Protest protiv iskopavanja litijuma u više gradova: "Nismo rudarska kolonija", građani pozvani na skup u Beograd
U Novom Sadu, Kragujevcu, Užicu, Bajinoj Bašti i Obrenovcu večeras su održani protestni skupovi građana protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Neformalna grupa građana, uz pomoć više ekoloških organizacija, organizovala je na Trgu Dr Zorana Đinđića u Obrenovcu protest zbog namere kompanije Rio Tinto da otvori rudnik litijuma u dolini Jadra kod Loznice.
Učesnici skupa drže transparente sa napisima "Našoj deci rudnici, vašoj milioni" , "Dajte Mići Rio Tinto" , "Ne damo Jadar", "Stop Rio Tinto" , "Zar opet Cerska bitka?" i "Ne-rudnik! Da-život".
Ekološka aktivistkinja Jelena Cvetković izjavila je FoNetu da je cilj današnjeg protesta da pokaže revolt naroda prema kompaniji Rio Tinto.
"Glavna poruka skupa je da Rio Tinto nije dobrodošao u Srbiju i da ne želimo da našu zemlju pretvori u rudarsku koloniju", rekla je ona.
Cvetkovićeva je izrazila nadu da će protesti protiv Rio Tinta uroditi plodom i da će oni svojim pokolenjima ostaviti zdravu, plodnu zemlju i čistu vodu.
Glavna poruka protesta na Trgu Dr Zorana Đinđića u Obrenovcu zbog namere kompanije Rio Tinto da otvori rudnik litijuma u dolini Jadra kod Loznice jeste da građani neće dopustiti "da se Srbija pretvori u rudarsku koloniju".
Ekološka udruženja i organizacije najavile su veliki skup za 10 avgust u 19 časova na beogradskim Terazijama.
Skup u Novom Sadu
Profesor Univerziteta u Beogradu Jovo Bakić rekao je večeras na protestu protiv rudarenja litijuma u Novom Sadu da narod koji se protivi tome ima protiv sebe najbogatije kompanije sveta.
"Mi smo u lošem položaju ali se ne treba predavati, nema predaje! Dok nas ima i dok dišemo, borićemo se za naš vazduh i za našu zemlju", istakao je Bakić.
On je na protestu pod nazivom "Rio Tinto, nećeš kopati!", koji je održan na Trgu slobode kod spomenika Svetozaru Miletiću, podsetio da je spomenik vojvođanskom političaru izradio hrvatski vajar Ivan Meštrović, navodeći da to svedoči kako samo udruženi možemo da uradimo svašta, a razjedinjeni ništa.
"Mi smo sinovi Svetozara Miletića i mi ćemo se boriti dok u nama ima duha koji je pre 100 godina jednog Oskara, Oskara Poćoreka proterao preko Drine, tako ćemo i ovog Oskara! I ovaj mora da ide", istakao je Bakić.
Protest je počeo pesmom "Vostani Serbije", a trgu se okupilo više hiljada građana, koji su, između ostalog, poručivali transparentima "I levi i desni jednako su besni", "Rio Tinto nećeš kopati", "Iz principa srce bije Rio Tinto marš iz Srbije", "Rudnika neće biti", "U Nedeljicama se brani i moj kućni prag", "Krvava je kinta od Rio Tinta", "Kad nema zakona ima naroda"...
Okupljenim građanima obratila se glumica i ekološka aktivistkinja Bojana Novaković koja je zahvalila Rio Tintu što nas je ujedinio, ističući da ovo nije borba protiv nekoga nego borba za nas.
"Samoodbrana nije nasilje! Ako neko napadne moje telo ili telo moje majke, ja ću nas braniti svom silom i svim sredstvima koja su mi na raspolaganju. Tako je i sa našim vodama, rekama, šumama, vazduhom i plodnom zemljom, sve ćemo braniti svom silom koja nam je na raspolaganju", istakla je ona.
Inženjer geologije Aca Udicki je ukazao da je Rio Tinto dobio dozvole za eksploataciju vode, na osnovu kojeg će Rio Tinto trošiti 10 procenata pijaće vode koja se danas troši u Srbiji.
Ekološka aktivistkinja Aleksandra Derušek je poručila da se zdravljem ne trguje jer zdravlje nema cenu.
Student Branislav Đorđević, koji je pre nekoliko meseci pešačio od Beograda do Loznice u znak podrške protestima protiv Rio Tinta, rekao je da je ta šetnja samo 1 odsto onoga šta su spremni da urade kako bi odbranili zemlju od "kriminalne hobotnice koja se zove Srpska napredna stranka".
Poručio je da neće biti više šetnje nego konkretne akcije.
Nakon govora na trgu, okupljeni građani prošetali su centralnim gradskim ulicama, pored zgrade Pokrajinske vlade do Varadinskog mosta.
Most je blokiran na desetak minuta, a organizatori su pozvali okupljene da u subotu dođu na protest u Beogradu.
Večerašnji protest je deo serije protesta koji se sa istom porukom održavaju širom Srbije, a u Novom Sadu organizovali su ga Građanski pokret Bravo u saradnji sa Udruženjem "Ne damo Jadar" i Savezom ekoloških organizacija Srbije (SEOS).
Na Trgu slobode u Novom Sadu okupilo se više hiljada ljudi na protestu protiv eksploatacije litijuma, javlja 021.
Studentkinja iz grupe STAV Mila Pajić pitala je na početku protesta kupljene nekoliko pitanja.
"Da li ćemo ćutati dok ruše? Da li ćemo ćutati dok seku i krče? Da li ćemo ćutati dok čuju? Da li ćemo ćutati Rio Tintu", upitala je ona.
Odgovor okupljenih bio je - ne. Istakla da je da su se svi okupili kako bi zajedno rekli da neće ćutati na iskopavanja litijuma od strane kompanije Rio Tinto.
Protest održan i u Užicu
U Užicu je ispred Gradske kuće, večeras je održan protest pod nazivom "Recimo složno ne iskopavanju litijuma".
U organizaciji protesta nisu učestvovale opozicione političke partije, ali je juče svih 30 opozicionih odbornika u Skupštini grada Užica potpisalo memorandum o zajedničkoj borbi protiv rudarenja litijuma naglašavajući da ne stoje iza današnjeg protesta i nemaju nikakve veze s njegovom organizacijom.
Na protestu su pored nekoliko govornika iz Užica i okoline govorili i nekadašnji košarkaški reprezentativac Vladimir Štimac i Dejan Petar Zlatanović glavni urednik portala "Srbin.info".
Kako je većina govornika istakla, "ovo nije političko pitanje već pitanje budućnosti i zdravlja porodica, pitanje opstanka", prenosi RTS
Užičani su odlučili da ne šetaju jer kako kažu, dosadašnje šetnje nisu ništa donele.
Dotakli su se i teškog položaja Srba na Kosovu i Metohiji.
Protest protiv rudnika i rudarenja litijuma održan je i u Bajinoj Bašti.
Poruka iz Kragujevca: Decu od trovanja štitimo sami
Pod parolom "Poziv na odziv, stop Rio Tintu", protiv rudarenja litijuma protestovali su i Kragujevčani. Okupljenima u centru grada, obatili su ekološki aktivisti Ljiljana Bralović iz SEOS-a i Ivan Milosavljević iz pokreta "Mlavska vojska". Oni su govorili o važnosti borbe za Jadar ali i jedinstvu u toj borbi, bez svađa i podela.
Zajednička poruka je - ne - rudarenju u bilo kom delu Srbije i podrška meštanima Jadra.
"Nećemo novac, hoćemo zdravlje", "Ekologija ne onkologija", "Domovina se brani lepotom", neki su od natpisa na transparentima, koje su nosili Kragujevčani.
U Kragujevcu je večeras održan protest protiv Rio Tinta i rudarenja litijuma u Srbiji, sa koga su učesnici poručili da od zagađenja niko nije imun i da decu od trovanja ne može niko da nam zaštiti osim nas samih.
Građani okupljeni u velikom broju aklamacijom su izglasali "ne" Rio Tintu u Srbiji i najavili da će se masovno odazvati na svaki poziv građana Jadra.
Srbija mora da stane da bismo pobedili, poručili su učesnici skupa u Kragujevcu i najavili masovni odlazak u Beograd na protest 10. avgusta.
Na skupu pod nazivom “Poziv na odziv, stop Rio Tintu” na platou ispred Robne kuće, okupljenim građanima obratila se predsednica Suvoborske grede i Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) Ljiljana Bralović, koja je pokazala studiju Srpske akademije nauka (SANU) u kome je nedvosmisleno potvrđeno štetno dejstvo kopanja litijuma.
"Ovo je Biblija, Kuran, Sveto pismo naše borbe. Ovde je sve što treba da znamo da bi u slučaju dolaska Rio Tinta mreža života bila prekinuta. Ne trebaju nam sada stranci da nam kažu da naši akademici lažu i da ništa od ovoga nije tačno", rekla je Bralović.
Bralović je kazala da nas sada gledaju naši preci, koje su Nemci streljali u Šumaricama, kao i svi oni koji su izginuli u Prvom i Drugom svetskom ratu.
"Borili smo se u Prvom i u Drugom svetskom ratu, i opet ćemo dok ih ne oteramo. To što ovog puta ne dolaze sa tenkovima i oružjem nego sa lažima i punim torbama novca za potkupljivanje, neće nas prevariti. Niko neće kod nas kopati", poručila je Bralović.
Odgovarajući na kampanju koju vlast vodi vlast preko državnih medija u interesu Rio Tinta, ona je pitala da li to što vlastodršci kažu da litijum treba Evropi znači da Srbija nikom nije potrebna.
"Kome će trebati država koja je postala otpad? Neće trebati ni nama, a kamoli Evropskoj uniji", rekla je Bralović.
Istakla je da su građani najjače oružje za odbranu Srbije, a da je vlastima u Srbiji ostalo samo jedno oružje.
"Mi imamo nas kao najjače oružje, a oni samo svađu i podele. To je njihov plan. Ne dajte da nas svađaju. Neću pitati čiju ruku držim, ko mi čuva leđa i kome ja čuvam leđa. Moramo zajedno da se borimo", poručila je Bralović i pozvala prisutne na protest koji će u subotu biti održan u Beogradu.
Ekološki aktivista Udruženja Mlavska vojska Ivan Milosavljević iz Petrovca na Mlavi rekla je da je već izvršena okupacija Istočne Srbije.
"Niko ne zna da je teritorija Istočne Srbije koja je veća od Kosova već izgubljena. Ovaj režim nas prodaje komad po komad. U Homoljskim planinama kanadska kompanija je već napravila 1.500 bušotina. Zatrovane su nam vode, a lokalne vlasti iz Žagubice daju im pijaću vodu, dok je naše stanovništvo žedno. Desetine cisterni svakodnevno sa stotinama kubika snabdevaju kanadsku kompaniju vodom", rekao je Milosavljević.
On je zahvalio građanima Kragujevca i Šumadije što su se tako masovno odazvali pozivu na večerašnji protest i pozvao ih da se u subotu u još većem broju okupe u Beogradu.
"Srbija mora da stane da bismo ovo zlo pobedili", poručio je Milosavljević.
Konferansije večerašnjeg skupa bio je poznati kragujevački glumac Aleksandar Milojević Lija, koji je rekao da Srbija ima mnogo velikih katastrofa koje su domaće i koje zato “gutamo”, ali da imamo jednu koja nije naša i protiv koje će boriti svim silama.
"U Srbiji je zdravstvo besplatno, a lečenje skupo, obrazovanje je besplatno, a školstvo skupo. Srbija je zemlja gde su deponije na svakom koraku, gde se deca ubijaju u školama, sve su to naše katastrofe. Ali katastrofa zbog koje smo se ovde okupili nije naša. Ovo je agresija kao 1914. i 1941. Na prvoj liniji odbrane smo mi i naša deca, i ljudi iz doline Jadra", rekao je Milojević.
Večerašnji protest na trgu ispred Robne kuće bio je jedan od masovnijih u bogatoj istoriji kragujevačkih protesta i protekao je bez ikakvih incidenata.
Kako je sve počelo
Talas protesta izazvala je odluka Vlade Srbije od 16. jula da se nastavi sa projektom izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, koji je stopiran 2022. godine.
Ta odluka je usledila nakon što je prošlog meseca Ustavni sud Srbije odlučio da su vlasti u Srbiji stopiranjem projekta 2022. godine prekoračile ovlašćenja.
Građani se protive zagađenju životne sredine i pretvaranje poljoprivredne zemlje u jalovišta na mestima na kojima je planirano iskopavanje litijuma.
Projekat kompanije Rio Tinto, vredan 2,4 milijarde dolara, stopiran je pre dve i po godine nakon masovnih ekoloških protesta, o kojima su izveštavali i svetski mediji.
Izvor: Insajder, FoNet, 021, RTS, Beta