Počela vakcinacija protiv dečje paralize u Gazi

U centralnom delu Pojasa Gaze danas je počela kampanja vakcinacije protiv dečje paralize, dan uoči stupanja na snagu "humanitarne pauze" u borbama kako bi se omogućilo vakcinisanje dece, javljaju agencije.

Gaza, foto: Tanjug/AP Photo/Abdel Kareem Hana

Direktor za hitnu pomoć pri ministarstvu zdravlja vlade koju kontroliše pokret Hamas dr Musa Abed, rekao je da su ekipe tog ministarstva, agencije UN za pomoć palestinskim izbeglicama (UNRWA) i nevladinih organizacija "počele kampanju vakcinacije protiv dečje paralize".

Prvi slučaj dečje paralize potvrđen je nedavno kod desetomesečne bebe u Pojasu Gaze, gde je ta bolest iskorenjena pre 25 godina.

Složena kampanja, koja bi trebalo da obuhvati decu mlađu od 10 godina, usledila je posle potvrđene informacije da je beba paralizovana posle oboljevanja od polio virusa tipa 2, prvog takvog slučaja u porteklih četvrt veka, navodi Rojters.

Ujedinjene nacije su poslale 1,2 miliona doza vakcine, koje se ukapava u usta. Potrebno je da deca u razmaku od mesec dana prime dve doze vakcine.

Roditelji su su izveštačima agencije AFP rekli rekli da su došli po prvu dozu jer se boje epidemije.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila je ranije ove sedmice da su izraelske vlasti pristale na niz "humanitarnih pauza" od po tri dana u centralnom, južnom i sevrnom delu Pojasa Gaze kako bi se omogućila vakcinacija 640.000 dece protiv dečje paralize.

Stav UN je da bi, zbog oštećenih puteva i masovnog raseljavanja ljudi od početka izraelske invazije, treblo dodati još po jedan dan prekida ratnih dejstava.

Ujedinjene nacije smatraju da "u svakoj fazi kampanje mora biti obuhvaćeno najmanje 90 odsto dece kako bi se zaustavila epidemija".

Podsetimo u oktobru prošle godine, rano ujutru, Hamas je započeo teroristički napad na Izrael u kojem je ubio 1.150 ljudi, a 250 uzeo za taoce; tako je počeo najkrvaviji sukob između Hamasa i Izraela.

Brutalna reakcija Izraela na teroristički napad izazvala je najgoru humanitarnu krizu u jednom od najgušće naseljenih regiona u svetu, eksklave veličine Beograda, u kojoj živi više od dva miliona ljudi. Više od pola godine kasnije, Izrael nije spreman za mir - dok svi taoci ne budu oslobođeni, a Hamas poražen.

Od osnivanja države 1948. godine bilo je 12 velikih eskalacija sukoba između Izraela i arapskih država i Palestinaca. Svaki od tih sukoba je odneo po više hiljada života, a trenutni rat je najveći u istoriji. Širom Izraela se održavaju masovni protesti protiv Vlade na kojima se traži ostavka Benjamina Netanjahua.

Izvor: FoNet