Rusija počela vežbe o upotrebi taktičkog nuklearnog oružja blizu Ukrajine

Ruska vojska saopštila je 21. maja da je blizu Ukrajine počela vežbe o upotrebi taktičkog nuklearnog oružja, koje je početkom maja naredio predsednik Vladimiri Putin uz naglašavanje da se radi o odgovoru na zapadne "pretnje".

Vežba Rusije. Foto: Tanjug/ Russian Defense Ministry Press Service via AP
Vežba Rusije. Foto: Tanjug/ Russian Defense Ministry Press Service via AP

"Prva faza vežbi o pripremi i upotrebi nestrateškog nuklearnog oružja je počela", sopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

Kako se precizira, manevri se odvijaju u Južnoj vojnoj oblasti koja se nalazi blizu Ukrajine i koja obuhvata ukrajinske oblasti koje je Moskva anektirala.

U ovoj etapi ruski vojnici vežbaju da pune "specijalnu municiju" u baterije raketa Iskander, kao i da ih pomeraju "prikriveno" u zonama ispaljivanja.

Vežbe obuhvataju i avijaciju i hipersonične rakete Kindžal, dodaje se u saopštenju ruskog Ministarstva odbrane.

"Tekuće vežbe imaju za cilj da održe pripremu osoblja i opreme i upotrebu nestrateškog nuklearnog oružja za reagovanje i garantovanje teritorijalne celovitosti i suvereniteta ruske države... kao odgovor na pretnje nekih zapadnih zvaničnika", kaže se u saopštenju.

Putin je početkom maja naredio sprovođenje tih nuklearnih vežbi, koje su, prema Kremlju, odgovor na zapadne pretnje i posebno na mogućnost koju je pomenuo francuski predsednik Emanuel Makron o slanju trupa u Ukrajinu.

Od početka sukoba u Ukrajini u februaru 2022. Putin nejasno govori o pribegavanju nuklearnom oružju.

Rusija je tokom leta 2023. rasporedila taktičko nuklearno oružje u Belorusiji, svom najbližem savezniku, koja je takođe u maju najavila vežbe sinhronizovane sa Moskvom da proveri svoje taktičko nuklearno oružje.

Ruska nuklearna doktrina predviđa strogo defanzivnu upotrebu atomskog oružja - u slučaju napada Rusije oružjem za masovno uništenje ili u slučaju napada sa konvencionalnim oružjem koje preti samom postojanju države.

Izvor: Beta/AFP