Parlamentarni odbor Gruzije usvojio u drugom čitanju zakon o stranim agentima

Odbor za pravna pitanja parlamenta Gruzije usvojio je u drugom čitanju predlog zakona "O transparentnosti stranog uticaja" nakon desetočasovne rasprave predstavnika vladajuće partije Gruzijski san – Demokratska Gruzija i opozicije.

Protesti u Gruziji. Foto: Tanjug/AP Photo/Shakh Aivazov

Zbog kršenja skupštinskog pravila iz sale je udaljeno 14 poslanika opozicije.

Datumi za podnošenje predloga zakona na glasanje na plenarnoj sednici još nisu objavljeni, prenosi Gruzija tudej.

U martu 2023. godine, predlog zakona o stranim agentima je povučen iz parlamenta zbog masovnih protesta. Početkom aprila vladajuća partija Gruzije objavila je nameru da ga ponovo uvrsti na dnevni red parlamenta.

Predlog zakona je usvojen u prvom čitanju 17. aprila. Za usvajanje su glasala 83 poslanika, protiv nije bilo. 

Predsednica Gruzije Salome Zurabišvili rekla je da će staviti veto na zakon.  

Nakon ovoga, gruzijski premijer Irakli Kobahidze nazvao je Zurabišvili "stranim agentom". 

Predsednik vladajuće partije Gruzijski san Irakli Garibašvili rekao je 20. aprila da će zakon o stranim agentim biti revidiran ako EU odluči da primi Gruziju u svoje članstvo. 

Bidžina Ivanišvili, osnivač i počasni predsedavajući vladajuće partije Gruzijski san i bivši premijer zemlje, rekao je danas da će zemlja postati članica Evropske unije 2030. godine.

On je na mitingu u Tbilisiju u znak podrške kontroverznom zakonu o transparentnosti stranog uticaja istakao da je Gruzija "jasan lider” među zemljama kandidatima za članstvo u EU u demokratiji, ljudskim pravima, snazi institucija i nedostatku korupcije, dodajući da je ekonomija zemlje beleži "najbržu stopu rasta" među svim zemljama kandidatima.

"Obećavam vam da ćemo prevazići sve prepreke, ojačati naš suverenitet, održati mir, ojačati gruzijsku ekonomiju i postati članica Evropske unije 2030. godine", rekao je on.

Parlament Gruzije je na sednici 17. aprila usvojio nacrt zakona u prvom čitanju.  

Da bi zakon stupio na snagu, parlament treba da ga razmotri i usvoji u ukupno tri čitanja. 

Izvor: Tanjug