ProGlas zove građane u borbu za poštene i fer izbore, kako ne bi došlo do bojkota (VIDEO)

Inicijativa "ProGlas", koja je građane pozivala na masovan izlazak na decembarske izbore, saopštila je danas da će za predstojeće izbore pozivati građane u borbu za ispunjenje minimalnih izbornih uslova za poštene i fer izbore, kako ne bi došlo do bojkota opozicije.

Konferencija za novinare ProGlasa Foto: Srđan Ilić

Reditelj i glumac Dragan Bjelogrlić, jedan od inicijatora "ProGlasa", rekao je novinarima u beogradskom Medija centru da ta inicijativa, neće moći ponovo da poziva građane na masovan izlazak na izbore, jer ti minimalni uslovi nisu ispunjeni.

"Da budem kristalno jasan. Ovo nije poziv na bojkot. Ovo je poziv u borbu za izborne uslove, upravo da do bojkota ne bi došlo", kazao je Bjelogrlić.


Ocenio je da izbori 17. decembra nisu bili ni slobodni, ni demokratski, ni pošteni, zbog čega je "ProGlas" uspešno ujedinio političke subjekte i civilni sektor koji je smatrao isto, kada su izneli minimalne uslove za poštene i fer izbore.

"Na žalost, i pored glasno izgovorenih tvrdnji predstavnika vlasti da su spremni da ispune isporučene uslove, to se nije dogodilo. Na današnji dan, nijedan zahtev suštinski nije ispunjen. U takvim okolnostima, ProGlas nema moralno, etičko i društveno odgovorno pravo da poziva građane da na takve izbore izađu", rekao je Bjelogrlić.

Sudija Apelacionog suda Miodrag Majić rekao je da je nužno da se sklopi nekoliko činjenica kako bi se moglo govoriti o izborima.

"Prvo je da imate  informisanog građanina koji zna koje su alternative, u pogledu koji bira građanina, koji nije slagan, nije obmanut. Druga je da imate građanina koji slobodno odlučuje o tome hoće li ili nece izaći na izbore, koji nije silom priteran da bi glasao za odoređenu političku opciju. Treće je da imate građanina koji glasa u zajednici u kojoj se izbori sprovode, koji nije doveden iz neke duge zajednice da bi pravio ili popunjavao broj", rekao je Majić. 

Kako je dodao ništa od ovoga što čini izbore "danas u Srbjii nemamo", a smatra da je to potvrđeno 17. decembra. 

"Zbgo toga sam kao građanin i kao pravnik  u potpunosti uveren da je najvažniji patritotski zadatak borba za to da nam se pravo na izbor, pravo koje nam po ustavu  pripada vrati. To je trenutno najvažaniji patriotski zadatak građanina Srbije za razliku od sve ga što nam se sugeriše", kaže Majić.

On je objasnio da su sveli na tri uslova a to su, kako kaže, ozbiljna revizija  biračkog spiska, da se omogući građanima da budu infomrisani o onome za šta glasaju i treći je svi izbori na lokalu održavajau u isto vreme.

"Zbog toga je Proglas podržao poslednju inicijativu koja je zagavara zakon o izmeni ustavnog zakona koji bi na jedan, iako možda pomalo neiuobičajen način ali pravno moguć omogućio sve lokalne izbore na jesen i ostavio dovoljno vremena da se makar najvažnije preporuke ODIHR-a ispune", kaže Majić i dodaje da je potrebno, kako kaže, razumno vreme da se nešto od toga uradi kako bi se uopšte govorilo o izborima. 

On tvrdi da nije tačna izjava Ane Brnabić da se do dogovra nije došlo, jer se licitiralo datumima.

"Bilo koji datum danas da ponudite  za izbore u Srbiji vi nemate izbore", kaže Majić.

Izdavač Gojko Božović ocenio je da duboka politička kriza, koja je prema njegovim rečima u Srbiji proistekla iz izbora 17. decembra 2023. godine, može biti razrešena "samo na slobodnim i poštenim izborima".

"U ovom trenutku mi nemamo takve slobodne i poštene izbore, uprkos svim političkim zahtevima koji su nastajali i oblikovani u našem društvu", kazao je Božović.

On je upitao zbog čega vlast, koja je suočena sa "ozbiljnim dokazima izbornog inženjeringa", ne prihvata elementarne uslove za slobodne i poštene izbore.

"Upravo zbog toga što je problem na strani vlasti - vlast se plaši slobodnih i demokratskih izbora jer je očigledno uverena da u elementarnoj atmosferi ne može ostvarivati dominantnu političku ulogu u Srbiji", ocenio je Božović.

Nekadašnaj rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović ocenila je da su, u situaciji kada su institucije "u potpunosti u službi vladajuće stranke i njihovih partnera", građani bespomoćni.

"A da li su građani zaista bespomoćni? Ja mislim da bi vladajuća stranka volela da misli da smo mi bespomoćni i da smo malodušni. To bi sve igralo njima u prilog", navela je Popović.

Ocenila je da se građani nisu prepustili vladajućoj stranci i da žive realnost koja njoj odgovara.

"Mislim da ne smemo da se prepustimo tome. Ima otpora i mislim da treba da ga bude još više", dodala je Popović, naglašavajući da vidovi građanskog otpora postoje i da sadašnji trenutak nije trenutak za povlačenje.

Izvor: Beta, Insajder