Papa Franja pozvao na humano rešavanje migrantske krize
Papa Franja pozvao je u subotu, 23. septembra u Marseju francuskog predsednika Emanuela Makrona i druge evropske lidere da otvore luke za ljude koji beže od teškoća i siromaštva.
"Dozvolimo sebi da budemo dirnuti pričama naše nesrećne braće i sestara koji imaju pravo i da emigriraju i da ne emigriraju. Pred strašnom pošasti eksploatacije ljudskih bića, rešenje nije u odbijanju, već u obezbeđivanju, u skladu sa mogućnostima, dovoljnog broja legalnih ulazaka", poručio je Franja Makronu i drugim uesnicima sastanka mediteranskih biskupa u Marseju.
On je rekao da u Evropi zbog migracija nije vanredno stanje, već je to dugoročno pitanje i realnost sa kojom države moraju da se pozabave na human način.
Italijanska desno orijentisana vlada ranije je pritisnuta navalom migranata iz Afrike zapretila restriktivnijim merama i blokadom pomorskih puteva u Sredozemlju.
Inalče, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i italijanska premijerka Đorđa Meloni obišle su, u nedelju 17. septembra, italijansko ostrvo Lampeduza pogođeno migrantskom krizom.
Meloni je izjavila da je zbog velikog priliva migranata Italija pod "nepodnošljivim pritiskom".
Od početka godine oko 127.000 migranata ušlo je u Italiju, što je dvostruko više nego u istom periodu 2022. Mnogi od njih stižu u Italiju upravo preko Lampeduze, najjužnijeg italijanskog ostrva.
Francuska vlada je pojačala patrole na južnoj granici kako bi sprečila prelazak migranata iz Italije. Makronova centristička vlada zauzela je tvrđi stav prema migraciji i bezbednosti pošto je naišla na kritike francuskih konzervativaca i krajnje desnice.
S obzirom da su izbori za Evropski parlament zakazani za iduću godinu, Makron se zalaže da EU ojača spoljašnje granice i da bude efikasnija u deportovanju pojedinaca kojima je zabranjen ulazak, piše AP.
Makron i Franja su se danas sastali i u četiri oka.
Vatikan je naglasio da Franja nije u zvaničnoj poseti Francuskoj, već u poseti Marseju, jer ne želi da ide u zvničke posete jakim katoličkim zemljama pre no što poseti manje zemlje i oblasti u kojima ljudi teže žive.
"Oni koji rizikuju svoje živote na moru, ne vrše invaziju, oni traže dobrodošlicu, doživotno", istakao je papa.
Izvor: Beta