SafeJournalists osudila pretnje novinarima; MFFR izvestila o medijskoj hajci na Tamaru Skrozzu
SafeJournalists mreža saopštila je da najoštrije osuđuje pretnje srpskim novinarima i medijsku hajku koja se dešava već nekoliko dana. Međunarodna zajednica za zaštitu novinara (MFRR) izvestila je javnost o slučaju Tamare Skrozze.
Novinarima portala N1 zaprećeno je u komentaru na vest o Rio Tintu, na Fejsbuku je prećeno redakciji Kossev, a novinarka Tamara Skrozza je meta organizovane kampanje blaćenja u tabloidima, navedeno je u saopštenju mreže SafeJournalists.
SafeJournalists ukazuje da je direktno targetiranje Tamare Skrozze dodatno pogoršalo saopštenje ministra za informisanje i telekomunikacije Dejana Ristića, a pošto je stao u njenu odbranu, meta je postao i profesor Rade Veljanovski.
Tabloidi su nastavili targetiranje i ostalih medijskih profesionalaca koji su pružili podršku koleginici, među kojima je i predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić. "Ali čekamo vas i beležimo kad dođe vreme… Sve se pamti, jednom IZDAJNIK, uvek IZDAJNIK”- glasi deo poruke osobe koja se obratila novinarima portala N1 u komentarima.
U saopštenju su istakli i da se portalu Kossev iz Mitorvice, sa Kosova, mesecima unazad obraća ista osoba na društvenim mrežama, koja izražava nezadovoljstvo zbog rada portala i upućuje pretnje redakciji.
"Da stvari budu još gore, juče se oglasilo i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija. U saopštenju se, pozivajući se na objave tabloida, interpretiraju izrečene izjave novinarke Tamare Skrozze u medijima i zaključuje da se radi o 'govoru mržnje' i 'pozivanju na nasilje'. Koalcija za slobodu medija juče je povodom toga poručila da saopštenje ministra Dejana Ristića pokazuje nivo dubokog nerazumevanja očuvanja koncepta slobode govora i zalaganja za bezbednost novinara, i otvara put ka daljoj hajci i ugrožavanju bezbednosti novinarke Tamare Skrozze, ali i svih drugih medijskih radnika koji se usude da kritički razmišljaju i govore", navode u saopštenju.
SafeJournalists mreža pozvala je nadležne institucije da što pre pronađu osobe koje su pretile medijima na društvenim mrežama i adekvatno ih sankcionišu, kao i nosioce državnih funkcija da se uzdrže od daljeg raspirivanja mržnje prema novinarima i novinarkama.
MFFR o slučaju Tamare Skrozze
Međunarodna zajednica za zaštitu novinara (MFRR) izvestila je javnost o slučaju Tamare Skrozze.
Novinarka FoNeta Tamara Skrozza je 29. jula 2024. godine bila na meti klevetničkih tekstova objavljenih na portalima informer.rs i novosti.rs, kao i u udarnim vestima TV Pink, a to je nastavljeno i u drugim medijima narednih dana, navela je MFRR u saopštenju.
MFRR je objavila i da je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) osudilo "dirigovanu kampanju protiv Skroze", ističući da je njena rečenica izjava o petooktobarskim događajima - da je "ta noć trebalo da izgledala potpuno drugačije" - izvučena iz konteksta i da nigde nije pominjala predsednika Aleksandra Vučića i pozivala na njegovo ubistvo.
Navodeći da će NUNS podneti predstavku Regulatornom telu za elektronske medije (REM) i žalbu Savetu za štampu, MFRR podseća da ovo nije prvi put da je Tamara Skrozza napadnuta.
MFRR podseća da je TV Pink 2018. godine na sličan način optužila Tamaru Skrozzu i nekoliko kolega.
Izvor: NUNS, FoNet