Pič: Bosna i Hercegovina mora da nastavi reforme da bi napredovala na evroatlantskom putu

Specijalni izaslanik Velike Britanije za Zapadni Balkan Stjuart Pič izjavio je da je njegova zemlja predana Dejtonskom sporazumu i strukturi "jedna država, dva entiteta i Brčko distrikt", ali da BiH mora da nastavi proces reformi da bi napredovala na evroatlanstkom putu.

Specijalni izaslanik Velike Britanije za Zapadni Balkan Stjuart Pič. Foto: NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr

"Dalji ekonomski, socijalni i politički napredak mora se nadograđivati na dugogodišnji proces reformi od završetka konflikta do danas, koji je uključio pozitivne pomake političara iz cele zemlje, uključujući i iz Republike Srpske, u stvaranju baznih institucija poput Oružanih snaga i poreskih institucija", kazao je Pič u intervjuu za banjalučke Nezavisne novine.

Prema njegovim rečima, ti pozitivni pomaci moraju da se nastave, a na tome moraju da rade političari iz cele zemlje.

Specijalni britanski izaslanik je ocenio da BiH samo putem Dejtonskog sporazuma može da "evoluira dalje na svom evroatlantskom putu, ka potpuno demokratskoj državi integrisanoj u ostatku Evrope".

"Odgovornost je na domaćim političarima da predvode tu reformu, da obezbede da svi građani imaju sva prava koja im pripadaju u demokratskom društvu", naglasio je on.

Pič je, međutim, dodao da u BiH godinama postoji politička i zakonodavna stagnacija, kao i mnogobrojni neuspešni pokušaji reformi.

"Nismo videli dovoljno unutrašnje političke volje da se ovaj krug razbije", kazao je on.

Upitan da li je ranija inicijativa Velike Britanije da se u Savetu bezbednosti UN-a usvoji rezolucija o genocidu u Srebrenici, čije je donošenje sprečeno ruskim vetom, bila namera da se srpskom narodu stavi stigma Srebrenice, Pič je odgovorio da "nije antisrpski reći da je u Srebrenici počinjen genocid".

"Osobe koje su uzele više od osam hiljada života i proterale desetine hiljada iz njihovih domova su bili ratni zločinci koji su počinili genocid i tako ih treba i tretirati", rekao je on.

Prema njegovim rečima, ono što se desilo u Srebrenici nije pitanje Srba niti RS, već pitanje žrtava i počinilaca.

"Nijedna etnička grupa ne snosi krivicu za zločine koji su počinjeni tokom konflikta… Međunarodni krivični i domaći sudovi su izricali presude pojedincima, ne narodima", naglasio je Pič.

Dodao je da "pravda i odgovornost traže priznavanje činjenica i spremnost da se sagledaju nanete rane", zbog čega, kako je kazao, ohrabruje političke lidere širom regiona da odbace govor mržnje, da osude veličanje počinilaca zločina i da poštuju presude sudova.

Pič danas boravi u zvaničnoj poseti Bosni i Hercegovini.

On će se danas popodne sastati sa novoimenovanim članovima Predsedništva BiH Željkom Cvijanović, Denisom Bećirovićem i Željkom Komšićem.

U saopštenju britanske ambasade u BiH navedeno je da će Pič na današnjem sastanku pokušati da ohrabri političke lidere na brže uspostavljanje vlasti i usmeravanje pažnje na razvoj zemlje koji je u interesu svih njenih građana.

Novoimenovanim članovima Predsedništva BiH ovo će biti prvi zvanični sastanak sa nekim inostranim diplomatom.

Velika Britanija je u aprilu ove godine uvela je sankcije Željki Cvijanović i lideru SNSD-a Miloradu Dodiku zbog, kako je navedeno, pokušaja potkopavanja legitimiteta i funkcionalnosti BiH.

Izvor: Beta