Ruski istražitelji optužili ukrajinskog ratnog veterana Jaroslava Hunku za genocid
Ruski istražitelji optužili su za genocid 98-godišnjeg ukrajinskog ratnog veterana Jaroslava Hunku, koga su greškom pozvali u kanadski parlament da bude odlikovan kao "kanadski heroj" koji se borio "za nezavisnost Ukrajine protiv Rusa" tokom Drugog svetskog rata, jer je služio u nemačkoj nacističkoj diviziji koja se borila protiv Sovjetskog Saveza.
Ruski državni i vojni arhivi su "primili dokumentovane dokaze o mestima raspoređivanja i neprijateljskom ponašanju SS divizije Galicija, u kojoj je Hunka služio", saopštio je Savezni istražni komitet, dodajući da je on optužen u odsustvu, preneo je Rojters.
Trenutno se rešava pitanje stavljanja Hunke na međunarodnu poternicu i traženja njegovog hapšenja u odsustvu, navedeno je u saopštenju. Vafen SS je bio autonomni vojni korpus nacističke partije Adolfa Hitlera koja je regrutovala stotine hiljada pripadnika drugih naroda kako je Drugi svetski rat napredovao.
Među njima je bilo na hiljade ukrajinskih nacionalista koji su videli Nemce koji su napali Sovjetski Savez, uključujući Ukrajinu, kao oslobodioce od moskovskog "zuluma".
Komisije u Nemačkoj i Poljskoj smatraju pretežno ukrajinsku diviziju Galicija krivom za ratne zločine, a istoričari navode da su njeni članovi učestvovali u nekoliko masakara.
Istražni komitet optužio je Hunku da je pripadao jedinici koja je učestvovala u pokolju najmanje 500 ljudi u selu Huta Penjatska, zapadno od Lavova, koji je pre rata pripadao Poljskoj, a sada se nalazi u Ukrajini.
Komitet je saopštio da je uputio zahteve za pravnu pomoć u Kanadu, Poljsku i Belorusiju.
Podsećamo da je nedavni skandal, kada je u parlamentu u Otavi odata počast ukrajinskom pripadniku SS jedinice Jaroslavu Hunki, podstakao ponovne pozive za deklasifikovanje onih delova izveštaja "Dešenove komisije", sastavljenog 1986. godine, na koje je bila stavljena oznaka tajnosti.
Izveštaj se sastoji od dva dela.
Prvi, koji je uključivao preporuke za lakše izručenje ratnih zločinaca, objavljen je javno.
Drugi je bio označen kao tajna i u njemu su navedena imena nacista prebeglih u Kanadu.
Jevrejske grupe, uključujući B'nai Brit i Centar prijatelja Simona Vizentala (FSVC), saopštile su da bi i drugi deo trebalo da se objavi kako bi Kanađani mogli da saznaju više o "sramnoj istoriji kanadskog prihvatanja nebrojenog broja nacističkih saradnika nakon Drugog svetskog rata".
Oni smatraju da nakon "afere Hunka" Kanada treba da se suoči sa sumnjivim posleratnim odlukama o imigraciji koje su omogućile Hunki i drugima poput njega da se dosele i žive u relativnom miru.
Prema procenama Centra Simon Vizental, čak 2.000 ukrajinskih pripadnika Hitlerove Vafen-SS primljeno u Kanadu posle rata, "nakon izvesnog podsticaja od strane Britanije".
Izvor: Tanjug