja konflikata.

Izvor: Tanjug