Završen protest u Kosovskoj Mitrovici: “Ako Kurti otvori most, Kfor i Kvinta će biti odgovorni za sve”
Srbi koji se protive otvaranju Mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici gradu okupili su se na severnoj strani. Protest je nakon skoro sat vremena završen. Građani su se razišli, javlja Kossev. Skup je prijavljen policiji, koja je za to napravila poseban operativni plan. Most na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, koji spaja severni – većinski srpski i južni – većinski albanski deo grada, uprkos najavama iz Priština, danas nije otvoren. Glavni most u Kosovskoj Mitrovici već 25 godina je zatvoren za saobraćaj.
Sa oko pola sata kašnjenja, građanima se prvi obratio Nikola Kabašić, bivši predsednik Suda u Mitrovici.
Podržana je njegova ideja da se odluke lokalne samouprave, odnosno Opštine Severna Mitrovica, koju je nazvao "prinudnom upravom“ Mitrovice i za koju je izneo snažne kritike zbog odluka koje su donosili, na isti način i ubuduće obaraju.
"Svaki put kada oni budu donosili odluke koje idu na štetu i protivne su volji građana ovde, mi ćemo se na istom mestu okupljati i aklamacijom usvajati da mi nismo sa tim saglasni“, kazao je između ostalog.
Na skupu su se obratili i urednica lista Jedinstvo, Rada Komazec, potpredsednica Udruženja Penzionera KiM, Duška Vlahović, kao i direktor radne jedinice Pošte Srbije na Kosovu Ivan Milojević, inače svojevremeno ministar u kosovskoj vladi Ministarstva za regionalni razvoj.
Iako je iz Prištine bilo signala da će most biti otvoren za saobraćaj danas u 11 sati, to se nije dogodilo. Otvaranju mosta, koji obezbeđuje KFOR i koji je do sada bio otvoren samo za pešake, protivi se Beograd, Evropska unija i zemlje Kvinte – Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Italija.
Upravo zbog najavljenog otvaranja Srbi su sa severne strane organizovali okupljanje.
Okupljeni su nosili zastave Srbije i transparente "Na mostu smo opstanak branili, sada branimo nestanak", "Kurti nisi nas sve proterao ima nas još dosta", "Dok EU i SAD pišu saopštenja nas proteruju", "Ako Kurti otvori most, Kfor i Kvinta će biti odgovorni za sve", "Tražimo da nas Kfor zaštiti!", "Upozorili smo vas!", "Kurti, ne gasi srpske institucije, nego formiraj ZSO!", "Kfor ima 1244 razloga da ne otvori most!", "Nećemo se odseliti odavde ni po koju cenu!", "Bahtiri, prebroj nas ako možeš!". Oko mosta su prisutne snage policije i italijanskih karabinjera.
Na samom mostu je i bio zamenik komandira Kosovske policije za region Sever Veton Eljšani, koji je za Kossev uoči protesta izjavio da ne očekuje da će današnji protest pratiti bilo kakvi incidenti.
Nakon protesta Kfor je saopštio da su demonstracije u severnom delu Kosovske Mitrovice protekle bez ikakvih prijavljenih poremećaja ili bezbednosnih zabrinutosti.
Snage Kfor-a bile su prisutne na mirnim demonstracijama u blizini severne strane Mitrovačkog mosta, i vršile su patrole u okolnim područjima kako bi obezbedile bezbedno okruženje, navodi se u saopštenju mirovnih snaga.
Kako je istaknuto, Kfor nastavlja da sprovodi svoj mandat UN-a, za dobrobit svih ljudi i zajednica koje žive na Kosovu, u svakom trenutku i nepristrasno.
"Kfor deluje kao treći bezbednosni odgovor, u bliskoj koordinaciji sa Kosovskom policijom i misijom EU za vladavinu prava (Euleks), koje su prvi i drugi bezbednosni odgovor. Kfor neće oklevati da preduzme sve neophodne mere kako bi se uhvatio u koštac sa svim događajima koji bi mogli da utiču na bezbednost i regionalnu stabilnost, u skladu sa svojim mandatom UN", zaključuje se u saopštenju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u utorak da se nada da će KFOR "reagovati kako treba“, kao i da će zatvoriti most i "sprečiti najezdu Albanaca“ jer, kako je naveo, Albanci planiraju da se u isto vreme okupe na južnoj strani mosta.
"Znam koliko je teško i nadam se da nas neće dovoditi u poziciju u kojoj moramo da reagujemo jer bi to bila katastrofa za nas. Ali nekada vas neko dovede u poziciju iz koje prosto ne možete da izađete. Ja verujem da još možemo“, kazao je Vučić.
Premijer Kosova Aljbin Kurti odbacio je navode da će Albanci marširati mostom na Ibru, uz ocenu da takvim tvrdnjama predsednik Srbije želi da stvori atmosferu straha i izazove reakciju KFOR-a. Prema njegovim rečima, svi planovi za otvaranje mosta imaju za cilj da podstaknu mirnu interakciju između dve zajednice.
"Međutim, ove lažne optužbe često su prethodnica planiranog napada Srbije. Zbog bezbednosti svih ne smeju i neće smeti da uđu na našu teritoriju", dodao je Kurti.
Međunarodne mirovne snage na Kosovu (KFOR) saopštile su da odluka o otvaranju glavnog mosta na Ibru, između severne i južne Mitrovice, treba da bude doneta u okviru dijaloga Beograda i Prištine, uz posredovanje Evropske unije.
Saopštili su da njihove jedinice održavaju stalno i fiksno prisustvo na mostu i da će nastaviti da vrše redovne patrole u okolnim područjima, kako bi osigurale stabilnost i bezbednost, te da neće oklevati da reaguje na bilo koji razvoj događaja koji može uticati na bezbednosno okruženje.
Portparol Evropske unije Peter Stano izjavio je da Unija insistira da pitanje mosta preko reke Ibar bude pitanje o kome se raspravlja u okviru dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Džefri Hovenijer izjavio je nakon sastanka koji su predstavnici zemalja Kvinte održali prošle nedelje sa kosovskim premijerom Albinom Kurtijem da trenutno ne mogu podržati bilo kakvu promenu statusa mosta na Ibru.
Glavni most u Kosovskoj Mitrovici već 25 godina deli grad na dva dela. Severni - većinski srpski i južni, u kojem žive Albanci. Podela koju je doneo kraj rata 1999. godine i pripadnici francuskog kontingenta KFOR-a kojima je jedan od glavnih kontrolnih punktova postao upravo most. Skoro svakodnevne incidente i pokušaje Albanaca da iz južnog dela pređu u severni deo grada, pratilo je i proterivanje Srba iz već tada većinski albanskog dela grada. Posle rata, grupa Srba - pod imenom Čuvari mosta, bila je stalno prisutna kod mosta. Međuetnički sukobi su se nastavili i godinama kasnije, ali smanjenim intenzitetom. Sve do martovskog nasilja 2004. godine.
Posle tri dana martovskog nasilja, most u Kosovskoj Mitrovici je učvrstio podelu na južni albanski i severni, većinski srpski deo grada. Proteklih godina, sa severne strane mosta postavljane su i barikade, da bi, potpisivanjem Sporazuma o revitalizaciji mosta 2014.godine, na mostu bile postavljene žardinjere sa tujama, a taj deo proglašen za "Park mira“.
Prema istraživanju koje je rađeno 2017. godine samo 14,6 Srba je bilo za otvaranje mosta u celosti, dok je taj procenata mnogo veći kod Albanaca - 61,8 odsto.
Izvor: Insajder/ KoSSev