Protesti zbog najave iskopavanja litijuma održani u Mionici i Raški

Protesti zbog iskopavanja litijuma u Srbiji i rudarske kompanije "Rio Tinto" održani su u četvrtak 1. avgusta u Mionici i Raški, u organizaciji lokalnih udruženja i grupa građana.

Protest u Mionici, foto: Ustupljeno Insajderu

Skup u Mionici počeo je oko 19 sati, na Trgu vojvode Živojina Mišića, a sa bine koja je bila postavljena u podnožju spomenika profesor Šumarskog fakulteta Ratko Ristić je naveo da modifikovani Zakon o energetici sada služi interesima stranih kompanija.

"Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da ljudi u Boru sada dobro žive. Zaboravio je da pomene da svaki četvrti čovek ima kancer. Deca imaju autoimune bolesti, a zemljište je zagađeno teškim metalima. Šta ti vredi plata od 140.000 ili 200.000 ako ćeš da umreš", rekao je Ristić.

Prema njegovim rečima, ukoliko se "ne odbrani dolina Jadra", u kojoj "Rio Tinto" planira rudnik litijuma, taj kraj će biti "prva domina u nizu koja će pasti", kao i da "slede Mionica, Valjevo, Aranđelovac...".

Profesor Hemijskog fakulteta Branimir Jovančićević ocenio je da Srbija treba sama da istražuje svoje rude, a ne strane kompanije.

"Ne treba da za to krivimo ni Rusiju, ni Kinu, ni Ameriku ni Nemačku. Mi treba da imamo svoju firmu koja će istraživati rude, a ne da to radi australijska kompanija Rio Tinto. Ne treba da za male pare dajemo to drugima", rekao je Jovančićević.

Protest je  u isto vreme održan i u Raški, gradu koji se na mapi geoloških istraživanja spominje po nalazištima bornih kiselina.

Kako Beta prenosi, bornih kiselina najviše ima u Valjevcu, Donjoj i Gornjoj Rudnici, nedaleko od Raške. Građani ovog grada strahuju da bi tu mogli da se ponovo otvore davno zatvoreni rudnici u podnožju planine Kopaonik.

Protesti zbog najave rudarenja litijuma održavaju se svakog dana na više lokacija u Srbiji, i biće organizovani sve do 10. avgusta, kada je Udruženje "Ne damo Jadar" zakazalo veliki protest u Beogradu, na dan kada ističe rok koji su dali Vladi Srbije da odgovori na njihov zahtev o trajnoj zabrani geoloških istraživanja za eksploatacije litijuma.

Izvor: Beta