Srbija od novembra uvodi skrining za rano otkrivanje raka pluća
U Srbiji će od novembra početi sprovođenje organizovanog skrininga za rano otkrivanje raka pluća.
Srbija će postati prva zemlja Zapadnog Balkana koja će na taj način dijagnostikovati to oboljenje, rečeno je u četvrtak 17. oktobra na konferenciji za novinare u Klinici za pulmologiju.
Navedeno je da u Srbiji od raka pluća godišnje oboli oko 7.000, a umre više od 5.000 osoba.
Savetnik ministra zdravlja za prevenciju Nebojša Tasić je rekao da je Srbija na drugom mestu u Evropi po broju obolelih i umrlih od raka pluća, ali da te brojke mogu da se promene, jer rak pluća, kao i neke druge bolesti, može biti izlečiv ako se otkrije na vreme.
Dodao je da su skrining i prevencija veoma čvrsto povezani, jer je skrining upravo početak prevencije, a rana dijagnostika je ključ uspeha.
"Brojke su brojke, ali iza tih brojeva se kriju ljudske sudbine i svaka od njih je strašna i zato apelujem na sve građane da se obavezno odazovu skriningu na rak pluća, kao i ostalim skrininzima koji se obavljaju u našoj zemlji", rekao je Tasić.
Po njegovim rečima, mnoge zemlje su ranim skriningom oboljevanje i umiranje od raka pluća snizile za čak 40-50 odsto.
Preporuka je da se na skrinig odazovu prvo viskorizične osobe - stariji od 50 godina i dugogodišnji pušaci, rekao je Tasić i dodao da bi potom trebalo obuhvatiti i sve ostale kategorije.
Direktor Klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Mihailo Stjepanović izjavio je da za početak, u Klinici za pulmologiju ima optimalnih uslova da se organizuje skrining na rano otkrivanje raka pluća za građane iz Beograda i da će potom, ukoliko zainteresovanost građana bude velika, uključiti i druge klinike.
Kako je naveo, ta klinika ima aparat za skrining - "niskodozni skener" čija je doza zračenja šest puta manja od standardnog skenera.
"Kada krenemo sa skriningom, okupićemo sve direktore domova zdravlja u Beogradu i predočiti im na koji način pacijente mogu da upute na skrining", dodao je on.
Na konferenciji je rečeno i da na svaka dva sata u Srbiji jedna osoba umre od karcinoma pluća i da statistika pokazuje da se kod više od 70 odsto pacijenata karcinom otkrije u poslednjem stadijumu bolesti, kada su šanse za uspešno izlečenje gotovo iscrpljene.
Centar za slobodne izbore i demokratiju (CESID), Udruženje "Punim Plućima" i Kinika za pulmologiju UKC Srbije zdravlja sproveli su istraživanje informisanosti građana o raku pluća, prevenciji i skriningi u kojem je učestvovalo 600 građana Srbije u riziku koji će i biti obuhvaćeni skriningom, a stariji su od 50 godina i pušači.
Izvršni direktor CESID-a Bojan Klačar kazao je da rezultati istraživanja pokazuju da građani koji su odgovorili na pitanje o uzroku raka pluća, smatraju da su cigarete najčešći uzrok (64 odsto), 14 odsto ispitanih navodi zagađenje, a po devet odsto ispitanih ističe stres i nasledni faktor.
Više od polovine pušača starijih od 50 godina je pokušalo da ostavi pušenje, a među njima 46 odsto tri ili više puta.
Najčešće navedeni razlozi zašto nisu prestali da puše su osećaj koji pruža nikotin i ritual paljenja cigarete i povlačenja dima, pokazalo je istraživanje.
Klačar je naveo i da prema istraživanju mali procenat građana zna kako se sprovodi skrining pluća, te da je samo tri odsto građana reklo da je u pitanju niskodozni skener.
"Većina je podržala uvođenje organizovanog skrininga - 41 odsto reklo je da bi bezuslovno podržalo, 29 odsto ako bi se dobio poziv da se dođe u zakazano vreme, a 20 odsto građana ako bi ih uputio lekar", dodao je on.
Na skrining pluća bi se odazvao nešto manji procenat građana nego onih koji podržavaju njegovo uvođenje: 28 odsto bi bezuslovno došlo na skrining, 31 odsto ako bi dobili poziv sa zakazanim vremenom i 23 odsto građana ako ih na skrining uputi lekar.
Izvor: Beta