Protestni skupovi u Smederevu, Bresnici, Boru i Rekovcu: Građani ne žele iskopavanje litijuma (FOTO)
Pokret Tvrđava iz Smedereva organizovao je večeras protest protiv rudarske kompanije Rio Tinto, otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra i otvaranja rafinerije nafte koja je investicija kineske kompanije, a protesti su organizovani u Rekovcu, Bresnici i Boru.

Nećemo iskopavanje litijuma - ili će vlast staviti tačku na rudarenje ili ćemo mi staviti tačku na njih, izveštava N1 sa skupova protiv rudarenja litijuma iz Smedereva, Rekovca, Bresnice i Bora.
Nikola Krstić iz pokreta Tvrđava rekao je reporeteru FoNeta da je cilj skupa u Smederevu "solidarnost sa građanima iz zapadne Srbije".
"Ne želimo da se Srbija pretvori u rudarsku koloniju, a takođe ne želimo da strane kompanije krčme naše prirodne resurse", istakao je Krstić.
Naveo je da se pokret Tvrđava protivi eksploataciji litijuma, posebno zbog toga što je "Srbija korumpirana država".

Ivan Milosavljević iz neformalnog ekološkog pokreta Mlavska vojska rekao je da organizacija podržava proteste građana širom Srbije.
"Mi smo danas ovde da bismo pružili snažnu podršku svim građanima Srbije u njihovoj borbi protiv stranih rudarskih kompanija, koje imaju nameru da nam zemlju pretvore u rudarsku koloniju" , rekao je Milosavljević.
Okupljeni građani nosili su ikone i transparente sa porukama "Rio Tinto, marš sa Drine!" ,"Neću da nam deca sisaju još jedna dimnjak", "Pošto Srbija", "Pošto čvarci".
Gojko Božović je, u ime građanske inicijative ProGlas, poručio da je najbolji način za prevazilaženje kriza zabrana iskopavanja i geoloških istraživanja, i da je to u najdubljem interesu građana Srbije.
Rekovac protiv iskopavanja litijuma: 'Borba do poslednjeg dana'
Na protestu zbog najave iskopavanja litijuma i kompanije Rio Tinta, održanom večeras u Rekovcu, poručeno je da će se borba za čistu vodu, vazduh i zemlju u Levču i celoj Srbiji voditi "do poslednjeg daha".
"Braneći Levač, branimo Jadar, Dobrinju i čitavu našu zemlju. Ako to ne uradimo- nestaćemo" rekla je jedna od govornica na skupu, studentkinja iz Rekovca, Milena Paunović.
Diplomirani inženjer tehnologije i profesorka hemije Slađana Mitrović Stanković je rekla da je Levač danas "veliki park", ali da su "moćni odlučili da 50 odsto teritorije Levča pretvore u rudnik litijuma".
"Rađena su samo istražna bušenja u dolini Jadra, koja su dovela do izbijanja rudne vode na površinu, koja je toksična, ona se pomešala sa površinskom vodom, otišla u vodotok i izazvala porast koncentracije litijuma, bora, arsena, kadmijuma, od tri do 17 puta. Zamislite šta bi bilo pri otvaranju rudnika na tom području", upozorila je Mitrović Stanković.
Prema njenim rečima, svaki postupak za odvajanje litijuma iz rude zahteva i ogromnu količinu čiste pijaće vode, ali i upotrebu agresivnih mineralnih kiselina- hlorovodonične i sumporne kiseline.
"Kopanje litijuma može da dovede i do povećanja koncentracije kiselih toksičnih gasova u vazduhu. Veliki problem je i jalovina, koja je otpad od rude", istakla je Mitrović Stanković.
Dragan Simović iz Dobrinje i jedan od osnivača SEOS-a je rekao da više od tri godine traje borba protiv Rio Tinta u Srbiji, da od institucija nije bilo odgovora, a da je 40.000 potpisa građana izgubljeno u Skupštini Srbije.
"Ostala nam je jedino borba prsa u prsa. Narode, ako se 10. avgusta ne odazovemo u velikom broju, a tada ćemo izneti jasan plan - šta, kuda i kako, ako ne budemo to podržali složno i jedinstveno, neće nas biti", poručio je Simović.
Simović je ocenio da "od subote sve počinje" i da "nije ni do koga drugoga nego da je do nas samih".
"Još jedan mali savet, kad od 10. avgusta pođete, svakog će da žigne kuk ili koleno, ponesite po jedan štap ljudi da biste se lakše održali", poručio je Simović.
U Rekovcu je govorio i Aleksandar Glišić koji je u majici "Litijum u Levču- ne" i "Ne damo Levač" trčao dva polumatarona u Norveškoj i učestvuje u svim akcijama protiv rudnika litijuma u Srbiji.
Odeven u narodnu nošnju, on je poručio da građani ne smeju da dozvole da im se zatruje zemlja i da "bude pretvorena u smetlište".
Božović (Proglas) u Smederevu: Jedino je zabranom iskopavanja moguće prevazići krizu
Književnik, izdavač i jedan od osnivača inicijative "Proglas" Gojko Božović rekao je danas u Smederevu, na protestu zbog najave iskopavanja litijuma i izgradnje rafinerije nafte u tom gradu, da je najbolji način da se prevaziđe postojeća kriza - zabrana iskopavanja i geoloških istraživanja.
Kako prenosi N1, Božović je ocenio da je "ovo pitanje trenutak u kome će se srpsko društvo ili obnoviti, ili će potonuti".
"Demonstracije građana Srbije se pretvaraju u veliki narodni pokret. U Srbiji su svi ostvarili interese, osim građana Srbije. Ovo je trenutak u kome građani treba da ostvare svoje interese. Ako presdsednik Republike, ako režim u Srbiji nastupa kao portparol Rio Tinta, onda ćemo mi na ulicama i trgovima da artikulišemo i branimo interese Republike Srbije", rekao je on.
Kazao je i da vlast pokušava da podeli građane na "leve i desne", ali da građani imaju jasan cilj i zahtev.
"Iza njega može da stane čitavo društvo, i kao što vidimo, čitavo društvo stoji iza tog zahteva", dodao je Božović.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac rekao je da građani moraju zajedno da odbrane Srbiju od "velike ekološke katastrofe".
On je poručio strankama za koje je rekao da žele da se "okoriste o proteste", da u tome neće uspeti.
Meštani sela Bresnica kod Čačka protestovali zbog najave iskopavanja litijuma
Više od sto meštana sela Bresnica kod Čačka, koje ima ukupno oko 1.200 stanovnika, protestovalo je večeras zbog najave iskopavanja litijuma.
Među okupljenima su bile porodice sa malom decom, kao i članovi opozicionih stranka u Čačku, ali bez stranačkih obeležja.
Okupljeni meštani nosili zastave Srbije kao i parole na kojima je pisalo: "Ne dam svoju domovinu", "Ne dam grumen svoje zemlje".
Oni su rekli novinarima da neće dozvoliti uništavanje njihove zemlje, vazduha i vode, da im se gase i sele ognjišta, kopaju livade, voćnjaci, povrtnjaci i zagađuju reke.
Profesor Rudarskog fakulteta u Beogradu Lazar Kričak rekao je na protestu da su počela istraživanja litijuma u mestima u okolini Kraljeva i Čačka - Kotleniku i Lađevcima.
On je ocenio da litijumski projekat "nije isplativ".
"Kada je u pitanju 'Rio Tinto' nema nikakve ekonomije. Nešto se dešava u pozadini. Ovo je možda i neka vrsta okupacije", rekao je Kričak.
Lekar Borislav Antonijević rekao je da zbog rudarenja litijuma "Rio Tinto" neće snositi odgovornost za otrovanu zemlju, vazduh i vodu, već da će tu odgovornost snositi predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Na protestu zbog najave rudarenja litujuma govorio je i profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Miladin Ševarlić koji je izrazio sumnju da, ako su lokalni izbori koji su održani 2. juna "bili neregularni", zašto bi referendum o opozivu predsednika Srbije, koji nudi aktuelni predsednik Aleksandar Vučić bio "kako valja".
"Vlast perfidno pokušava nove manipulacije da bi obezbedila da se kopa litijum", rekao je Ševarlić.
Protesti protiv rudarenja litijuma su zakazani i u Gornjem Milanovcu i Čačku, u četvrtak i petak, 8. i 9. avgusta.
Izvor: FoNet, Beta