Revolucija u vožnji: Testiran Stella Terra, prvi SUV na solarni pogon na svetu (FOTO)
Automobili sa nultom emisijom su sve popularniji, ali upravljanje električnim vozilom je skoro nemoguće na mestima sa ograničenom infrastrukturom za punjenje. Stella Terra bi to mogla promeniti.
SUV koristi solarne panele na svom kosom krovu za punjenje električne baterije, što znači da može da se kreće na velikoj udaljenosti isključivo na suncu, prenosi CNN.
Napravljen od strane tima studenata sa Tehnološkog univerziteta u Ajndhovenu " prvo terensko vozilo na solarni pogon na svetu" moglo bi da pomogne u povezivanju udaljenih oblasti, "gde su putevi manje razvijeni i energetske mreže nisu tako pouzdane" , ali i da pomaže i hitnoj pomoći i isporukama, kaže Timi Bosman, menadžer događaja za tim.
Tim studenata je testirao SUV u Maroku ranije u toku oktobra meseca i prešli su više od 1000km.
Automobil koji se može legalno voziti na svim putevima, ima najveću brzinu 145 kilometara na sat.
Po sunčanom danu, domet baterije je oko 710 kilometara na putevima i oko 550 kilometara van puta, u zavisnosti od površine. U oblačnim uslovima, tim procenjuje da bi domet mogao biti 50 kilometara manji.
Bosman je primetio da se vozilo pokazalo za jednu trećinu efikasnije nego što se očekivalo na putovanju, i da je njegov lagani dizajn učinio manje podložnim zaglavljivanju na neravnom terenu.
Solarne inovacije
Električni terenci su teži od standardnih električnih vozila i zahtevaju veće, ali i teže baterije za napajanje.
Minimiziranje težine vozila bilo je od suštinskog značaja, a tim od 22 studenta se fokusirao na to da svaki element bude ultra-efikasan. Sa samo 1.200 kilograma, Stella Terra je oko 25% manja od prosečnog SUV-a srednje veličine.
Tehnički menadžer za Stella Terra, Bob van Ginkel, ističe da je prednost solarnih panela na vrhu što na taj način mogu imati mnogo manju bateriju, jer se pune tokom vožnje.
" U mogućnosti da putuju van puta i bez potrebe za punjačima, vozači SUV-a na solarni pogon slobodni su da odi kuda žele" kaže Ginkel. Jedino ograničenje je, kaže, " šta ćeš da radiš kada želiš da spavaš?"
Da bi odgovorila na taj problem, Stella Terra se zasniva na ideji kampera na solarni pogon koji je prethodno proizveden na univerzitetu, a dizajneri su napravili elemente SUV-a pogodnim za duga, višednevna putovanja: na primer, sedišta automobila su potpuno naslonjena da stvori krevet.
Kada automobil miruje, solarni paneli se mogu proširiti, kako bi se maksimiziralo punjenje, dok se udvostručuju kao tenda za hlad.
Bosman takođe ističe da je tim dizajnirao visoko efikasne pretvarače solarnih panela, za koje se nada da bi mogli biti od koristi za širu solarnu industriju.
Pogodan za planine i pustinje
Nakon što je tim u septembru predstavio prototip SUV-a, otputovali su u Maroko da testiraju automobil u nizu različitih terena.
Počevši od Tangera, tim je prešao kroz neravni planinski lanac Rif, gde su brzi usponi i testirali Stella Terra u svom prvom izazovu, van puta.
Krećući se južno kroz Fes, tim je testirao automobil na planinskim stazama Midelta- jednog od najviših gradova u Maroku i završio svoje putovanje u pustinji Sahara, izazivajući Stella Terra na labavim, peščanim stazama.
Na početku putovanja doživeli su neuspeh, kada se pokvario sistem upravljanja, ali su uspeli da pronađu nove delove i poprave vozilo u lokalnoj radionici.
Na putovanje nije uticao veliki zemljotres koji je pogodio Maroko početkom septembra, ali zbog ogromnog uticaja koji je katastrofa imala na zemlju, tim Stella Terra odlučio je da udruži snage sa Crvenim krstom u kampanji sakupljanja sredstava za pomoć pogođenima.
Izvor: CNN