Petković nakon susreta u Briselu: Insisitrali smo na direktnom susretu i razgovorima o ZSO i dinaru

Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je 19. marta da je tokom trilateralnog sastanka sa glavnim pregovaračem Prištine Besnikom Bisljimijem i specijalnim izaslanikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom srpska delegacija istakla sve što otežava opstanak Srba na Kosovu.

Petar Petković. Foto: Srđan Ilić

On je nakon sastanka koji je trajao skoro 3,5 sati rekao da je do direktnog razgovora došlo jer na tome insistira srpska strana.

Prema njegovim rečima prva stvar na kojoj su insistirali bilo je formiranje ZSO, kao prvo i glavno pitanje koje se odnosi na sudbinu i budućnost srpskog naroda, a drugo važno pitanje je pitanje dinara obzirom na odluku Prištine da ukine dinar, što je, kako je rekao, teško za srpski narod.

On je rekao da je na sastanku istaknuto sve što otežava opstanak i život srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, uključujući sve nasilne poteze obzirom i embargo na srpsku robu koji traje devet meseci.

"Razgovarali smo i o brojnim incidentima, zatvaranju srpskih institucija, srpske ambulante u Prištini, ponašanju policije prema Srbima, o veoma teškom položaju Srba i o uredbi o dinaru kojom su pogođeni Srbi koji primaju socijalna davanja, ali i naše institucije", rekao je Petković.

Prema njegovim rečima, za srpsku stranu ključno je formiranje ZSO, jer se time u potpunosti rešava finansiranje naših institucoija predviđeno dogovorom. 

"Bisljimi je insistirao na nekoj optimizaciji Ohridskog sporazuma, mi o formiranju ZSO, jer su na to potpis stavili i Beograd i Priština i EU. Vidite šta se dešava kada nema ZSO. Da ne govorimo da Srbi napuštaju KiM, šta se radi po pitanju izbora na severu. O svemu smo detaljno govorili i da rešenja moraju da se rešavaju kroz dijalog", rekao je on.

Petković je dodao i da je suština da se držimo dogovora i dogovorenog i da se nađu kompromisna rešenja za opstanak Srba.

"Nastavak razgovora u ponedeljak ili utorak"

"Ako se ovo nastavi Srba više neće biti i očekujem da nastavimo razgovore početkom naredne nedelje, u ponedeljak ili utorak, da budemo bliži dogovoru i idemo u pravcu rešenja koja se odnose na pitanje dinara. Mi se borimo za opstanak srpskog naroda na KiM", rekao je Petković.

On je dodao da je za Beograd važno da u dijalogu s Prištinom nađe rešenje koje će uključivati nastavak funkcionisanja Poštanske štedionice na Kosovu i Metohiji.

Podsetio je da je Banka Poštanska štedionica na KiM od 2018. godine, da ima pet ekspozitura i da je zajedno sa Poštom vršila isplatu novca južno od Ibra.  Dodao je da ceo platni sistem ide preko Poštanske štedionice, preko 50.000 različitih računa i institucija i građana.

"Što bi sada se izmišljala topla voda i dodatno otežavao i onako težak položaj srpskog naroda, kad već postoje rešenja. Samo je stvar u tome da li neko hoće to rešenje ili neće. Ili, prosto, želi da ima za konačan cilj proterivanje srpskog naroda", izjavio je Petković u Briselu, odgovarajući na pitanje novinara  

Petković je poručio da je za Srbiju najvažnije da pronađe rešenje koje podrazumeva da novac koji uplaćuje njenim građanima na Kosovu i Metohiji oni mogu i da podignu.

"Republika Srbija redovno i na vreme, na sve te račune naših sugrađana uplaćuje novac. Problem je što onda isplata ne može da se vrši ni u Poštanskoj štedionici, ni u poštama, južno od Ibra, jer dinara nema", rekao je Petković.  

Naveo je da se Srbija bori da u nemogućim uslovima pronađe način da srpski narod na Kosmetu opstane i da može da nastavi sa svojim normalnim životom.

Kako je nedavno rekao portparol Evropske komisije Peter Stano, specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak pozvao je glavne pregovarače u Brisel kako bi nastavili razgovori od pre nekoliko nedelja o odluci Centralne banke Kosova.

On je dodao da će se tokom sastanka razgovarati i o drugim hitnim pitanjima u okviru dijaloga.  

Stano je rekao da je sveukupna primena Ohridskog sporazuma jedno od najhitnijih pitanja i da će se u razgovoru dotaći i nekih njegovih aspekata. 

U Briselu je krajem februara održan sastanak o odluci Centralne banke Kosova kojom se zabranjuje upotreba dinara, a koja je stupila na snagu 1. februara.

Bisljimi: Do petka ćemo poslati predloge o pitanju dinara 

Glavni pregovarač Kosova u dijalogu sa Srbijom Besnik Bislimi je posle sastanka dveju strana u Briselu izjavio da će obe strane do petka poslati predloge o pitanju upotrebe dinara na Kosovu i da očekuje se da će se o tome ponovo razgovarati sledeće nedelje.

Bisljimi se danas u Briselu sastao sa izaslanikom Evropske unije za dijalog Miroslavom Lajčakom i glavnim pregovaračem Srbije Petrom Petkovićem.

"Dogovorili smo se da do petka svaka strana donese svoj predlog kako vidi kratkoročno rešenje i kako da se krene u dugoročno rešenje pitanja dinara. A onda ćemo se sledeće nedelje ponovo sastati da razgovaramo da li možemo da nađemo prostor da ova dva predloga postanu jedan predlog", rekao je on posle sastanka.

Po njegovim rečima srpska strana je na današnjem sastanku rekla da "ne priznaje Osnovni sporazum o putu za normalizaciju odnosa kao takav", dok kosovska strana u kontinuitetu želi od da od srpske strane čuje da li postoji dogovor i da li je posvećena njegovom sprovođenju.

"Srpski glavni pregovarač je više puta insistirao na odgovoru, na kraju je rekao da je sporazum problematičan za Srbiju jer postoje članovi koji se tiču statuta, posebno onih koji pokazuju poštovanje teritorijalnog integriteta, članstva Kosova u međunarodnim organizacijama i sl. U stvari, rečeno nam je da Srbija ne priznaje sporazum kao takav. On je rekao da je nemoguće da Srbija potpiše sporazum sa Kosovom. Kada se i sama srpska strana pozvala na sporazum iz 2013. koji su potpisali, Petković je rekao da mi potpisujemo sporazume samo tamo gde se ne razgovara o statutima", naveo je Bislimi.

Preneo je i da je Lajčak rekao da je "depresivno" to što "nije napravljen suštinski napredak" ni godinu dana nakon sporazuma o Osnovnom sporazumu i Aneksu za implementaciju.

"Razgovaralo se o mogućnostima kako da se ozvaniči i registruje Osnovni ugovor i Aneks za implementaciju. Shvačena je zabrinutost Kosova da je nepotpisivanje uticalo na nesprovođenje sporazuma, ali i na ozbiljnost situacije na terenu - bilo preko barikada, bilo napadom na Banjsku, koji je kulminirao pismo bivše premijerke (Srbije Ane) Brnabić EU koja ne poštuje teritorijalni integritet Kosova", objasnio je on.

Na sastanku su, rekao je Bislimi, razgovarali i o "dokumentu o projektnom zadatku za nestala lica" i o energetici.

"Tačno je da je 'Elektrosever' krenuo u naplatu, ali priključni vodovi još nisu pušteni. Petković je rekao da veze nisu deo sporazuma, ali se tome usprotivio Lajčak", naveo je Bislimi i rekao da će Lajčak pripremiti pismo koje zemljama EU pokazuje da su dijalog i članstvo Kosova u Savetu Evrop odvojena pitanja.

Izvor: Beta

Izvor: Tanjug