Prvostepena presuda Privrednog suda po tužbi "Iskre": Za rušenje u Hercegovačkoj, odštetu bi mogao da plati MUP, ali ne i privatne kompanije

MUP Srbije mogao bi da plati odštetu firmi Iskra doo zbog nelegalnog rušenja objekata u Hercegovačkoj, ako bude potvrđena prvostepena odluka Privrednog suda u Beogradu. Međutim, istom presudom, kompanije Milenijum tim, Beograd na vodi i Grad Beograd, oslobođeni su obaveze prema firmi Iskra doo.

Hercegovačka. Foto: Srđan Ilić

Umesto da kompaniji Iskra optuženi po zahtevu isplate 530.400.000 dinara za porušene objekte, Iskra će morati da plati tuženima: Milenijum timu oko 1,32 miliona dinara, Beogradu na vodi 1,36 miliona dinara i Gradu Beogradu 1,29 miliona dinara. Sve to sa zateznim kamatama. Prema međupresudi, postoji osnov za potraživanje kompanije Iskra od MUP-a Srbije, čiji je radnik, šef smene Goran Stamenković već priznao odgovornost za to što policija nije izašla na teren u noći rušenja u Hercegovačkoj ulici uprkos pozivima građana.

"Sud smatra da tužilac nije dokazao osnov odgovornosti svih tuženih osim Republike Srbije, pa se prema ostalim tuženima tužbeni zahtev odbija, a donosi se međupresuda u odnosu na Republiku Srbiju - MUP”, za Insajder kaže advokat Iskre Ana Matić.

Inače, međupresuda, znači da se prvo utvrđuje da li je neko odgovoran, pa se naknadno utvrđuje visina štete, objašnjava Ana Matić i dodaje da je to retkost u praksi.

“Što se tiče same međupresude, ukoliko je bude potvrdio drugostepeni sud, u daljem toku postupka će se tek izvoditi dokazi veštačenjem, radi utvrdjenja visine štete. S obzirom na relativno sporo postupanje u ovim predmetima, isplata štete bi se u najoptimističnijoj verziji moglo očekivati za tri godine, dakle deset godina nakon događaja iz aprila 2016. godine”, dodaje Matić.

Za sud nije bilo dovoljno to što su kompanije Beograd na vodi i Milenijum tim ubrzo počele da izvode radove na mestu rušenja u Hercegovačkoj, pa ni to što je tadašnji premijer Aleksandar Vučić rekao da je za rušenje odgovoran vrh gradske vlasti. 

I brojni drugi dokazi potvrđuju tezu da je Grad Beograd aktivno učestvovao i u rušenju, ali i u prikrivanju tragova, gde su sva komunalna preduzeća sa ljudstvom i mehanizacijom preko dve nedelje u maju 2016. godine odnosila delove porušenih objekata, a da MUP nikada nije izvršio uviđaj. Sve to je konstatovano i u izveštaju Zaštitnika građana.

Ako se presuda potvrdi, biće trajno oslobođeni za štetu

Ako ovakva presuda Privrednog suda bude potvrđena to znači da neće biti moguće voditi istu parnicu protiv kompanija Beograd na vodi i Milenijum tim, kao i Grada Beograda

“To znači da po tom istom osnovu u parnici ne mogu biti procesuirani za naknadu štete. To znači da bi sud Republike Srbije stao na stanovište da, bez obzira na sve što su učinili, na sve dokaze, ne postoji njihova odgovornost za štetu. Mada ne postoje u životu slučajevi da počinilac ostavi potpis i ličnu kartu na licu mesta, a to su dokazi koje sud očekuje. Očigledno je da su oni imali korist od tog rušenja i mi smatramo da je to dovoljan osnov da solidarno sa državom plate odštetu“, kaže Ana Matić.

Ona dodaje da štetu treba da nadoknade svi tuženi solidarno.

“Milenijum tim i Beograd na vodi su u odnosu izvođač-investitor, neposredno nakon rušenja su zajednički zauzeli posed, počeli sa gradnjom, a čak je i u posebnom sudskom postupku koji smo vodili za jedan mali deo objekata koji sticajem okolnosti nije bio srušen sve do avgusta i septembra 2016. godine, pravnosnažno utvrdili da su to izvršili Milenijum tim i Beograd na vodi”, dodaje Matić.

Prilikom noćnog rušenja u Hercegovačkoj ulici u aprilu 2016. godine porušeno je čak 17 objekata firme Iskra doo. Maskirani ljudi su te noći vezali čuvara ove firme i oduzeli mu telefon. U postupku koji je po službenoj dužnosti pokrenulo tužilaštvo nikada nije otkriveno ko je rušio u Hercegovačkoj ulici. Privatne tužbe pokretale su firme čiji su objekti porušeni.

Marković: Sudije su imale strah zbog političkih okolnosti

Preduzeće Transport peroni, koje je takođe tužilo državu (Ministarstvo unutrašnjih poslova), Milenijum tim, Beograd na vodi i Grad Beograd prvostepenu presudu je dobilo 4. jula prošle godine.

“Kao i u slučaju “Iskre”, u našoj presudi, ostale tri tužene strane nisu obuhvaćene presudom. Ja očekujem, s obzirom na to da je od jula prošle godine prošlo dovoljno vremena, a od podnošenja zahteva pet godina, da ćemo uskoro imati potrvrdu ove prvostepene presude.  Nadam se da je ishod biti pozitivan i mislim da je vreme da se i ovo konačno privede kraju”, za Insajder kaže Vladimir Marković, vlasnik firme Transport peroni. 

Prema njegovom mišljenju, sudije su verovatno imale strah zbog političkih okolnosti.

Marković ne očekuje da će biti žalbe na prvostepenu presudu i da će njegovoj firmi biti konačno nadoknađena šteta, za porušenih pet objekata i oduzeto zemljište.

Predmet “Transport peroni” se i dalje nalazi u Privrednom apelacionom sudu radi odlučivanja po žalbama.


Izvor: Insajder