Pašalić: Utvrditi istinu o otetima

Zaštitnik građana, Zoran Pašalić, izjavio je danas da je ta institucija spremna da uradi sve što može da se utvrdi istina o nestalima na Kosovu, i spremna je da sarađuje sa udruženjima i organizacijama porodica žrtava.

Zaštitnik građana Republike Srbije, Zoran Paalić. Foto: Tanjug/FOTO TANJUG/ Vladimir Sporčić

Mi smo narod koji često zaboravlja svoju istoriju i ono što nam se desilo, i to je razlog da nam se neke stvari ponavljaju. Ti ljudi su stradali na najgore moguće načine, rekao je Pašalić na konferenciji za novinare Udruženja porodica kosmetskih stradalnika, održanoj uoči Dana ljudskih prava. On je, povodom zahteva da pomogne u donošenju zakona o civilnim žrtvama rata, ukazao da institucija Zaštitnika građana ima obavezu da učestvuje u zakonodavnim inicijativama, da da mišljenja i sugestije, ali ima ograničenje u učešću u donošenju zakona. I do sada smo pokretali inicijative, i ne vidim razlog da to ne uradimo i za ovu, naveo je Pašalić. 

Predsednik Vladine komisije za nestala lica, Veljko Odalović, rekao je da se već 23-24 godine na ovakvim skupovima priča ne o zaštiti i unapređenju ljudskih prava nego o njihovom kršenju na najbrutalniji način kada su u pitanju kosovski Srbi, a to se radi u kontinuitetu.  Odalović je naglasio da su komisije za nestala lica Srbije i Kosova i njihove radne grupe do sada rešile više od 1.800 slučajeva nestalih, od kojih su 90 odsto Albanci, a da se kao nestalo vodi još 1.621 osoba.  On je dodao da su ti slučajevi rešeni zahvaljujući predstavnicima Srbije, a kad su pre godinu dana Prištini dostavljeni podaci o desetinama lokacija koje treba istražiti, kosovski premijer Aljbin Kurti je zaustavio proces, sve je prekinuto, a ništa nije ni obećano.  Informacije koje posedujemo i dostavili smo ih, izazvale su nervozu Prištine, jer znaju da će počinioci morati odgovarati, konstatovao je Odalović.  

On je poručio da će Srbija insistirati da se radna grupa aktivira, jer pišu jednom mesečno zahtev Prištini i traže sastanke, ali odgovor nikad nije dobijen.  Predsednica Udruženja porodica kosmetskih stradalnika, Nataša Šćepanović, rekla je da su oni bili i ostali žrtve kršenja svih ljudskih prava. Našim najrođenijim oduzeto je pravo na život, a nama pravo na istinu i pravdu. Nama je oduzeto pravo da saznamo na koji način su lišeni slobode naši najbliži i gde su pokopani, istakla je Šćepanović. Ona je poručila svim nadležnim institucijama da im je obaveza i zadatak da se sazna sudbina nestalih i omogući im dostojanstven ukop. 

Izvor: FoNet