Predstavnici poljoprivrednika nakon sastanka u Vladi: Jedan od zahteva je rešen, obećano ispunjenje ostalih

Goran Filipović, jedan od predstavnika sedam udruženja poljoprivrednih proizvođača koji su pregovarali spremijerom Srbije Milošem Vučevićem i ministrom poljoprivrede Aleksandrom Martinovićem za Insajder kaže da je od pet zahteva, jedan je gotovo rešen, a da je za ostala četiri obećano rešenje u narednom periodu. Kako dodaje, dogovoreno je i da se jednom mesečno održavaju sastanci u zgradi Vlade, a naredni će biti održan već u avgustu.

Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević sastao se predstavnicima udruženja poljoprivrednika, foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

Poljoprivredni proizvođači, u petak 26. jula, su se sastali sa resornim ministrom i premijerom kako bi razmotrili ispunjenje preostalih tačaka dogovora, koje je sa ovim poljoprivrednicima postignut na sastanku u Kisaču u novembru prošle godine.

Oni su na sastanku izneli aktuelne probleme, prvenstveno u vezi sa posledicama ovogodišnje suše. Sa Vučevićem i Martinovićem su razgovarali o subvencijama, akcizama za gorivo, upisu zemljišta i zaostalim dugovima za PIO fond.  

“Premijer i ministar poljoprivrede su pokazali volju da se izneti problemi reše. Čekam da vidimo kako će se realizovati. Naša udruženja se bore najviše za sistemska rešenja, moramo svaki mesec da pravimo ovakve ili slične sastanke i izlažemo probleme, jer nemamo svi iste probleme ni po sektoru poljoprivrede, ni po regionu"", navodi Filipović. 

Poljoprivrednici su na sastanku ponovili zahtev za kupovinu goriva bez akcize (plavog dizela) direktno na benzinskoj stanici umesto plaćanja pune cene pa čekanja refakcije.

“Za ovu godinu neće biti promena, ostaje umanjenje 50 dinara od akcize, ali već sledeće godine očekujemo da budemo oslobođeni za pun iznos  akcize, koja je sada blizu 70 dinara. Zasad ostaje da možemo po subvencionisam cenama da kupimo 100 litara po hektaru obradive površine. Što se tiče proizvođača povrća i voća, tu treba da se napravi radna grupa, jer oni troše više goriva, pa mi očekujemo da će oni moći da kupe više goriva, po hektaru obradive površine”, navodi Filipović. 

Prema njegovim rečima, subvencije za sertifikovano seme u iznosu od 17.000 dinara počeće sa isplatom ranije, već 1. septebra, umesto kako je predloženo u oktobru. 

Predstavnici stočara na ovom sastanku tražili su da im se po grlu stoke obezbedi dodatna količina "plavog dizela", na već utvrđenu dozvoljenu količinu koju mogu preuzeti odnosno kupiti po hektaru. 

Podsetimo, poljoprivredni proizvođači traže i upis parcela na osnovu izjave, uvoz mleka koji mora da se stopira pod hitno jer je uveženo u proteklih pet meseci više nego za proteklu celu godinu.

“Jedan od ključnih problema su milijarede duga pojloprivrednika za PIO fond. Naime, dug je nastao zbog zakona, koji je loš. Jednako se terete I onaj koji ima dva hektara I onaj koji ima 200 hektara. S druge strane, ko ima preko pola hektara zemlje, a ostao je bez posla, automatski su ga upisivali u PIO kao poljoprivredni proizvođač. Tako su I nastali toliki dugovi. Dug nasledan, kao i poreski dug. Fiskalni savet je dao negativno mišljenje o tome. Jedba se tereti onaj ko ima dva hektara I 200 hektara. S druge strane, poljoprivrednici ne mogu da dobiju stambene kredite”, kaže Mileta Slankamenac, predsednik Skupštine Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.  

Sastanku su prisustvovala Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije, koja predstavljaju Udruženje poljoprivrednih proizvođača Srbije, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Savez udruženja poljoprivrednika Banata i Udruženje poljoprivrednika Aradac uz podršku Novoseljanskih paora, Banatske crnice Nova Crnja i Dolovačkih paora.

Izvor: Insajder