Petković: U četvrtak nova runda dijaloga o jednostranoj odluci Prištine da ukine dinar
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković rekao je da će u četvrtak 17. aprila putovati u Brisel gde će se održati peta runda dijaloga o jednostranoj odluci Prištine da se ukine dinarski platni promet na Kosovu i Metohiji.
Ističe se da Petković putuje sa timom u kome su i finansijski eksperti.
"Idemo u nadi da pronađemo rešenje za dinar, iako nisam optimista, imajući u vidu nespremnost Prištine da kompromisom tražimo rešenja", rekao je Petković za Informer TV.
Istakao je da je premijer Kosova Aljbin Kurti jednostrano doneo odluku o ukidanju dinara i time Srbima zabranio plate, penzije, socijalna davanja, školarine i onemogućio rad srpskim institucijama, školama, bolnicama, vrtićima.
Naveo je da su srpske institucije preko Poštanske štedionice, preko srpskog platnog prometa primale materijalne troškove na osnovu kojih su nabavljali hranu i lekove i sve ostale poterpštine za svoj rad, a da je sve to sada dovedeno u pitanje i niko se u EU na to preterano ne obazire.
Petković je naglasio da je Kurti posegnuo za ovim jednostranim potezom, najtežim do sada, da ukine dinar i time ubije dijalog, da dovede u pitanje opstanak svih naših institucija, da protera Srbe i onda da kaže "pa znate, srpskih institucija nema, nema onda ni ZSO".
"Ne moram sve da vam govorim jer neću da dajem priliku Kurtiju da napada naše ljude i naše institucije, ali činimo bukvalno sve, iz petnih žila se propinjemo da uspemo da zadržimo naš narod i sačuvamo naše institucije", istakao je Petković.
Centralna banka Kosova (CBK) saopštila je 17. januara da je na sednici održanoj 27. decembra Odbor te banke doneo Uredbu o gotovinskom poslovanju prema kojoj je jedina valuta koja se može koristiti na Kosovu za gotovinske transakcije u gotovini i platnom sistemu - evro, što znači da od 1. februara, kada je Uredba stupila na snagu, srpski dinar nije mogao više da se koristi.
Zvanični Beograd, ekonomisti i, pre svih, tamošnji Srbi, najavu ukidanja platnog prometa smatraju veoma lošom odlukom koja može da ima posledice ne samo po nastavak dijaloga već, pre svega, po situaciju na terenu i svakodnevni život građana.
Izvor: Tanjug