"ReKonstrukcija odgovornosti - društveno pamćenje genocida": Država negira genocidni karakter zločina u Srebrenici (VIDEO)
U Srbiji se sve više napora ulaže da se negira genocidni karakter zločina u Srebrenici, država ne priznaje da se to desilo, niti čini bilo šta da se skine ljaga sa naroda zbog tog događaja, ocenio je u sredu 10. jula istoričar i pravnik Srđan Milošević. Debatu pod nazivom "Rekonstrukcija odgovornosti, društveno pamćenje genocida", povodom 29. godišnjice zločina u Srebrenici, koju je organizovala nevladina organizacija Fond za humanitarno pravo, kao i ono što se dešava oko nje pratila je novinarka Insajdera Bojana Stojanović.
Milošević je, na javnoj debati ukazao na činjenicu da vlast u Srbiji nikog od onih koji su osuđeni, ili im se sudi za ratne zločine u Haškom tribunalu, nikad nije nazvala zločincima.
Ne treba potcenjivati tu orijentaciju. Stvara se mehanizam gde su intelektualne elite servis tog narativa, konstatovao je Milošević.
Istoričar Milan Protić je rekao da je očekivao da će posle promena u Srbiji 5. oktobra 2000. godine nova vlast osuditi ratne zločine i zločince i pokrenuti procese protiv njih, ali da se to, nažalost, nije dogodilo.
On je ukazao da je na delu bila relativizacija zločina, da je vlast Vojislava Koštunice pomagala optuženima pred Haškim tribunalom, slično kao i prethodna Slobodana Miloševića, što se dešava do danas, jer i "sadašnja opozicija govori na taj način".
Ono što smo mogli čuti na samom početku ove debate od lingvistkinje Marije Mandić, ona je ukazala zapravo na te različite narative koji se, kada se priča o Srebrenici koriste u Srbiji, odnosno o negiranju genocida u Srebrenici, ali i kako se on, da kažem, uvažava kao genocid u Srebrenici u Bosni i Hercegovini.
Takođe, ono što smo mogli da čujemo nq debati jeste da u stvari od dana kada se dogodio ratni zločin u Srebrenici, kako je rekao istoričar Milan Protić, zapravo jeste da vlasti u Srbiji kontinuirano rade na tome da se sistemski zapravo unizi odgovornost onih koji su te ratne zločine počinili dok se gradi kao politička manipulacija svest o tome da su Srbiji genocidni narodi.
U stvari, cela ideja jeste da vidimo kako stručna javnost govori o jednom istom događaju i kako u dve različite države se on potpuno drugačije i definiše.
Izvor: FoNet/ Insajder