Novi bilans: U eksplozijama pejdžera širom Libana stradalo 12 osoba, među kojima i dvoje dece
Broj poginulih od istovremenih eksplozija "pejdžera" u utorak u Libanu je danas porastao na 12, među kojima dvoje dece. Između 2.750 i 2.800 je ranjeno, novi je bilans koji je danas saopštio libanski ministar zdravlja Firas Abijad.
Po njegovim rečima, neki ranjeni su odneti na lečenje u susednoj Siriji, a neki će u Iran.
Vlada Libana je optužila Izrael za istovremene eksplozije "pejdžera" koje su za komunikaciju koristili pripadnici libanskog Hezbolaha, ektremističkog pokreta koji podržava Iran.
Izraelska vojska je saopštila da to neće komentarisati.
Iranski ambasador u Libanu bio je među 2.800 ljudi koji su ranjeni u simultanim eksplozijama u Bejrutu i nekoliko drugih regija.
Hezbolah, koji ima podršku Irana, naveo je da su pejdžeri pripadali "zaposlenima raznih jedinica i institucija Hezbolaha" i potvrdio smrt osam boraca.
Militantna grupa okrivila je Izrael za ono što je nazvala "zločinačkom agresijom" i obećala da će izvršiti "pravednu odmazdu".
Nekoliko sati pre eksplozija izraelski bezbednosni kabinet naglasio je da je zaustavljanje napada Hezbolaha na severu zemlje, kako bi se omogućio siguran povratak raseljenih stanovnika, službeni ratni cilj.
Izvor: "Zavera trajala mesecima"
Izraelska obaveštajna služba Mosad postavila je malu količinu eksploziva u 5.000 pejdžera tajvanske proizvodnje koje je naručila libanska grupa Hezbolah nekoliko meseci pre detonacija koje su se dogodile u utorak, navodi Rojters pozivajući se na neimenovane libanske izvore.
Izgleda da je zavera trajala mesecima, reklo je britanskoj agenciji nekoliko izvora.
Visoki libanski bezbednosni izvor rekao je da je Hezbolah naručio 5.000 pejdžera koje je proizvela tajvanska kompanija Gold Apolo, a nekoliko drugih izvora reklo je da su oni u zemlju dopremljeni ranije ove godine.
Jedan izvor je identifikovao fotografiju modela pejdžera, AP924, koji poput drugih dojavljivača bežično prima i prikazuje tekstualne poruke, ali ne pruža uslugu telefoniranja.
Borci Hezbolaha koristili su pejdžere kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbegnu izraelsko praćenje lokacija mobilnih telefona, rekla su Rojtersu dva izvora upoznata sa operacijama te grupe. Visoki libanski izvor tvrdi da je Mosad modifikovao uređaje "na proizvodnom nivou".
"Mosad je ubacio ploču unutar uređaja koja ima eksplozivni materijal koji prima kod. Veoma ga je teško otkriti na bilo koji način. Čak i bilo kojim uređajem ili skenerom", rekao je taj neimenovani izvor.
Izvor je rekao da je 3,000 pejdžera eksplodiralo kada im je poslata kodirana poruka, istovremeno aktivirajući eksploziv, a drugi bezbednosni izvor rekao je Rojtersu da je do tri grama eksploziva bilo sakriveno u novim pejdžerima.
U utorak u 15.30 sati po lokalnom vremenu u Libanu korisnici pejdžera primili su poruku koja je izgledala kao da dolazi od rukovodstva Hezbolaha, piše Njujork tajms.
Uređaji su bili programirani da daju zvučni signal nekoliko sekundi pre nego što eksplodiraju.
Tajvanska kompanija Gold Apolo u međuvremenu je saopštila da taj proizvod nije bio njihov, već da je na njemu bio samo njihov logo.
Lufthanza i Er Frans najavili obustavu letova
Veliki avioprevoznici Lufthanza i Er Frans najavili su obustavu letova za Tel Aviv, Teheran i Bejrut do četvrtka jer su napetosti u regiji porasle nakon eksplozija pejdžera u Libanu.
"Zbog nedavne promene u sigurnosnoj situaciji aviokompanija Lufthansa Group odlučila je da obustavi sve letove za i iz Tel Aviva i Teherana. Ovo se primjenjuje do i uključujući 19. septembar", saopštila je Lufthansa.
"Zbog sigurnosne situacije na odredištima Air France obustavlja svoje veze za i iz Bejruta i Tel Aviva do i uključujući 19. septembar. Sigurnost naših klijenata i posade apsolutni je prioritet", objavio je Air France. Dodali su da će "svakodnevno procjenjivati situaciju" na Bliskom istoku.
Pejdžere koji su eksplodirali u Libanu napravila kompanija iz Budimpešte
Tajvanska kompanija Gold Apolo saopštila je danas da je ovlastila kompaniju sa sedištem u Budimpešti za proizvodnju pejžera koji su juče eksplodirali u Libanu i Siriji.
"Pejdžeri AR-924 koje koriste militanti (Hezbolaha) proizveli su 'BAC Consulting KFT', sa sedištem u Budimpešti. Prema ugovoru o saradnji, ovlastili smo BAC da koristi naš zaštitni znak za prodaju proizvoda u određenim regionima, ali dizajn i izrada proizvoda su isključivo njihova odgovornost", navodi se u saopštenju Gold Apola, prenosi AP.
Predsednik kompanije Gold Apolo, Hsu Čing-Kuang rekao je danas novinarima da njegova kompanija ima ugovor o licenciranju sa BAC u poslednje tri godine, ali nisu pruženi dokazi o ugovoru.
Pejdžeri koje koriste stotine pripadnika militantne grupe Hezbolah eksplodirali su juče gotovo istovremeno u Libanu i Siriji, pri čemu je ubijeno najmanje devet osoba, uključujući osmogodišnju devojčicu, i ranjeno je više od 2.000.
Hezbolah i libanska vlada okrivili su Izrael za napad.
Eksplozije su se uglavnom dogodile u oblastima gde je Hezbolah snažno prisutan, posebno u južnom predgrađu Bejruta i u regionu Beka u istočnom Libanu, kao i u Damasku, rekao je zvaničnik grupe koji je govorio pod uslovom anonimnosti, jer nije bio ovlašćen da razgovara sa novinarima.
Stručnjaci veruju da je eksplozivni materijal stavljen u pejdžere pre njihove isporuke i upotrebe.
Pejdžer AR-924, sadrži punjivu litijumsku bateriju i mogao je da prima tekstualne poruke do 100 karaktera. Baterija mu je trajala do 85 dana. Kako navodi AP, to je bilo ključno u Libanu, gde su nestanci struje uobičajeni višegodišnjeg ekonomskog kolapsa.
Oni takođe rade na različitoj bežičnoj mreži od mobilnih telefona, što ih čini otpornijim u hitnim slučajevima, piše američka agencija.
Izvor: Tanjug, Index