Poljoprivrednci: Neprihvatljiva ponuda Ministarstva da se otpiše samo pola kamate za dug PIO fondu

Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković sastala se danas sa predstavnicima udruženja poljoprivrednika, kako bi razmotrili upućene zahteve i aktuelne probleme, a poljoprivrednici su ocenili da je većina ponuđenih rešenja dobra i navode da čekaju primenu obećanog u praksi.

Foto: Insajder

Ministarka je po pitanju odluka o stavljanju gazinstava u pasivni status istakla da do sada Uprava za agrarna plaćanja ni jedno gazdinstvo nije stavila u pasivan status, a da već izdata rešenja za pasivan status nisu konačna i da je dozvoljeno pravo žalbe na rešenje u zakonom propisanom roku.

Tanasković se u Vladi Srbije sastala sa predstavnicima poljoprivrednih udruženja kako bi zajednički razjasnili proces stavljanja poljoprivrednog gazdinstva u pasivan status, a teme su bile i rešavanje dugova prema Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) i kreditna podrška za poljoprivredna gazdinstva.  

Ministarka je precizirala da će svaki slučaj biti posebno preispitan i da će nakon dodatne inspekcijske kontrole biti donete konačne odluke o stavljanju gazdinstava u pasivan status. 

Ponovila je da će u pasivan status biti stavljeni isključivo oni koji su pokušali da lažno predstave faktičko stanje, a cilj ovakvih mera je uređenje sistema i obezbeđivanje toga da novac dobiju pravi poljoprivredni proizvođači.  

"Poljoprivrednici koji su napravili grešku prilikom prijavljivanja setvene kulture, dobiće samo obaveštenje i imaće dovoljno vremena da isprave podatke", saopšteno je iz Ministarstva.  

Tanasković je još jednom napomenula da prilikom donošenja odluke o određivanju pasivnog statusa Uprava za agrarna plaćanja u obzir uzima stanje u Registru poljoprivrednih gazdinstava (RPG) koje je sam proizvođač popunio kao i inspekcijski zapisnik koji potvrđuje faktičko stanje na terenu nakon što su satelitski snimci pokazali suprotno stanje na terenu u odnosu na prijavljeno u Registru.  

Kada je reč o pitanju dugovanja poljoprivrednika prema PIO fondu, dodaju, Ministarstvo poljoprivrede aktivno radi na pronalaženju rešenja i u prethodnom periodu je održan niz sastanaka sa predstavnicima PIO fonda, Poreske uprave i  Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.  

"Trenutno se razmatra mogućnost da se poljoprivrednicima odobri reprogram odnosno da im se odobri odlaganje plaćanja dugovanog iznosa na rate, do 60 meseci, a poljoprivredniku koji bude redovno izmirivao dospele obaveze koje su odložene, uključujući i svoje redovne obaveze u skladu sa zakonom biće otpisan deo kamate", navodi se u saopštenju.

Na sastanku se razgovaralo i o kreditnoj podršci za poljoprivrednike i ministarka je objasnila da je Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja prava na kreditnu podršku stupio na snagu 3. februara.  

"Trenutno je u toku postupak potpisivanja ugovora između Ministarstva poljoprivrede, Trezora i  komercijalnih banaka, a očekuje se da će taj postupak biti okončan u narednim danima. Za te namene ove godine u budžetu je opredeljeno 1,2 milijarde dinara, a rok za podnošenje zahteva za tu vrstu kredita biće 15. oktobar 2024. godine", saopšteno je iz ministarstva.  

Predsednik Skupštine Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice Miroslav Matković rekao je za Tanjug da su svesni toga da su neki poljoprivrednici zloupotrebljavali subvencije, ali da postoje i oni koji su iz nehata pravili greške jer se ne snalaze na eAgraru. 

"Svesni smo da su neki zloupotrebljavali subvencije i prijavljivali šumu kao obradivo zemljište, ali ovde je reč o onima koji imaju proizvodnju i koji nisu vešti u radu na računaru. Greške nisu namerno napravili", rekao je Matković.  

Što se tiče opšteg utiska sa sastanka, Matković kaže da je obećano mnogo i da preostaje samo to da se vidi kako će sve funkcionisati u praksi, pa da će tako nadalje i reagovati.  

"Ostaje da vidimo kako će sve biti primenjeno u praksi. Pozdravljamo odluku da oni u pasivnom statusu mogu da predaju skladištaru odnosno prodaju svoju robu. Ostaju uskraćeni za subvencije. Obećano je da pasivnim statusom neće biti u totalnoj blokadi. Sastanak je bio kratak, a nedoumica po ovom pitanju je da li će to gazdinstvo moći da uzme kredit", rekao je Matković.

Savić: Neprihvatljiva ponuda

Ponuda Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije da se otpiše samo pola kamate na dug Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) za neplaćene doprinose za penziju je neprihvatljiva, rekao je u ponedeljak, 12. februara predsednik Udruženja poljoprivrednika "Stig" Nedeljko Savić.

On je za Betu posle razgovora predstavnika 16 uduženja sa ministarkom poljoprivrede Jelenom Tanasković u Vladi Srbije i predstavnicima Uprave za agrarna plaćanja rekao da, verovatno, niko neće prihvataiti predlog resornog Ministarstva da se otpiše pola kamate, a ostatak duga reprogramira na pet godina.

"Država je nametnula poljoprivrednicima obavezno penzijsko osiguranje i tolerisala godinama dug, ali je zaračunavala kamate i sada nudi da pola kamata otpiše, a da se ostatak duga plati kroz reprogram. To verovatno niko neće prihvatiti jer objektivno ne može da plati ni osnovni dug, a kamoli sa kamatom", rekao je Savić.

Dodao je da je kamata na dug od 1,2 miliona dinara 800.000 dinara i da poljoprivrednik koji nije mogao da plati 1,2 miliona, svakako neće moći da plati 1,6 milion dinara.

Osim toga, u dug je, prema njegovim rečima, uračunat i neplaćeni doprinos za zdravstveno osiguranje, iako je poljoprivrednicima koji ga nisu platili bilo ukinuto pravo besplatnog lečenja.

Savić je rekao da poljoprivrednici pred početak prolećne setve imaju problem sa poskupljenjem setvenog materijala jer čim dobiju neku povoljnost od države proizvođači semena, đubriva i hemijskih preparata, podignu cene.

Predsednik Udruženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković rekao je da je Tanasković odbila zahtev poljoprivrednika da zbog nenamernih grešaka prilikom prijavljivanja parcela za subvencije po hetaru u e-agrar budu kažnjeni stavljanjem u "pasivan" status, što znači da im se na nekoliko godine ukida pravo na taj podsticaj.

"Tražili smo da nam dozvole 30 dana za ispravljanje grešaka jer svi poljoprivrednici nisu vični i ne snalaze sa sa računarom, ali je to odbijeno", rekao je Matković.

Dodao je da je do sada za razne greške u prijavljvanju parcela, među kojima je i netačna površina obradivog zemljišta izdato 620 rešenja, a da se 281 poljoprivrednik žalio i da je Tanasković rekla da će se sporni slučajevi rešavati žalbama, a da dodatnog roka za ispravljanje grešaka nema.

Poljoprivrednici su, kako je rekao tražili, što je jedan od zahteva sa protesta prošle jeseni, da se obezbede krediti sa jedan odsto kamate i da je Tanasković rekla da će ih biti.

"Sve je izgledalo kao ping-pong, mi tražimo kredite, Tanasković kaže biće, mi tražimo da se ukine dnevno ograničenje na točenje 400 litara dizele, ona kaže ukinuto je, a ja sam preključe odbijen na pumpi kada sam hteo da kupim više da ne bi dolazio nekoliko puta", rekao je Matković.

Izvor: Beta