Šmit pisao Stevandiću: Deklaracija sa Svesrpskog sabora sadrži zaključke suprotne Dejtonu
Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit upozorio je predsednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića da Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, usvojena na Svesrpskom saboru u Beogradu 8. juna, sadrži nekoliko problematičnih zaključaka koji su u direktnoj suprotnosti sa Dejtonskim sporazumom.
Sarajevsko Oslobođenje objavilo je pismo koje je juče, uoči početka sednice Narodne skupštine RS, Šmit uputio Stevandiću, upozorivši ga da bi usvajanje Deklaracije u entitetskom parlamentu, s obzirom na problematične elemente u njoj, predstavljalo "zvaničan čin koji bi doveo u pitanje obaveze i odgovornosti Republike Srpske prema Opštem okvirnom sporazumu za mir".
Visoki predstavnik je naveo da "formulacije sadržane u zaključcima 18. do 25. Deklaracije ukazuju na jednostrano tumačenje Aneksa 4 (Ustav BiH) i Aneksa 10 (ovlašenja visokog predstavnika) Dejtonskog sporazuma, koje nisu u skladu ni sa njegovim odredbama niti s tumačenjem koje su dale institucije nadležne za njegovu primenu i sprovođenje".
"To uključuje i visokog predstavnika, koji je prema Aneksu 10 Dejtonskog sporazuma konačni autoritet u pogledu tumačenja Sporazuma o civilnoj implementaciji mirovnog ugovora, ali i Ustavni sud, koji je doneo odluke u vezi s većinom pitanja koja se smatraju kršenjima Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Deklaraciji", naveo je Šmit.
On je podsetio da je RS multietnički entitet u kojem su tri konstitutivna naroda (i Ostali) ravnopravni, a njeni organi vlasti "ne predstavljaju isključivo srpski narod".
"Deklaracijom se ovaj ustavni princip ne priznaje", naglasio je visoki predstavnik u BiH.
Ovaj princip, dodao je, takođe je ugrađen i u Ustav RS, naglašavajući i da entiteti nemaju pravo na secesiju.
Šmit je ponovio da je RS sastavni deo BiH i da je zaštićena Dejtonskim sporazumom i njegovim Aneksom 4, odnosno Ustavom BiH, kao i da ustavi RS i BiH predviđaju posebne odnose RS sa Srbijom.
"Shodno tome, kulturni i etnički identitet Srba moraju poštovati svi, baš kao što kulturni i etnički identitet Bošnjaka i Hrvata i ostalih takođe moraju poštovati svi", istakao je on.
Šmit je naveo da RS nije potpisnica Dejtonskog sporazuma niti raspolaže pravom da uvodi jednostrana tumačenja tog sporazuma i njegovih aneksa.
Prema njegovim rečima, članstvo u Evropskoj uniji je krajnji cilj države BiH, koji postaje sve konkretniji posle odluke Evropskog saveta od 21. marta ove godine da otvori pristupne pregovore sa BiH.
"Nije slučaj da su entiteti pozvani da u tom pogledu zasebno nastupaju, već su entiteti zapravo sastavni deo države BiH. Svako drugo tumačenje bi dovelo do značajne uznemirenosti na strani međunarodne zajednice, a posebno kod evropskih država", upozorio je Šmit.
Za visokog predstavnika problematičan je i zaključak Deklaracije, prema kojem će Sretenje, odnosno 15. februar, biti i Dan državnosti Srbije i Dan državnosti RS.
"Bez upuštanja u detalje, moram naglasiti da Dan entiteta nije Dan državnosti", naveo je Šmit, podsećajući na presude Ustavnog suda BiH, kojima je osporeno da RS 9. januar proslavlja kao Dan republike.
Šmit je u pismu pozvao vladajuću koaliciju u RS da obustavi sve aktivnosti koje podrivaju državu, njene organe vlasti i njen multietnički karakter, kao i Dejtonski sporazum.
"Sastavni deo mog mandata da se suprotstavim svakoj pretnji po suverenitet i teritorijalni integritet države, kao i svakom pokušaju podrivanja ustavnog i pravnog poretka BiH i njenog institucionalnog okvira, stabilnosti i funkcionalnosti", naveo je visoki predstavnik.
Najavio je da će, u slučaju zakonodavnih akata koji proizlaze iz te Deklaracije, o tome izvestiti Upravni odbor Saveta za primenu mira (PIK) i preduzeti "odgovarajuće i odlučne mere u skladu sa svojim mandatom".
Šmit je na kraju pozvao vlasti RS da se pomiri s prošlošću i promoviše pomirenje, koje, kako je naveo, predstavlja ključnu komponentu održivog mira zasnovanog na Dejtonskom mirovnom sporazumu, kao i oličenje principa i vrednosti Evropske unije.
"EU je od svog osnivanja bila i ostala projekat mira i pomirenja kojim se promoviše princip 'jedinstva u različitosti'. To nije projekat segregacije i namernog pogrešnog tumačenja. Stoga vas podstičem da to imate na umu kako biste izbegli beskorisne i problematične komplikacije", zaključio je Šmit u pismu koje je uputio Stevandiću.
Predsednik parlamenta RS juče je potvrdio da je dobio pismo od visokog predstavnika, ali nije izneo njegov sadržaj.
Narodna skupština RS juče je usvojila Deklaraciju, koju su prethodno vlade RS i Srbije donele na Svesrpskom saboru u Beogradu 8. juna.
Izvor: Beta