Srpska pravoslavna crkva: Puno kanonsko opštenje sa Makedonskom pravoslavnom crkvom

Srpska pravoslavne crkva (SPC) saopštila je danas da uspostavlja puno liturgijsko i kanonsko opštenje sa Makedonskom pravoslavnom crkvom - Ohridska Ahiepiskopija jer je prihvatila status najšire moguće autonomije dodeljen 1959. godine, navodeći i da je dijalog o "eventualno konačnom statusu eparhija u Severnoj Makedoniji legitiman i realan".

Patrijarh Porfirije, SPC. Foto: Srđan Ilić

U saopšenju Sabora navedeno je da je to odlučio nakon što je primio "akt Svetog Arhijerejskog Sinoda 'Makedonske Pravoslavne Crkve – Ohridske Arhiepiskopije' kojim ista prihvata opštepriznati kanonski status, dodeljen joj 1959. godine od strane Svetog arhijerejskog sabora SPC i izražava nadu da će SPC bratoljubivo rešavati i rešiti i pitanje njenog konačnog kanonskog statusa, čemu treba da usledi svepravoslavno saglasje i prihvatanje toga statusa".

"Sa blagodarnošću Gospodu i sa radošću Sabor pozdravlja prihvatanje opštepriznatog kanonskog statusa, a to je status najšire moguće autonomije, odnosno pune unutrašnje samostalnosti, dodeljen još 1959. godine", navedeno je u saopštenju.

Kako je saopšeno, "pošto su ovim uklonjeni razlozi za prekid bogoslužbenog i kanonskog opštenja, izazvani jednostranim proglašenjem autokefalnosti 1967. godine, vaspostavlja se puno liturgijsko i kanonsko opštenje".

"Vaspostavljanjem jedinstva na kanonskim osnovama i pod uslovima važenja kanonskog poretka na čitavom području SPC dijalog o budućem i eventualno konačnom statusu eparhija u Severnoj Makedoniji nije samo moguć nego je i celishodan, legitiman i realan", istakla je SPC.

Navedno je i da "u dijalogu o njihovom budućem i eventualno konačnom kanonskom statusu SPC će se rukovoditi samo i isključivo eklisiološko-kanonskim i crkveno-pastirskim načelima, merilima i normama, ne mareći za 'realpolitičke', 'geopolitičke', 'crkvenopolitičke' i druge slične datosti ili za jednostrane inicijative i ne podležući ničijim uticajima ili pritiscima".

"I, naposletku, Sabor nema nameru da posle rešavanja statusa uslovljava novu sestrinsku Crkvu ograničavajućim klauzulama u pogledu opsega njene jurisdikcije u matičnoj zemlji i u dijaspori, uz preporuku istoj da pitanje svog zvaničnog naziva reši u neposrednom bratskom dijalogu sa jelinofonim i ostalim pomesnim Pravoslavnim Crkvama", poručio je Sabor SPC.

Janjić: Veliki i hrabar potez SPC, ništavna odluka Carigrada

Odlukom Sabora SPC o prihvatanju za makedonsku crkvu statusa najšire moguće autonomije za makedonsku crkvu, učinjen je veliki i hrabar potez, kaže stručnjak za crkveno-pravna pitanja prof. dr Jovan Janjić i navodi da je posle 55 godina ponovo vaspostavljeno kanonsko i liturgijsko jedinstvo SPC sa crkvom u Severnoj Makedoniji.

Janjić za Tanjug kaže da ne treba povlačiti bilo kakve paralele između odluke SPC sa odlukom Sinoda Carigradske patrijaršije, kojom je priznata crkva u Severnoj Makedoniji, i ističe da je odluka Sabora SPC autonomna i zasnovana na kanonima.

''Jedino Sabor SPC može da rešava statusna pitanja koja se tiču crkvene organizacije na njenom kanonskom području", naglašava Janjić.

Ocenjuje da je odlukom SPC potvrđeno da je odluka Carigradske patrijaršije koja je, kako kaže, bila ishitrena i verovatno politički motivisana, ništavna i da neće proizvoditi dejstva.

''Ubuduće, ukoliko Jerarhija u Severnoj Makedoniji ostane pri razgovorima, koje je proteklih dana vodila sa Svetim sinodom SPC, to pitanje će se vratiti u okvire kanona i verni pravoslavni narod u Severnoj Makedoniji napokon će biti u zajednici sa ostalim pravoslavnim svetom'', ističe Janjić i podseća da je Crkva u Skoplju bila izopštena i da nije imala jedinstvo sa drugim pomesnim crkvama pošto je bila u raskolu.

Kako kaže, odlukom Sabora SPC kanonsko i liturgijsko jedinstvo je vraćeno na pozicije iz 1959. godine kada je SPC dodelila najširi oblik autonimije crkvi u tadašnjoj Narodnoj republici Makedoniji, današnjoj Severnoj Makedoniji.

Navodi da je Jerarhija u Skoplju, pod uticajem komunističkih vlasti, stalno ispostavljala nove zahteve, između ostalog i to da imaju i autokefalnost, ta da je su 1967. godine proglašena autokefalna crkva što je, kaže, dovelo do prekida kanonskog i liturgijskog jedinstva sa SPC.

Janjić navodi da se vodila borba, pre svega sa strane SPC, da se ponovo vaspostavi to jedinstvo,ali da to dota nije moglo doći jer je Jerarhija u Makedoniji istrajavala na svojim zahtevima.

''U poslednje vreme Sveti arhijerejski Sinod SPC vodio je bratske razgovore sa Jerarhijom u Skoplju, pre svega sa arhiepiskopom Stefanom. U ljubavi bratskoj došlo se do razumevanja i saglasnosti da može ponovo da se uspostavi kanonsko i liturgijsko jedinstvo, do čega je sada došlo'', kaže Janjić.

Navodi da se oko tog pitanja pojavio''problem sa strane'', odnosno od strane Carigradske patrijaršije.

''Kada su u Carigradu saznali da su Beograd i Skoplje blizu rešenja tog bolnog pitanja, panično su preduzeli akcije da se tobože pokaže da su oni faktor koji donosi ključne odluke. I doneli su nekakonsku odluku da Carigradska patrijaršija prizna liturgijsko jedinstvo crkvi u Severnoj Makedoniji'', objašnjava Janjić.

Izražava očekivanje da će odluku SPC da se uspostavi liturgijsko i kanonsko jedinstvo sa Crkvom u Severnoj Makedoniji priznati sve pravoslavne crkve jer je, kako kaže, zasnovana na kanonima za razliku od odluke Carigradske patrijaršije.

Janjić navodi da je Jerarhija u Skoplju pod velikim pristiskom ne samo Carigradske patrijaršije, već i od mnogih plitičkih krugova u svetu koji bi, kako kaže, želeli da preuređuju svet po svojim merilima.

''Verujem da će Jerarhija u Skoplju ostati pri dogovoru koji je imala sa članovima Svetog Arhijerejskog Sinoda SPC i da će napokon, na jedini mogući i valjan način rešiti svoj status, da se vrati u zajednicu sa ostalim pravoslavnim svetom'', kaže Janjić.

Izvor: Beta/Tanjug