SDSS neće baciti vence u Dunav u Vukovaru povodom Dana sećanja; Domovinski pokret: Nećemo dozvoliti polaganje venaca ni narednih godina

Predstavnici Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) ove godine neće na današnji dan, kako su to činili prethodnih godina, baciti vence u Dunav u Vukovaru, nakon pretnji iz opozicionog Domovinskog pokreta da će ih onde dočekati "živi zid" kojim će ih sprečiti da odaju počast žrtvama, saopšteno je na konferenciji za novinare u Zagrebu. Član Domovinskog pokreta, stranke gradonačelnika Vukovara Ivana Penave, Stipe Mlinarić najavio je da će njegovi članovi i naredne i svih narednih godina biti na istom mestu i da više neće dozvoliti polaganje venaca u Dunav.

Vukovar 1991. godina, foto: Srđan Ilić

Potpredsednica Vlade Hrvatske Anja Šimpraga je rekla da neće govoriti o onima koji su o njima govorili proteklih dana i koji će verovatno govoriti i narednih dana. 

"Mi nismo ti. Govorićemo o tome zašto danas i sutra nismo tamo gde je trebalo i gde smo hteli da budemo, na komemoraciji za sve žrtve Vukovara i Škabrnje. Trebalo je i hteli smo biti na Dunavu za sve žrtve hrvatske i srpske nacionalnosti koji su skončali u njemu. Na Ovčari i u prvoslavnom hramu svetog Nikole", rekla je Šimpraga. 

"Trebalo je i hteli smo biti u Koloni sećanja u Vukovaru", dodala je ona.  

"Danas vidimo da to ne možemo i ne trebamo. Ne možemo i ne trebamo biti jer se našu potrebu za iskazivanje pijeteta pretvara u povod za fizičko sukobljavanje. Ne možemo jer želimo sačuvati dostojanstvo vukovarske i škabrnjske komemoracije, ali i naše dostojanstvo", navela je Šimpraga. 

Ona je pozvala sunarodnike Srbe da u srcima zapale sveće za pomen na, kako je navela, naše sugrađane, Hrvate i Hrvatice, koji su ubijeni u ovim krajevima. 

Poručila je da treba graditi mir i dostojanstvo u sećanju i življenju. 

"Neka je trajan mir među svima nama koji se sećamo", poručila je potpredsednica hrvatske vlade.

Iako su predstavnici Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) zbog pretnji iz Domovinskog pokreta odustali od odlaska u Vukovar i Škabrnju povodom Dana sećanja da bi, kako su istakli, sačuvali svoje i dostojanstvo komemoracije, pripadnici Domovinskog pokreta, opozicione stranke gradonačelnika Vukovara Ivana Penave, došli su na mesto odakle su predstavnici SDSS proteklih godina polagali vence u Dunav.

Član Domovinskog pokreta Stipe Mlinarić tvrdi da Srbi ni proteklih godina nisu dolazili u Vukovar i Škabrnju. 

“I Srbe koji su nestali treba pronaći pa im dati dostojanstveno mesto gde će počivati. Njih ima 39, što nije razlog za dizanje četničkih spomenika”, rekao je Mlinarić, prenela je zagrebačka N1.

On tvrdi da je bacanje venaca u Dunav proteklih godina bilo kršenje Zakona o proglašenju Vukovara mestom posebnog pijeteta

"Ovog mesta nema u tom zakonu. Tačno se zna gde i kome se odaje pijetet – hrvatskim braniteljima i civilima, koji su stradali u napadu JNA i srpskih paravojnih grupacija na Vukovar”, naveo je Mlinarić i dodao da će predstavnici Domovinskog pokreta tokom celog dana biti na Dunavu. 

Za potpredsednicu vlade Anju Šimpragu, koja je danas govorila na kofnerenciji za novinare, Mlinarić tvrdi da je izgovorila "hrpu laži", da on nikome nije pretio, ali da je rekao da će stati u živi lanac i onemogućiti polaganje venaca u Dunav.

"Ne dozvoljavam izjednačavanje agresora i žrtve. Niko na to nema pravo. To je crta ispod koje ne idemo", rekao je Mlinarić i najavio da će i naredne i svih narednih godina biti na istom mestu i da više neće dozvoliti polaganje venaca u Dunav. 

Ovakvo ponašanje Domovinskog pokreta i njihovog lidera Penave proteklih dana, deo hrvatske javnosti tumači pokušajem da na, kako navode, ustaštvu pridobiju pozitivne političke poene uoči predstojećih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj naredne godine.  

Nedavna anketa sprovedena u Hrvatskoj pokazala je da je ovakvo ponašanje predstavnika Domovinskog pokreta imalo efekta, pošto je ta stranka izbila na četvrto mesto po popularnosti, što do sada nije bio slučaj.

Podsećamo da su borbe za Vukovar trajale 87 dana, a jedinice JNA i paravojne formacije ušle su u grad 18. Novembra 1991. godine. 

Tokom tromesečne opsade poginulo je više od 3.000 ljudi, a 90 odsto grada je razrušeno.

Izvor: Tanjug