Spajić: Za nas Srbi nisu i ne mogu biti genocidan narod
Crnogorski premijer Milojko Spajić u objavi na društvenoj mreži Iks naveo je da Srbi nisu i ne mogu biti genocidan narod.
"To i ne postoji. Nijedan narod nije genocidan", poručio je Spajić.
Istakao je da "na temelju predloženih amandmana niko ne može reći da Crna Gora osuđuje srpski narod, Srbiju ili Republiku Srpsku".
"Srbi u Crnoj Gori čine značajan procenat našeg stanovništa i to nikada ne smemo zanemariti. Za nas Srbi nisu i ne mogu biti genocidan narod", naveo je Spajić u objavi.
Dodao je da "samo radom i rezultatima Evropskoj uniji dokazujemo da se vredi boriti za Crnu Goru, za Zapadni Balkan i bolje sutra svih naroda koji žive na ovim prostorima".
Spajić je juče kazao da će ta zemlja glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.
[related-content]
Najavio je da će podneti amandmane na rezoluciju Ujedinjenih nacija o Srebrenici koji se odnose na individualizaciju krivice i poštovanje Dejtonskog sporazuma, koji su oštro kritikovani u delu javnosti.
Prvi amandman odnosi se na to da je krivica za zločin genocida individualizovana, te se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, verskoj ili drugoj skupini ili zajednici u celini, a drugi "potvrđujući nepovredivost opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini u svim njegovim odredbama".
Podsetimo doskorašnji šef srpske diplomatije, sada ministar unutrašnjih poslova, Ivica Dačić ocenio je najavu da će Crna Gora glasati za rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici kao "sramnu i nečuvenu".
DNP: Glasanje za rezoluciju dovodi u pitanje našu dalju podršku Vladi Crne Gore
Odluka crnogorske Vlade da će u Generalnoj skupštini UN glasati za rezoluciju o Srebrenici, koju je u parlamentu saopštio premijer Milojko Spajić, izazvala je brojna negativna reagovanja u Crnoj Gori i Srbiji, a iz DNP Milana Kneževića je saopšteno da to ozbiljno dovodi u pitanje njihovu dalju podršku Vladi.
Predstavnici Srba u Crnoj Gori najavili su da će predložiti usvajanje rezolucije o genocidu nad srpskim narodom u Jasenovcu, predsedavajući Skupštine Crne Gore Andrija Mandić je rekao da očekuje da će za tu rezoluciju glasati i pozicija i opozicija.
Iz DNP je poručeno da je “ovakvim stavom Milojka Spajića grubo narušen koalicioni Sporazum kojim je jasno precizirano da nova izvršna vlast neće potencirati i otvarati teme koje će nas deliti po nacionalnim, verskim i ideološkim šavovima”.
Spajiću su poručili i "da su nepostojanje ekonomskog programa Evropa sad 2, indolentan, nestručan i vrlo sumnjiv i skandalozan način ponašanja i rada jednog broja ministara, ali i današnja podrška rezoluciji o Srebrenici, doveli u pitanje našu dalju podršku njegovoj Vladi i…eventualnoj rekonstrukciji Vlade u junu”.
Iz crnogorske Vlade ranije su najavili da će uz posredništvo SAD podneti dva amandmana na predloženu rezoluciju, a iz američke Ambasade je to demantovano saopštenjem u kojem se navodi da je Stejt department samo imao uvidu u nacrt amandmana.
Inače, ovo je treći put da se Crna Gora izjašnjava o pitanju Srebrenicu, gde je tokom građanskog rata u BiH navodno počinjen genocid nad Bošnjacima.
Skupština Crne Gore je, naime, 2009. najpre usvojio Deklaracije o prihvatanju rezolucije Evropskog parlamenta o Srebrenici, a potom je 2021. godine, u vreme Vlade premijera Zadravka Krivokapića, usvojila Rezolucije o zabrani negiranja genocida u Srebrenici.
Nekoliko meseci ranije, na predlog tadašnjeg premijera Krivokapića smenjen je tadašnji ministar pravde Vladimir Leposavić zato što je navodno u parlamentu negirao da se u Srebrenici dogodio genocid.
Izvor: Beta/ Tanjug