Sindikat pozvao na generalni štrajk radi pritiska na izraelsku vladu za oslobođanje talaca

Ožalošćeni i ljuti Izraelci izašli su večeras na ulice nakon što je još šest talaca pronađeno mrtvo u Gazi tražeći da premijer Benjamin Netanjahu dogovori prekid vatre sa Hamasom kako bi preostale zarobljenike vratio kući.

Foto: Tanjug/AP Photo/Ariel Schalit

Najveći izraelski sindikat, Histadrut, sazvao je generalni štrajk za ponedeljak kako bi izvršio pritisak na vladu — prvi od napada na Hamas 7. oktobra koji je započeo rat.

Očekuje se da će štrajk zaustaviti ili poremetiti glavne sektore privrede, uključujući bankarstvo, zdravstvenu zaštitu i glavni aerodrom u zemlji.

Procenjeno je da će desetine hiljada Izraelaca protestovati večeras a mnogi su već ispred Netanjahuove kancelarije u Jerusalimu.

Mnogi okrivljuju Netanijahua što nije uspeo da vrati taoce žive jer nije postigao dogovor sa Hamasom o okončanju rata. 

Hamas je ponudio oslobađanje talaca u zamenu za okončanje rata, povlačenje izraelskih snaga i oslobađanje velikog broja palestinskih zatvorenika, uključujući militante visokog profila.

Izat al Rišk, visoki zvaničnik Hamasa, rekao je da bi taoci i dalje bili živi da je Izrael prihvatio predlog o prekidu vatre koji je podržao SAD, na koji je Hamas rekao da je pristao još u julu.

Netanjahu je obećao da će nastaviti rat dok Hamas ne bude uništen i kaže da je potreban vojni pritisak da se taoci vrate kući.

Kritičari su optužili Netanjahua da odugovlači pregovore o prekidu vatre i stavlja svoje lične interese ispred interesa talaca.

Kraj rata će verovatno dovesti do istrage neuspeha njegove vlade u napadima 7. oktobra, kolapsa njegove vlade i prevremenih izbora.

Izraelska vojska saopštila je danas da je identifikovala tela šest talaca otetih iz Izraela i dovedenih u Gazu, među kojima dve žene i četiri muškarca.

Obdukcija tela talaca pronađenih u Gazi pokazala je da je šest talaca ubijeno "iz neposredne blizine" "između četvrtka i petka ujutro", objavilo je danas izraelsko ministarstvo zdravlja.

Podsetimo u oktobru prošle godine, rano ujutru, Hamas je započeo teroristički napad na Izrael u kojem je ubio 1.150 ljudi, a 250 uzeo za taoce; tako je počeo najkrvaviji sukob između Hamasa i Izraela.

Brutalna reakcija Izraela na teroristički napad izazvala je najgoru humanitarnu krizu u jednom od najgušće naseljenih regiona u svetu, eksklave veličine Beograda, u kojoj živi više od dva miliona ljudi. Više od pola godine kasnije, Izrael nije spreman za mir - dok svi taoci ne budu oslobođeni, a Hamas poražen.

Od osnivanja države 1948. godine bilo je 12 velikih eskalacija sukoba između Izraela i arapskih država i Palestinaca. Svaki od tih sukoba je odneo po više hiljada života, a trenutni rat je najveći u istoriji. Širom Izraela se održavaju masovni protesti protiv Vlade na kojima se traži ostavka Benjamina Netanjahua.

Izvor: FoNet