Protokol kao ključ rešenja: Sindikati traže transparentnost i poštovanje dogovora

Predstavnica Granskog sindikata prosvetnih radnika "Nezavisnost" Vesna Vojvodić izjavila je FoNetu da bi posredovanje Agencije za mirno rešanje sporova moglo da bude put do ispunjenja zahteva i prekida štrajka prosvetnih radnika.

Učionica, ilustracija, foto: Ivan Aleksic/Unsplash

Ona podseća da je cilj izdestvovati poštovanje Protokola koji su Vlada i Ministarstvo prosvete potpisali sa sindikatima u oktobru prošle godine, a koji predviđa da početne plate prosvetnih radnika budu izjednačene sa prosečnim zaradama u Srbiji. 

"To posredovanje Agencije za mirno rešavanje sporova bi nas neukaljane i čiste dovelo do pregovora sa prosvetnim vlastima i sa Vladom Srbije, bez osećaja ogorčenosti", smatra Vojvodić.

Ona očekuje da bi i reakcija Agencije za mirno rešavanje sporova mogla da bude konačno buđenje institucija, na kojem i studenti u blokadi rade svakodnevno.

Vojvodić smatra da se nedvosmisleno mora stati iza Protokola potpisanog 12. oktobra 2023. godine.

"Nikakva naknadna izvinjenja, tumačenja, drugačija, nova obećanja i kupovina vremena", poručila je Vojvodić, koja je posle vesti o razgovoru predstavnika četiri reprezentativna sindikata sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem to javno osudila i zatražila njihove ostavke kao moralni čin.

Ona poručuje da nije reč ni o kakvoj seči knezova, niti velikim unutrašnjim sindikalnim nesuglasicama, već o moralnim normama i poštovanju transparentnosti svih procedura.

Za nju je sporno to što od predsednika Srbije saznajemo da su predstavnici sindikata insistirali na tome da sastanak bude održan u tajnosti i bez prisustva medija, što nije demantovano.

Ističe i da je poziv na razgovor kod predsednika usledio posle tri meseca ignorisanja jer su, kako se saznaje, sindikati taj zahtev uputili još u septembru. 

Podseća i da je gotovo kompletno članstvo sindikata procenilo da sadržaj ponude sa Andrićevog venca nije prihvatljiv, kao i način na koji se do nje stiglo.

"Sve to se dešava baš u ovom osetljivom društvenom trenutku kada studenti i punoletni srednjoškolci insistiraju na zakonitosti, na poštovanju onih okvira koji definišu svako radno mesto, uključujući i radno mesto predsednika", primetila je Vojvodić. 

Ona dodaje da je spremna da se unutar "Nezavisnosti" članovi Glavnog odbor izjasne da li je njen stav naneo štetu njihovoj organizaciji.

Tvrdi da joj, ako takvo mišljenje preovlada, neće biti problem da se povuče iz sindikalnog delovanja.

Vojvodić se osvrnula i poslednje obraćanje predsednika Srbije u kojem je napomenuo da bi prelazak na generalni štrajk, bez minimuma procesa rada, značio i otkaze.

"Nedugo nakon onog divnog trenutka kada je predsednik obznanio čitavoj javnosti u Srbiji kako kiti jelku, čime nas je ohrabrio da verujemo kako će konačno prihvatiti svoje Ustavom garantovane poslove i ovlašćenja, odjednom se vratio u ulogu nekoga ko se bavi bukvalno svim i svačim", primetila je Vojvodić.

Ona smatra i da bi reprezentativni sindikati trebalo da istraju u traženju ostavke ministarke Slavice Đukić Dejanović i kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete.

"Sada nije ljudski, nije dostojanstveno, nije ni moralno da odustanemo od toga. Studenti su to sjajno prepoznali - neko ko se sablažnjava od njihovih najčestitijih i najopravdanijih zahteva, nije dostojan da bude na čelu takve institucije", zaključila je Vojvodić.

Izvor: FoNet