SAD procenjuju ukrajinske pilote za moguću obuku za F-16

Sjedinjene Američke Države rade sa ukrajinskim pilotima u Americi na utvrđivanju koliko će im vremena biti potrebno da se obuče da upravljaju borbenim avionima F-16, rekla su za CNN tri izvora obaveštena po ovom pitanju.

F-16. Foto: John Torcasio / Unsplash

Dva ukrajinska pilota trenutno se nalaze u vojnoj bazi u SAD i testiraju svoje veštine u simulatorima letenja kako bi videli koliko će im vremena trebati da nauče da upravljaju raznim američkim vojnim avionima, uključujući F-16, piše CNN.

Američki vojni zvaničnik rekao je novinarima koji su putovali sa ministrom odbrane Lojdom Ostinom na Bliski istok da su ukrajinski piloti bili u Tusonu, u Arizoni, na „događaju upoznavanja” koji je opisao kao „rutinsku aktivnost kao deo našeg dijaloga između dve vojske“.

„Događaj upoznavanja je u suštini diskusija između osoblja vazduhoplovstva i zapažanja o tome kako američko vazduhoplovstvo funkcioniše“, rekao je zvaničnik.

„Ovaj događaj nam omogućava da bolje pomognemo ukrajinskim pilotima da postanu efikasniji piloti i bolje ih savetujemo kako da razviju sopstvene sposobnosti. Piloti neće leteti ni na jednoj platformi tokom ovog događaja, ali će koristiti simulator tokom delova svoje posete", dodao je on.

Zvaničnik je naveo da „nema novosti u vezi sa avionima F-16 za Ukrajinu“ i da nema neposrednih planova za povećanje broja ukrajinskih pilota u SAD.

Iako u ovom trenutku nema naznaka da je obuka za letenje u toku, ovaj korak sugeriše da SAD nisu u potpunosti zatvorile vrata za obezbeđivanje F-16.

NBC News je prvi objavio procenu ukrajinskih pilota.

Procenu ukrajinskih pilota sprovodi 162. borbeno krilo, deo Nacionalne garde Arizone koja je specijalizovana za obuku na borbenim avionima F-16, izjavila su u ponedeljak dva američka zvaničnika.

162. borbeno krilo, koje upravlja borbenim avionima F-16, bazirano je na međunarodnom aerodromu Tuson, a ključni deo njegove misije je obuka međunarodnih posada na avionima četvrte generacije. Prema veb stranici Ving-a, obučavala je pilote iz 25 zemalja koje trenutno koriste F-16 i sebe opisuje kao „lice USAF-a u svetu“.

Jedan od zvaničnika rekao je za CNN da bi još 10 ukrajinskih pilota moglo doći u SAD na istu procenu.

Ukrajina se zalagala za to da SAD obezbede borbene avione, a najviši ukrajinski zvaničnici su poslednjih dana eskalirali svoju kampanju javnog lobiranja, tvrdeći da su im avioni potrebni za odbranu od ruskih raketnih i dron napada.

Taj pritisak naišao je sa skepticizmom od strane američkih i savezničkih zvaničnika, koji kažu da bi avioni bili nepraktični jer im je potrebna znatna obuka, a Rusija ima opsežne protivvazdušne sisteme koji bi ih lako mogli oboriti.

Na pitanje da li će SAD isporučivati F-16 Ukrajini, predsednik Džo Bajden je odgovorio sa „ne“.

Na početku rata, SAD su takođe verovale da bi snabdevanje Ukrajine novim borbenim avionima rizikovalo eskalaciju između NATO-a i Rusije.

U intervjuu za ABC News u februaru, Bajden je rekao da Ukrajini „sada nisu potrebni F-16“, uprkos ponovljenim javnim molbama ukrajinskih zvaničnika i sve većem pritisku republikanaca u Kongresu.

Američki i evropski zvaničnici su ranije rekli za CNN da su borbeni avioni F-16 nepraktični u ovoj situaciji.

Nemačka je prošle nedelje u potpunosti isključila isporuku borbenih aviona Ukrajini, dok su zvaničnici britanske vlade ponovili to mišljenje i rekli da veruju da nije praktično slati avione u Ukrajinu.

Holandski i poljski lideri su takođe bili nevoljni kada su ih pitali o slanju borbenih aviona F-16.

U utorak je zamenik ministra odbrane za politiku Kolin Kal rekao Komitetu za oružane snage Predstavničkog doma da će biti potrebno 18 meseci da se ukrajinski piloti obuče da lete na F-16 i tvrdio je da bi obuka pilota za to vreme bila izuzetno skupa.

„Teško mi je da kažem bilo kom članu Kongresa ili američkom narodu da je najbolje korišćenje tog dolara koji se trenutno troši na F-16“, rekao je Kal na saslušanju.

Izvor: CNN