Simišić (Eko straža) o hapšenju aktivista: Ne mogu sve da nas uhapse

"Pored Eko straže, u protestima zbog ekoloških problema, jer nije samo Rio Tinto u fokusu, sada je već stotinu grupa građana - ne mogu sve da uhapse, a svako hapšenje samo još više rasplamsava bes građana", kaže osnivač i vođa tog pokreta Bojan Simišić.

Protest protiv kopanja litijuma u Šapcu Foto: Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

On je najavio protest ispred Radio-televizije Srbije (RTS) na kojem će tražiti veću medijsku vidljivost i ukazivati na zloupotrebu krivičnog dela "pozivanje na rušenje ustavnog porteka" pod kojim se aktivisti privode, a za list Danas navodi da datum protesta nije poznat, "jer zavisi od tehničkih detalja koje pokušavaju da reše".  

"Nekoliko naših članova nije u zemlji, već na odmoru, a neki nemaju mobilne telefone jer su im oduzeti, pa nam je ograničneo komuniciranje. RTS nema rok da odgovori, doći ćemo im ispred vrata pa uključenje, što se nas bar tiče, može da bude i sa protesta", istakao je Simišić.  

Prema njegovim rečima, više se ne radi o političkoj cenzuri, već o tome da se građani koji godinama učestvuju u akcijama čiščenja, ekološkim radionicama, koji postavljaju senzore za aerozagađenje - tretiraju kao kriminalci.  

Simišić je rekao da je najavljeni protest sada u cilju odbrane aktivista, "jer nema izbora ako ne podignemo ovaj probem hapšenja na najviši mogući nivo, onda nema kraja".  

"Ako uhapse 100 aktivista i nakaleme im nepostojeća krivična dela, gde je kraj? Svaka osoba koja bude napisala nešto na društvenim mrežama u pežorativu za vladajuću kastu, ili još gore - ako samo podeli materijal koji im se ne sviđa - može da dobije krivično delo koje vuče 15 godina zatvora. Ovo je sada protest za odbranu Ustavom zagarantovanih prava i protiv zloupotrebe prava", ukazao je.  

Simišić smatra da su adrese za proteste RTS i kancelarija "Rio Save Exploration", kao i međunarodna vidljivost pravnog nasilja nad aktivistima.  

On je naglasio da odavno nema očekivanja od opozicionih partija i da je dovoljno "ako ne zloupotrebe situaciju", dodavši da Ekološka straža nema kontakt sa njima, a jedino kontaktiraju sa Savom Manojlovićem iz Kreni - promeni, "jer je pre ulaska u politiku imao mnoge aktivnosti sa kojima su imali presek".  

Prema mišljenju vođe Eko straže Bojana Simišića, mešanje stranaka u građanske proteste je loše, jer većima građana smatra da se onda protest gura u određeni politički profil, "a u prošlosti su neki političari zloupotrebljavali pojedine proteste".

Izvor: FoNet