Prof. Mihić: Tehnička vlada novom Uredbom zakonski opravdava umanjenje plata profesorima

Profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić kaže za Insajder da je Vlada u tehničkom mandatu juče usvojenom Uredbom zakonski omogućila umanjenje plata profesorima, time što je nedeljni broj sati predviđen za nastavu povećala sa 20 na 35.

Vlada Srbije, foto: Srđan Ilić
Vlada Srbije, foto: Srđan Ilić

„Vlada je donela Uredba koja omogućava da se zakonski opravda umanjenje plata profesorima. Do sada je naš posao bio 20 sati nastave i 20 sati nauke nedeljno, a onda su juče doneli Uredbu prema kojoj je predviđeno 35 sati nastave, a samo pet sati nedeljno nauke, kako bi mogli da opravdaju da nam ne isplate punu platu“, naveo je profesor Mihić za Insajder.

Dodaje da je Vlada rad profesora „praktično svela samo na nastavu, iako univerzitetski posao podrazumeva mnogo više od toga“.

„Naša zvanja zavise pre svega od nauke, odnosno od naučnog rada. A sada praktično ispada da se mi naučnim radom uopšte ni ne bavimo. A obavezni smo da u svoje slobodno vreme pišemo članke i knjige, pretpostavljam“, kaže profesor Mihić.

Podsetimo, Vlada Republike Srbije usvojila je juče izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za budžetski finansirane delatnosti, čime se menja način obračuna plata nastavnika i saradnika na visokoškolskim ustanovama.

Prema novim pravilima, naučni rad nastavnika i saradnika vrednovaće se sa 12,5 odsto u ukupnoj zaradi, dok će se nastavni rad računati sa 87,5 odsto.

U praksi, to znači da će u periodima kada se nastava ne izvodi – poput trenutnih blokada koje su organizovali studenti i nastavnici na nekim univerzitetima – nastavnicima i saradnicima biti isplaćeno samo 12,5 odsto plate, s obzirom na to da će se tada uzimati u obzir isključivo naučni rad.

Vlada je ujedno donela zaključak da će biti isplaćen pun iznos za plate nenastavnog osoblja, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

Podsetimo, Vlada Republike Srbije kojoj je prestao mandat, do izbora nove može da obavlja samo neodložne i hitne, odnosno tehničke poslove i ne može Narodnoj skupštini Republike Srbije da predlaže zakone ni druge akte.

Izvor: Insajder