Raste broj žrtava poplava u centralnoj i istočnoj Evropi, evakuisano više desetina hiljada ljudi
Zbog ciklona Boris poplavio je veliki broj reka širom Evrope. Situacija je najkritičnija u Austriji, Češkoj, Mađarskoj i Poljskoj. U Beču se izlio kanal Dunava, kao i reka Vin, zbog čega su stanovnici hitno evakuisani. U Poljskoj je pukla brana, a u Budimpešti su u toku pripreme za "poplavu decenije". Širom Evrope, uključujući i Srbiju, postoji strah od rasta nivoa Dunava.
Broj žrtava poplava u centralnoj i istočnoj Evropi koje je doneo ciklon Boris povećao se na 16, a reč je o najgorim poplavama u poslednje dve decenije na području od Austrije do Rumunije.
U Češkoj je evakuisano više od 13.500 ljudi, a četvrtina domaćinstava je ostala bez struje, navodi Rojters.
U Rumuniji su poplave proteklog vikenda odnele šest života, dok su u Austriji stradali vatrogasac i dvojica muškaraca od 70 i 80 godina.
Poljska agencija PAP javila je da je u Poljskoj pet osoba poginulo u poplavama.
U Češkoj Republici tri osobe su izgubile život usled nevremena, sedmoro se vode kao nestali, 600 života je spašeno, rekao je policijski zvaničnik.
Na terenu je od petka 5.500 timova profesionalnih i dobrovoljnih vatrogasaca a angažovano je 12 helikoptera, dok je vlada danas odlučila da u uklanjanje šteta od poplava bude uključeno i 2.000 vojnika.
"Sedam zemalja nam je ponudilo pomoć", kazao je Fijala a ministarstvo spoljnih poslova preciziralo je da je reč o Ukrajini, Izraelu, Slovačkoj, Kosovu, Litvaniji, Severnoj Makedoniji, SAD, Grčkoj i Sloveniji, dok je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da i Srbija nudi pomoć poplavljenim zemljama u Srednjoj Evropi.
Ministar unutrašnjih poslova Mađarske Šandor Pinter izjavio je da je vlada u Budimpešti potpuno spremna za porast vodostaja Dunava i njegovih pritoka i da je 12.000 vojnika u pripravnosti za pružanje pomoći.
Za porast vodostaja Dunava priprema se i slovačka prestonica Bratislava.
U Austriji su tokom noći nivoi reka opali, ali su zvaničnici najavili drugi talas kiša i poplava.
Pogranične oblasti između Češke Republike i Poljske teško su pogođene proteklog vikenda, a obilne kiše izazvale su rušenje mostova i veliku matarijalnu štetu i primorale stanovništvo na evakuaciju.
Dok se reke u toj pograničnoj oblasti danas polako povlače, razmere poplava su sve vidljivije u velikim gradovima.
Gradonačelnik poljskog grada Vroclava, Jacek Sutrik, izjavio je da se vrh poplavnog talasa očekuje u sredu.
U Češkoj Republici, reka Morava je poplavila oko 70 odsto grada Litovela, 230 kilometara istočno od Praga, a u Ostravi, na severoistoku Češke, zbog poplava su zatvoreni elektrana i dva hemijska postrojenja.
Mihal Pisko, gradonačelnik poljskog grada Klocka nadomak granice sa Češkom, izjavio je da se voda povukla, ali da je pomoć i dalje potrebna.
"Potrebna nam je flaširana voda i suva hrana jer smo otvorili punkt za ljude evakuisane iz poplavljenih oblasti", rekao je on za televiziju RMF FM i naveo da deca neće ići u školu do kraja nedelje.
Polovina grada trenutno nema struju. Poljska ministarka prosveta Barbara Novacka izjavila je da je zatvoreno oko 420 škola u četiri pokrajine.
U Češkoj je poplavljeno 207 mesta, najteža situacija na jugu zemlje
Češki premijer Petr Fijala izjavio je danas da je u Češkoj poplavljeno 207 mesta i da je najteža situacija na jugu zemlje, odnosno u Lužnici, Malši i Blanici.
On je nakon nove sednice Centralne komisije za poplave saopštio da , u poređenju s prethodnim danima, kiša slabije pada, ali upozorio da može doći do iznenadnih neželjenih reakcija vodenih tokova zbog prezasićenosti zemljišta.
''Veoma teški dani za mnoge ljude se, nažalost, nastavljaju. Situacija na pritoci Nežarka do Veseli nad Lužnici i dalje do Lužnice nakon ušća dve reke ostaje komplikovana. Vrhunac se očekuje uveče'', napisao je Fijala na svom nalogu na mreži Iks.
On je zamolio stanovništvo da ne izlazi u gradske centre, i pozvao na oprez i odgovornost.
U poplavama koje su zahvatile Češku stradala je jedna žena, koja se utopila u reci Krasovki u blizini sela Krašov, u regionu Bruntal, dok se sedam osoba vodi kao nestalo.
Do srede će, prema najavama meteorologa, na jugu Češke padati kiša, a ugrožene oblasti su Lužnica, Malša i Otava, dok je u Jeseniku palo 500 litara kiše po kvadratnom metru.
Ciklon Boris doneo je obilne kiše centralnoj i istočnoj Evropi, a u poplavama je, prema jučerašnjim podacima, poginulo najmanje sedam ljudi.
U Mađarskoj na snazi upozorenje na poplave trećeg stepena
U Mađarskoj je zbog obilnih padavina koje zapadnoj i istočnoj Evropi donosi ciklon Boris, na snagu stupilo upozorenje na poplave trećeg stepena duž svih sektora Dunava u Budimpešti, a mađarski premijer Viktor Orban sazvao je rano jutros sastanak operativnog tela koje je odgovorno za zaštitu od poplava.
Utvrđeni su hitni zadaci i odobreni planovi za zaštitu od poplava u narednim danima, saopštio je orbanov portparol Bertalan Havaši, a prenosi agencija MTI.
Orban je potvrdio da su iskorišćeni svi tehnički i finansijski resursi koji su potrebni za zaštitu od poplava.
Eksperti za upravljanje vodnim resursima sproveli su tokom vikenda niz zaštitnih mera, objavio je na Fejsbuku gradonačelnik mađarske prestonice Gergelj Karačonj.
On je juče rekao da je jedna od najvažnijih mera zatvaranje Peštanskog i Budimskog donjeg keja od večeras u 20 sati i istakao da sva vozila parkirana na tom prostoru moraju što pre biti uklonjena.
Najnovije prognoze ukazuju da će vodostaj Dunava u drugoj polovini ove nedelje dostići maksimum od preko osam metara.
U Srbiji se očekuje da pik poplavnog talasa Dunava bude između 24. i 26. septembra.
Evakuisan čitav grad u Poljskoj
Gradonačelnik poljskog grada Nisa Kordijan Kolbijarž zatražio je od 44.000 stanovnika da se evakuišu jer preti poplava.
On je zatražio od građana da se popnu na brda, navodeći da postoki razlog da dođe do potopa u gradu i probijanja nasipa iz okolnog jezera,
Izvor: Tanjug/Insajder