Protest prosvetnih radnika u Beogradu: Ako Vlada ne odgovori prosvetari iz cele Srbije za dve nedelje u Beogradu
Prosvetni radnici organizovali su danas u Beogradu protest na kojem su zatražili poboljšanje materijalnog položaja i veću sigurnost za nastavno osoblje u obrazovnim ustanovama.
Protest je organizovan u parku Manjež, na poziv reprezentativnih prosvetnih sindikata.
Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić izjavio je novinarima da prosvetni radnici samo traže da imaju istu prosečnu zaradu kao ostali zaposleni u republici i da im zakonski bude garantovana bezbednost u obrazovnim ustanovama u kojima rade.
Prosvetni radnici su izrazili nezadovoljstvo i dosadašnjim tokom pregovora sa predstavnicima Vlade o povećanju plate.
Učesnici skupa su ispunili plato u tom parku a nosili su sindikalne zastave i transparente na kojima je pisalo "Dokle više ovako?", "Stop nasilju nad profesorima", "I mi imamo decu" i druge.
Ilić: Prosvetari iz cele Srbije za dve nedelje na protestu u Beogradu ako Vlada ne odgovori
Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić najavila je da će prosvetni radnici iz cele Srbije okupiti na protestu u Beogradu za dve nedelje ukoliko Vlada u tom roku ne odgovori na njihove zahteve.
Ona je za agenciju Beta tokom protesta ispred Ministarstva prosvete u Beogradu ocenila da se najavljenim razlikama u povećanju zarada nastavnog i nenastavnog osoblja stvara "jedna vrsta razdora" među zaposlenima.
"Mi smo upozoravali na različite cene rada u obrazovanju i sad ovo odvajanje 12 odsto nastavnicima i 8 odsto nenastavnom osoblju još više će uneti razdor, ne samo po vertikali već i po horizontali", rekla je Ilić.
Kazala je da su osim protesta u Beogradu, danas u 12 časova organizovani protesti prosvetnih radnika u celoj Srbiji.
"Dalji koraci su za dve nedelje, daćemo Vladi vremena da nas u naredne dve nedelje pozovu i daju neku vrstu ponude. Ukoliko ne odgovore u te dve nedelje okupićemo se ovde u Beogradu iz cele Srbije", navela je predsednica Sindikata obrazovanja Srbije.
Ponovila je da prosvetni radnici traže izmenu uredbe o koeficijentima kao i veću bezbednost na radnom mestu posle serije incidenata u kojima su bili napadani.
"Mi smo pre dve godine nakon incidenta u Trsteniku upozoravali da prosvetni radnici moraju da budu zaštićeni. Tražili smo hitnu izmenu zakona, da se povede javna rasprava vezana za izmenu Krivičnog zakona i da to hitno uđe u Skupštinu", rekla je Ilić.
Podsetimo, kako su ranije i najavili predstavnici sindikata, pre centralnih okupljanja održani su sastanci u školama.
U Beogradu protest je u parku Manjež, preko puta Ministarstva prosvete. Protesti se održavaju i u Zrenjaninu, Novom Sadu, Nišu, Šapcu, Valjevu, Kraljevu, Kragujevcu, Leskovcu, Somboru, Požarevcu.
Prosvetari na protestu u Nišu: Zahtevi za veće plate i bezbednost
Prosvetni radnici iz Niša, Pirota, Prokuplja, Bele Palanke i drugih mesta na jugu Srbije protestovalo je danas ispred Školske uprave u Nišu tražeći bolji položaj, veću bezbednost i veće plate zaposlenih u školama.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Niša Vladan Ćirić je rekao u govoru da je Vlada obećala izmenu Krivičnog zakonika da bi se nastavno osoblje bolje zaštitilo od nasilja, ali da još nije počela procedura za to.
"I ova školska godina je počela nemilim događajima: imali smo napad na nastavnika koji je dobio fizičke povrede. Stalno se u školama dešavaju razni incidenti, ali vlast i dalje ćuti", rekao je Ćirić.
Kazao je da izmene Krivičnog zakonika treba da povećaju bezbednost nastavnog osoblja i pooštre kazne za napade na njih.
"Tražimo status sličan statusu advokata koji podrazumeva zaštitu prosvetnog radnika na poslu i na putu od posla do kuće. Tražimo da kazne budu drastične, da prestupnik može da ode u zatvor od tri do osam godina, u zavisnosti od učinjenog dela", istakao je Ćirić.
Po njegovim rečima, prosvetno osoblje uopšte ne želi da pregovara o predlogu da im plate budu povećane za 12 odsto, a plate nenastavnog osoblja osam posto, jer takav predlog unosi razdor među zaposlene u školama.
"Tražimo da plate prosvetnih radnika dođu do prosečnih u Republici. Sa ovim odnosom prema prosveti sumnjamo da bismo do toga došli i do početka naredne školske godine", procenio je Ćirić.
On je kazao da je u Nišu danas nastavu obustavilo više od 50 osnovnih i srednjih škola, što je više od 90 odsto škola u tom gradu.
"Vlada ima rok do 2. oktobra da preispita svoje odluke. Ukoliko nema adekvatnog odgovora Vlade, protestovaćemo 2. oktobra, a ukoliko i posle toga ne bude pozitivnog odgovora, sindikati su spremni da radikalizuju svoj štrajk. Verujem da će u jednom trenutku doći do kolapsa našeg obrazovnog sistema, što nije dobro", upozorio je Ćirić.
Predstavnik Gradskog sindikata "Nezavisnost" Predrag Stamenković je rekao u govoru da su i sami prosvetari krivi za to u čemu su se našli jer su verovali Vladi, potpisima i pečatima.
"Ova vlast, međutim, razume samo pritisak. Zbog toga je potrebno da se 2. oktobra u što većem broju okupimo u Beogradu", rekao je Stamenković.
Predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Danijel Đorđević je u govoru tražio od nadležnih da ispune ono što su obećali i potpisali.
Rekao je da jedan od zahteva prosvetnih radnika jeste izmena Uredbe o koeficijentima na osnovu kojih se izračunavaju plate.
"Neravnomernim povećavanjem minimalne cene rada u odnosu na cenu rada zaposlenih u obrazovanju sistem koeficijenata se načisto urušio. Ono što je srušilo i temelje te uredbe jeste činjenica da su oni (vlast) sami preko noći promenili uredbu", istakao je Đorđević.
Prosvetni radnici su posle skupa u povorci otišli do Trga kralja Milana.
Protesti i u Čačku
Prosvetni radnici iz Čačka, Gornjeg Milanovca i Ivanjice protestovali su danas na gradskom trgu u Čačku, nezadovoljni statusom koji imaju u društvu i platama.
Predsednik većinskog sindikta prosvetnih radnika u Čačku Aleksandar Vinić rekao je da su prosvetni radnici danas ustali u odbranu svog dostojanstava i profesije.
"Želimo sa ovog mesta glasno da kažemo ljudima koji donose odluke u ovoj državi da je svaki prosvetni radnik kamen koji stoji u temelju društva i da se to mora poštovati", rekao je Vinić.
On je dodao da prosvetni radnici traže da se po hitnom postupku izmeni Krivični zakonik, po kome bi status prosvenih radnika bio dodatno zaštićen.
"Škole ponovo moraju biti bezbedno mesto za učenike i sve one koji u njima rade", rekao je Vinić.
On je dodao da prosvetni radnici zahtevaju da se poštuje Protokol o platama po kome je dogovreno da početna plata zaposlenog u školama sa sedmim stepenom stručne spreme bude izjednačena sa republičkim prosekom do 1. janara 2025. godine.
"Pred sam početak školske godine rečeno nam je da od toga nema ništa, da bi na sastanku pre nekoliko dana bilo ponuđeno povećanje plata za 12 odsto za nastavno i osam za nenastavno osoblje, što nije ni blizu dogovora i naše zarade će zaostajati za republičkim prosekom za oko 25 odsto do kraja ove godine", rekao je Vinić.
Kaže da je podela na nastavno i nenastavno osoblje "neprihvatljiva" i da svi zaposleni u školama doprinose procesu obrazovanja.
Profesor u čačanskoj Gimnaziji Ana Ranđić rekla je da je današnji štrajk "svojevrsni javni čas".
"I vrapci u ovoj državi znaju da nam je lična bezbednost ugorožena, a za platu da je ispod svakog dostojanstva, a milostinja koju država nudi u januaru je opet ispod proseka primanja", rekla je Ranđić.
Na protestu su govorili i predstavnici sindikata prosvtih radnika u Ivanjici i Gornjem Milanovcu Miloš Mrdak i Vladimir Milisavljević.
U Kruševcu štrajk u svim školama, ispred Školske uprave održan protest
Prosvetni radnici i građani učestvovali su u protestnoj šetnji centralnim gradskim ulicama u Kruševcu, nakon čega je ispred Školske uprave održan protest prosvetnih radnika.
Štrajku prosvetnih radnika su se u Kruševcu, prema podacima Unije sindikata prosvetnih radnika iz tog grada, većinskog sindikata u kruševačkim školama, pridružile sve osnovne i srednje škole, osim Muzičke koja je danas radila delimično.
Predsednik tog sindikata Dobrivoje Marjanović, koji je i predsednik kruševačke Unije, u obraćanju ispred Školske uprave, kolege je podsetio da su "sa druge strane prevaranti" koji su potpisali dokument u ime Vlade i Ministarstva prosvete, te čekali 11 meseci da prosvetarima saopšte kako će doći do republičkog proseka.
"Nije dovoljno to što nas neće dovesti do republičkog proseka, za šta je sad potrebno 15 do 20 odsto, već dele zaposlene na nastavni i nenastavni kadar, to im neće proći", kazao je on.
Podsetio je da je nadležnima na poslednjem sastanku predočeno da prosvetarima ništa ne znači da ih januaru izjednače sa republičkim prosekom iz oktobra, jer će tada, to ponovo biti 0,9 ili 0,8 republičkog proseka.
Prosvetari, kako je dodao, insistiraju na tome da svako dalje povećanje republičkog proseka prati povećanje u prosveti, te da se ono obavi po svim koeficijentima i nivoima, bez podele.
Portparolka tog sindikata Mirjana Gašić, profesorka u kruševačkoj Medicinskoj školi, podsetila je da je pomenuti protokol imao sedam tačaka, a da tri ključne nisu ostvarene.
To su, kako je navela, tačka koja traži da se uvede krivični zakonik, prema kome ni prosvetni radnici bili zaštićeni, koji još uvek nije ušao u skupštinsku proceduru, potom zahtev za izmenu koeficijenata one koji rade u drugom, rećem, četvrtom, petom i šestom stepenu, te zahtev da prosveta dođe do primanja jednakih prosečnoj zaradi u republici Srbiji, "da oni koji su studirali i imaju sedmi stepen stručne spreme, dodju do prosečnih primanja".
Tokom šetenje do Školske uprave prošli su pored Gimnazije, gde su im se pridružile kolege iz te škole, da bi svi zajedno potom učestvovali na protestu.
I prosvetari u Leskovcu zahtevaju veće plate i bezbednost
Protest prosvetara održan je i ispred Školske uprave u Leskovcu gde su zahtevali ispunjenje zahteva.
Predsednik odbora Jablaničkog okruga Sindikata obrazovanja Srbije, Aleksandar Nikolić, istakao je ključne zahteve sindikata.
Nikolić je naglasio da je cilj protesta vraćanje dostojanstva nastavnicima i obezbeđivanje adekvatne bezbednosti dece u školama.
On je naveo da je potrebno da Zakon bude uvršten u skupštinsku proceduru do 1. decembra, dodajući da su plate nastavnika i dalje ispod republičkog proseka.
Glavni poverenik za Jablanički okrug Sindikata prosvete nezavisnosti, Nenad Stamenković, kritikovao je trenutnu situaciju, naglasivši da su obećanja o promenama zakona i povećanju plata - pogažena.
On je istakao da se u školama pojavljuju skraćenja časova, što nije u interesu učenika, i dodao da sindikati traže pravednije tretiranje svih zaposlenih u obrazovanju.
Predsednica Unije sindikata gradskog odbora Leskovca, Dragana Lazić, kritikovala je produžavanje kolektivnog ugovora umesto njegove korekcije. Ona je izrazila sumnju u obećanja o povećanju plata i naglasila da je situacija u obrazovanju dostigla kritičnu tačku.
Nastavnica istorije, Bojana Stefanović izrazila je nadu da će protest doprineti poboljšanju statusa prosvetnih radnika i povećanju društvene svesti o njihovom značaju. Ona je naglasila potrebu za većim brojem učesnika i odlučnošću da se postignu promene.
Protest se završio porukom da će prosvetni radnici nastaviti sa protestima i insistiranju na svojim zahtevima sve dok ne dođe do značajnih poboljšanja u obrazovnom sistemu.
Prosvetni radnici s protesta u Kragujevcu optužili Vladu da ih je prevarila
Prosvetni radnici u Kragujevcu održali su protest na Đačkom trgu sa kog su optužili Vladu Srbije da ih je "prevarila" jer nije ispunila sve što je predviđeno Protokolom iz novembra 2023. godine.
Profesor Milan Jevtić kazao je na skupu da prosvetni radnici pregovaraju s ljudima "u koje ne možete imati poverenja".
"Sama činjenica da ne mogu da realizuju Protokol je gaženje njihove reči, s njima je teško razgovarati, jer šta god da govoriš, oni će reći da iz ovih ili onih razloga ne mogu da ispoštuju. To znači da pregovaramo sa ljudima u koje ne možeš imati poverenja, jer ono što danas dogovoriš, sutra će biti pogaženo, to je suština našeg protesta", rekao je Jevtić.
Sa protesta koji je počeo u podne, prosvetni radnici su zatražili usvajanje predloženih izmena i dopuna Krivičnog zakonika koje se odnose na bezbednost na radnom mestu, kao i povećanje plata.
Zahtevi
Četiri reprezentativna sindikata u Srbiji - Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS "Nezavisnost" i Sindikat radnika u prosveti Srbije - imaju četiri zahteva.
Oni traže da se u skladu s dogovorom s Vladom Srbije predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika, kojima se traže strože kazne za napade na nastavnike, nađu na javnoj raspravi i da budu usvojene u Skupštini po hitnom postupku.
Drugi zahtev je da se početna plata nastavnika, odnosno zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme, a u skladu sa potpisanim Protokolom sa Vladom Srbije, izjednači sa prosečnom zaradom u Srbiji i da to povećanje bude u jednakom procentu za sve zaposlene u prosveti.
Zahtevaju i da se do kraja 2024. godine, uz konsultacije sa reprezentativnim sindikatima, izmeni Uredba o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, u skladu sa potpisanim Protokolom, kao i da se zaposlenima u obrazovanju isplati Novogodišnja nagrada u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom.
Izvor: Beta