Osmani: U saradnji sa saveznicima biće rešeno pitanje dinara

Predsednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je da će u saradnji sa saveznicima biti rešeno pitanje dinara. Ona je to rekla na konferenciji za novinare, nakon sastanka sa specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom, a povodom uredbe o zabrani dinara Centralne banke Kosova, prenosi Koha.

Vjosa Osmani, predsednica Kosova. Foto: Flickr/European Union

Zbog uredbe, koja je stupila na snagu 1. februara i prema kojoj je jedina valuta za gotovinsko plaćanje evro, dovedena je u pitanje egzistencija i opstanak Srba na Kosovu, pošto svoja primanja od države Srbije dobijaju u dinarima.  

Osmani je na konferenciji rekla i da očekuje da se proces smene gradonačelnika na severu Kosova obavi u predviđenim rokovima, prenosi Ekonomija onlajn.

"Proces smene gradonačelnika četiri opštine sa severa Kosova odvija se u skladu sa zakonom utvrđenim procedurama i administrativnim uputstvima kako bi građani severnih opština mogli da ostvare svoje pravo garantovano zakonom o lokalnoj samoupravi. Očekujemo da će se ovaj proces odvijati u okviru ustavnih i zakonskih parametara i u zadatim rokovima", rekla je Osmani.

Izbori za smenu gradonačelnika Albanaca u četiri opštine sa srpskom većinom - Kosovskoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku zakazani su za 21. april, a nakon peticije građana.

Gradonačelnici su izabrani u aprilu 2023. godine na izborima na koje je izašlo svega oko 3,5 odsto birača od ukupno 45.950 upisanih, kada je glasalo samo 13 Srba.

Od tada se na čelu četiri opštine na severu Kosova, u kojima Srbi čine 95 odsto stanovništva, nalaze gradonačelnici Albanci.

Centralna banka Kosova (CBK) saopštila je 17. januara da je na sednici održanoj 27. decembra Odbor te banke doneo Uredbu o gotovinskom poslovanju prema kojoj je jedina valuta koja se može koristiti na Kosovu za gotovinske transakcije u gotovini i platnom sistemu - evro, što znači da od 1. februara, kada Uredba stupi na snagu, srpski dinar neće moći da se koristi.

Zvanični Beograd, ekonomisti i, pre svih, tamošnji Srbi, najavu ukidanja platnog prometa smatraju veoma lošom odlukom koja može da ima posledice ne samo po nastavak dijaloga već, pre svega, po situaciju na terenu i svakodnevni život građana.

CBK saopštila je da je počela sa preduzimanjem dodatnih mera, u cilju lakšeg sprovođenja uredbe o evru, koje će trajati najduže tri meseca, kako bi se Srbima koji na Kosovu koriste dinar omogućio prelazni period za prilagođavanje i potpuni prelazak na evro kao jedinu valutu.

U severnom delu Kosovske Mitrovice sa protesta Srba 12. febraura zatraženo je od kosovskih vlasti da omoguće isplatu penzija i ostalih davanja u dinarima.

Izvor: Tanjug