Čaušić: Većina vode iz poplavljenih područja neće ići ka Srbiji
Načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić izjavio je danas da "većina vode koja otiče iz Slovačke, Poljske i Rumunije", koje su pogođene katastrofalnim poplavama koje je izazvao ciklon "Boris", neće ići ka Srbiji, ali da je najveća pažnja usmerena na Dunav, iako se ne očekuje da će biti pređena granica vanredne odbrane od poplava.
Čaušić je za RTS rekao da je vodostaj Dunava kod Bezdana, u odnosu na jučerašnji dan, porastao za jedan metar.
On je kazao da se ne očekuju problemi ni kod Šapca, na Savi.
"Može eventualno doći do izlivanja Dunava u delu naselja Kamenjar u Novom Sadu, to su bukvalno vikendice koje se nalaze u toku reke", kazao je Čaušić.
Dodao je da nije bilo nikakvih problema sa izlivanjem vodotokova u Srbiji tokom prethodnih nekoliko dana intenzivnih padavina, jer su korita reka zbog dugotrajne suše, skoro presušila ili su sa smanjenim vodostajem.
RHMZ: I pored poplavnog talasa iz Austrije, u Srbiji se ne očekuje vanredna odbrana od poplava
Iz Republičkog hidro-meteorološkog zavoda (RHMZ) za RTS je u utorak 17. septembra rečeno da se očekuje da će Dunav biti blizu granice redovne odbrane od poplava 21. septembra kod Bačke Palanke i Bogojeva, gde je i ušće reke Drave "koja je isto jako visoka", ali da se očekuje da u Srbiji, i pored poplavnog talasa koji stiže iz Austrije, "uopšte neće biti proglašena vanredna odbrana od poplava".
Član gradskog Štaba za vanredne situacije u Šapcu Zoran Zdravković izjavio je da je vodostaj Save u tom gradu jutros ispod redovne odbrane od poplava, i dodao da se ne očekuje da će ta granica biti pređena.
Zdravković je za RTS rekao da ukoliko i dođe do toga, "proglašenje redovne odbrane od poplava ne znaci da dolazi do poplava", već da je to samo stanje pripravnosti.
On je kazao i da se ne očekuje da će Sava preći u narednom periodu granicu redovne, ili vanredne odbrane od poplava, povodom poplavnog talasa koji ugrožava centralnu Evropu, jer su "vodotoci drugog reda", odnosno reke koje se na području Šapca ulivaju u Savu, sa "skoro praznim koritima".
Vladiković: U Srbiji se ne očekuje tako ozbiljna situacija sa vodostajem Dunava i razornim poplavama poput onih širom Evrope
Hidrolog iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Dejan Vladiković izjavio je jutros da se u Srbiji ne očekuje tako ozbiljna situacija sa vodostajem Dunava i razornim poplavama poput onih širom Evrope, a najviše u Rumuniji, Mađarskoj, Austriji, Poljskoj i Češkoj.
On je za Radio-televiziju Srbije rekao da je što se tiče Kule Nebojša, odnosno stanice Beograd zabeležen porast od 12 centimetara u poslednja 24 časa, što je manji porast.
U Vladi Srbije juče je održana sednica Republičkog štaba za vanredne situacije. Što se tiče Dunava i uticaja na ostale reke, pik se očekuje između 24. i 26. septembra, a procena "Srbijavoda" je da će trajati sedam dana.
"Što se tiče uzvodnih profila, na Bezdanu za 24 časa bilo je promene vodostaja za 120 centimetara, polako talas hvata zalet. Što se tiče Novog Sada tu je oko 60 centimetara priraštaja, na Savi je zabeležen porast od 65 centimetara kod stanice Mitrovica i kod Šapca je slično", rekao je Vladiković.
Prema njegovim rečima, na Dunavu će biti najveći talas, a na Savi će porasti biti mnogo manji.
"Što se tiče Evrope, reč je o katastrofalnoj pojavi, na mnogim pritokama Dunava zabeleženi su istorijski maksimumi, a ima proloma brana na području Češče i južne Poljske", dodao je Vladiković.
Što se tiče Dunava, kod Budumpešte je bio istorijski maksimum od 892 centimetara i sada se njihove prognoze u taj vrh uklapaju, tako da bi vrh talasa bilo 870 u toku sutrašnjeg dana, naveo je hidrolog.
Izvor: Beta