Poljoprivrednici najavili proteste u narednim danima, ako država ne odgovori "adekvatno" na njihove probleme (VIDEO)
Srpskoj poljoprivredi su potrebna sistemska rešenja za probleme kojih je vlada svesna, ali ih "gura pod tepih" i ukoliko u narednih nekoliko dana ne dođe do adekvatnog odgovora države, poljoprivrednici će organizovati proteste, rečeno je danas na konferenciji za medije predstavnika sedam udruženja poljoprivrednika.
Poljoprivrednik Milan Bogunović iz Banatskog Karađorđeva izjavio je da postoje dve grupe zaheva poljoprivrednika - oni koji se odnose na davanje sredstava iz budžeta i zahtevi za sistemske mere za uređenje tržišta.
"Zahtevi za sredstva iz budžeta su vezani za Sporazum o pridruživanju koji predviđa otvaranje granica za naše proizvode ka zemljama Evropske unije, jer da bismo mogli tamo da izvozimo moramo da budemo subvencionisani", rekao je Bogunović.
Drugi deo mera ne podrazumeva "zahvatanje iz budžeta", već regulisanje skladišta koja su adekvatna za čuvanje kvaliteta proizvoda, što bi olakšalo poslovanje i dalo garancije za uzimanje kredita i ulaganje u proizvodnju, dodao je Bogunović.
Poljoprivrednik Marko Gavrić iz Starog Žednika rekao je da je jedan od zahteva poljoprivrednika da im se dozvoli subvencionisana kupovina dizela bez limita, jer je to jedan od najvećih troškova.
"Prošle godine smo uspeli da izborimo deo akcize, u maju smo imali proteste posle kojih nam je obećano da ćemo imati povrat u ukupnom iznosu akcize, ali su nam u novembru na protestima obećali da će nam isplatiti samo deo. Sad su nam obećali da će se taj problem rešiti kad se izmeni Zakon o akcizama", naveo je Gavrić.
Jedan od zahteva poljoprivrednika je i da se ceo iznos akcize od oko 70 dinara po litru dizela otpiše i da steknu pravo na subvencionisanu kupovinu na svim benzinskim pumpama, dodao je Gavrić.
Gavrić kao problem vidi i elektronske poljoprivredne kartice na koje se čeka do šest meseci, a većina poljoprivrednika nije u mogućnosti da ih koristi.
Poljoprivrednik Vojislav Malbaški iz Perleza istakao je da su na pregovorima u Kisaču tražili da đubrivo, hemija i seme budu u kategoriji repromaterijala, ali to nije prihvaćeno, već su dobili samo 17.000 dinara za kupovinu sertifikovanog semena, ali kasnije ni to nisu dobili.
"Tad nam je obećano da će do kraja maja izaći javni poziv i da ćemo mi ta sredstva do avgusta dobiti da bismo mogli da uđemo u jesenju proizvodnju, ali do toga nije došlo", naglasio je Malbaški.
Predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrede Goran Filipović kao jedan od problema naveo je potraživanje PIO fonda od poljoprivrednika koji ih duži za 320 milijardi dinara.
Filipović je istakao da je neophodno da se poljoprivrednici oslobode tih dugovanja i obaveze da uplaćuju penziono i socijalno osiguranje. Poljoprivrednik Vladimir Višić iz Stare Pazove je istakao da poljoprivrednici trpe pritiske "iz centara moći", a odustanu od svojih zahteva.
Prema njegovim rečima, predstavnici sedam udruženja danas nisu prisustvovali javnom slušanju predloga izmena zakona u Skupštini, jer su sve to već slušali 26. decembra prošle godine.
Govoreći o predstavnicima udruženja koji danas prisustvuju događaju u Skupštini, Višić je rekao da njih nikad nema na protestima i pregovorima za rešavanje problema, već samo kad je potrebno da se "preglasaju članovi sedam aktivnih udruženja".
On je rekao da je neophodno da ministar poljoprivrede bude neko sa Poljoprivrednog fakulteta ili neko dovoljno stručan da razume njihove probleme.
Izvor: FoNet