Saslušan vlasnik gazdinstva iz Vršca i još 15 osumnjičenih zbog poreskih prevara

U Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušan je vlasnik poljoprivrednog gazdinstva Dragan Trikić iz Vršca, D. T., i još 15 osumnjičenih zbog sumnje da su u grupi, različitim poreskim krivičnim delima, oštetili budžet Republike Srbije za više od 218 miliona dinara, a zatim prikrivali nezakonito poreklo tako stečenog novca.

Više javno tužilaštvo Foto: Srđan Ilić
Više javno tužilaštvo Foto: Srđan Ilić

Pored Dragana T., saslušani su i Aleksandar N., Zorica N., Milica T., Milana T., Milan T., Sandra I. N., Gordana V., Jelena K., Marko K., Zoran S., Rosica T., Živanka V., Marija M., Goran R. i Gizela V., a protiv još 53 vlasnika poljoprivrednih gazdinstava biće podnete krivične prijave u redovnom postupku.

Osim dvoje osumnjičenih koji su izneli svoju odbranu, svi ostali su se branili ćutanjem, odnosno iskoristili su svoje zakonsko pravo da ne iznose odbranu.

Nakon saslušanja, tužilaštvo je predložilo sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu da za 15 osumnjičenih odredi pritvor kako ne bi uticali na svedoke i kako ne bi ponovili krivično delo u kratkom vremenskom periodu.

Naredbom o sprovođenju istrage, osumnjičenima se na teret stavljaju krivična dela iz Krivičnog zakonika – Udruživanje radi vršenja krivičnih dela i Pranje novca, kao i Poreska prevara u vezi sa porezom na dodatu vrednost u produženom trajanju, iz Zakona o poreskom postupku i administraciji.

Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, Nenad Stefanović, najavio je da će tužilaštvo naložiti i sprovođenje finansijske istrage protiv osumnjičenih i sa njima povezanih lica.

Postoje osnovi sumnje da je Dragan T. od 1. januara 2020. godine do 30. septembra 2024. godine osmislio plan za vršenje krivičnih dela tako što je, uz pristanak ostalih osumnjičenih nosilaca malih poljoprivrednih gazdinstava, koja nisu obveznici PDV-a, prodavao sopstvene poljoprivredne proizvode – pšenicu, kukuruz, uljanu repicu, merkantilnu soju i suncokret – i tako umanjio poresku obavezu PDV-a sa 15% na 8%, istovremeno ostvarujući pravo na povraćaj PDV-a i umanjujući poresku obavezu plaćanja poreza na prihod od samostalne delatnosti.

Dragan T. je, kako se sumnja, koristio 66 poljoprivrednih gazdinstava koja su van sistema PDV-a, a kojima je faktički upravljao on ili članovi njegovog domaćinstva.

Po nalogu Dragana T., nosioci poljoprivrednih gazdinstava izdavali su otkupne listove neistinite sadržine, predstavljajući svoja gazdinstva kao prodavce i poljoprivredne proizvode kao svoje, iako je sva roba preuzimana na skladištima Dragana T.. U tome mu je pomagala Živanka V., zaposlena kod njega, koja je potpisivala svaku otpremnicu, svesna da stavlja potpis na otpremnici lažnog sadržaja i tako pomaže Draganu T. u poreskom krivičnom delu.

Imovinu koju su pribavili kriminalnim delovanjem, osumnjičeni su prenosili na Dragana T., koji je tako pribavljenu imovinu držao i prosleđivao članovima svoje porodice, te ulagao u kupovinu različitih nepokretnosti, znajući da u trenutku prijema ona potiče iz kriminalne delatnosti, a sve u nameri da se prikrije nezakonito poreklo.

Izvor: VJT