Spekulacije o nestanku kineskog ministra odbrane pokrenule diskusiju o mogućoj čistki zbog korupcije

Visoki američki diplomata postavio je pitanje nestanka kineskog ministra odbrane Li Šangfua, obnavljajući spekulacije o mogućoj čistki u kineskoj vojsci zbog korupcije.

Kineski ministar odbrane general Li Šangfu, foto: Tanjug/Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, File
Kineski ministar odbrane general Li Šangfu, foto: Tanjug/Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, File

General Li nije viđen u javnosti oko dve nedelje i navodno je propustio nekoliko sastanaka.

Ram Emanuel, američki diplomata sa službom u Japanu, izneo je spekulacije je o Lijevom odsustvu, tvitujući da je "stopa nezaposlenosti" u kineskoj vladi veoma visoka.

Lijevo odsustvo usledilo je posle nedavnih ostavki nekoliko visokih vojnih zvaničnika.

Pozivajući se na izvore u SAD i Kini, The Wall Street Journal je u petak objavio da je Li smenjen i sklonjen sa funkcije. 

Posle ministra spoljnih poslova, nestao i ministar odbrane

Sve se dešava nekoliko meseci nakon što je ministar inostranih poslova Ćin Gang nestao iz javnosti. Ćinovo iznenadno odsustvo i smena u julu još uvek nisu u potpunosti razjašnjeni.

Ni u slučaju generala Lija, kineska vlada nije rekla mnogo toga. 

Na pitanje postavljeno ranije ove nedelje, portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova je navodno rekla da "nije upoznata sa situacijom".

Poslednje pojavljivanje generala Lija u javnosti bilo je pre tri nedelje, 29. avgusta, u Pekingu na bezbednosnom forumu sa afričkim nacijama. 

Nije neuobičajeno da ministri odbrane nestranu iz javnosti na nekoliko nedelja.

Vazduhoplovni inženjer koji je započeo svoju karijeru u centru za lansiranje satelita i raketa, general Li je imao meteorski uspon kineskoj u vojnoj i političkoj eliti.

Baš kao i za Ćina, za njega se kaže da je miljenik predsednika Si Đinpinga. 

On je, takođe, drugi ministar u kabinetu i državni savetnik, posle Ćina, koji je nestao tokom poslednjih meseci.

Problem korupcija u vojsci?

Spekulacije o vojnoj korupciji prvi put su počele da se šire na internetu početkom avgusta kada su smenjena dva generala u kineskim raketnim snagama koje kontrolišu rakete na kopnu. 

Predsednik vojnog suda takođe je smenjen nekoliko meseci nakon imenovanja.

U svojim tvitovima prošle nedelje i u petak, američki diplomata Emanuel je istakao odsustvo generala Lija, govoreći istovremeno i o nestanku Ćina i drugih vojnih zvaničnika.

On je takođe istakao da je general Li nije bio u poseti Vijetnamu, kao i da nije prisustvovao nedavnom sastanku u Pekingu sa šefom singapurske mornarice, navodeći da bi mogao da bude stavljen u kućni pritvor.

Američki diplomata, poznat po svojim živopisnim tvitovima, uporedio je odsustvo sa misterijom Agate Kristi, a sve je potkrepio i citatom iz Šekspirovog “Hamleta”. 

“Nešto je trulo u državi Danskoj“, napisao je Emanuel na Tviteru u petak.

Povlačenje "zbog zdravstvenih problema"

U izveštaju Rojtersa, koji se poziva na vijetnamske zvaničnike, navodi se da se Li iznenada povukao sa sastanka sa vijetnamskim čelnicima odbrane prošle nedelje, kojima je rečeno da kineski general ima "zdravstvene probleme".

Šef singapurske mornarice Šon Vat posetio je Kinu i sastao se sa vojnim zvaničnicima prošle nedelje. 

BBC je zatražio od singapurske mornarice da potvrdi Emanuelove navode, ali još uvek nije dobio odgovor. 

Nestanak sada već bivšeg ministra Ćina pre tri meseca takođe je pripisan “zdravstvenom stanju“ i široko se spekuliše da je povezan i sa čistkom zbog korupcije. 

Posle toga je smenjen sa svog položaja.

Kineski zvaničnici, inače, retko propuštaju visoke sastanke iz zdravstvenih razloga jer redovno prolaze rigorozne medicinske testove.

General Li nije bez kontroverzi 

Godine 2018, dok je bio na čelu vojnog ogranka za razvoj opreme, američka vlada ga je sankcionisala zbog kineske kupovine ruskih borbenih aviona i naoružanja.

Smatralo se da su sankcije prava kazna za generala Lija, koji je odbio da se sastane sa svojim američkim kolegom Lojdom Ostinom na samitu ministara odbrane u Singapuru nešto ranije ove godine.

Analitičari kažu da nestanak generala Lija još jednom pokazuje netransparentnost kineskog političkog rukovodstva, istovremeno naglašavajući nestabilnost nekih odluka predsednika Sija.

“Nestanci na visokom nivou i moguće istrage o korupciji nisu dobre za Sija jer je on odobrio izbor trenutnog rukovodstva“, kaže Nil Tomas, stručnjak za kinesku elitnu politiku sa Instituta za politiku azijskog društva.

“Sijevo vođstvo i ukupna politička stabilnost ne izgledaju ugroženi, jer niko od pogođenih kadrova nije deo njegovog najužeg kruga“, dodaje Tomas.

Si pokušava da reši problem korupcije?

Analitičar Bil Bišop primećuje da kineska vojska ima “dugu istoriju korupcije“ i da je Si, koji u kineskoj političkoj strukturi  predstavlja vrhovnog vođu kineske vojske, pokušao da se pozabavi njom baš kao i njegovi prethodnici.

Ipak, Bišop u svojoj najnovijoj analizi kaže da bi “bilo bi krajnje interesantno“ ako posle više od decenije, Koliko je Si na vlasti, “još uvek postoji korupcija na visokom nivou [u vojsci], a da za oficire raketnih snaga i Li Šangfua , Si ne može da krivi svoje prethodnike“.

On je napomenuo da je Si promovisao generala Lija, Ćina i komandante raketnih snaga, i da će se “verovatno biti još čistki“.

Ijan Čong iz “Karnegi Kine” takođe ističe da se nestanci dešavaju u vreme pojačanih vojnih aktivnosti u blizini Tajvana i tenzija u Južnom kineskom moru.

Kineski ratni brodovi, uključujući nosač aviona Šandong, našli su se u Tajvanskom moreuzu poslednjih dana što je izazvalo zabrinutost zbog još jedne runde pomorskih vežbi.

Pošto su vojno i ministarstvo spoljnih poslova važni elementi kineskog sistema, u ovom trenutku  bi mnogi trebalo da “budu zabrinuti zbog pitanja komunikacije, eskalacije i upravljanja krizama“, rekao je dr Čong.

Američki diplomata dobio zeleno svetlo Bele kuće?

Emanuelovi tvitovi mogli bi se smatrati neobičnim za visokog američkog diplomatu, posebno za onog koji je ambasador u zemlji koja je bitan američki saveznik, Japanu, koji nema baš najbolje odnose sa Kinom.

“Iako su “zbunjujući“, „prilično sam siguran da ima zeleno svetlo Bele kuće“ da na ovaj način ukaže na odsustvo generala Lija”, rekao je Bred Gloserman, viši savetnik istraživačkog instituta Pacifik forum.

“Moguće je da ambasador Emanuel pokušava da izazove neki odgovor Kine u vezi sa nestankom“, rekao je dr Čong.

Izvor: BBC