Ruski istražni komitet: Krivični postupak protiv sudija i tužilaca MKS zbog naloga za hapšenje Putina

Ruski istražni komitet saopštio je da je pokrenut krivični postupak protiv sudija i tužilaca Međunarodnog krivičnog suda (MKS), koji su prošlog petka izdali nalog za hapšenje predsednika Rusije Vladimira Putina po optužbi za ratne zločine.

Međunarodni krivični sud Foto: Tanjug/AP Photo/Peter Dejong, File

Komitet, koji je nadležan za istraživanje teških zločina, saopštio je da nema osnova za Putinovu krivičnu odgovornost, jer šefovi država uživaju apsolutni imunitet od jurisdikcije stranih država, prenosi Rojters. 

Postupci tužilaca MKS ukazuju na izvršenje krivičnog dela po ruskim zakonima, jer svesno optužuju nedužno lice za zločin i pripremaju napad na predstavnika strane države koji uživa međunarodnu zaštitu, s ciljem da zakomplikuju međunarodne odnose.

U izveštaju britanske novinske agencije se ocenjuje da je odluka ruskih vlasti simboličan gest prkosa i odgovor na poternicu izdatu za Putinom i poverenicom za prava dece u Rusiji zbog optužbi za ratni zločin deportovanja dece iz Ukrajine u Rusiju.

Kremlj je taj potez MKS nazvao nečuvenim i pravno ništavnim, jer Rusija nije potpisnica sporazuma kojim je stvoren MKS.

Peskov: Kremlj nije uznemiren zbog naloga za hapšenje

Dmitrij Peskov, portparol predsednika Rusije Vladimira Putina, izjavio je danas da Kremlj nije uznemiren zbog, kako kaže, "neprijateljskih manifestacija" kakav je nalog za hapšenje ruskog predsednika koji je izdao MKS u petak.

"Mi ovo prihvatamo opušteno. Sve pažljivo pratimo i nastavljamo da radimo. Predsednik nastavlja da radi", rekao je Peskov novinarima, odgovarajući na pitanje kako je predsednik Rusije reagovao na odluku MKS, prenosi Interfaks.

Peskov je rekao da je mnogo, kako je naveo, "otvorenih neprijateljskih manifestacija protiv Rusije i njenog predsednika u svetu" i da, "ako se svaka od njih uzme k srcu, ništa dobro neće biti od toga“.

Pretpretresno veće MKS izdalo je naloge za hapšenje ruskog predsednika Putina i ombudsmana za decu Marije Lvove-Belove, a kako je saopšteno, odluka je doneta u okviru istrage slučaja o „nezakonitoj deportaciji dece iz delova Ukrajine koje je okupirala Rusija”.

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da odluke Međunarodnog suda u Hagu nemaju pravnu snagu za Rusiju.

Izvor: Tanjug