Stefanović pozvao izborne članove VST da podnesu ostavke jer ne štite tužioce; Predsednik VST odbacuje navode glavnog tužioca VJT
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović pozvao je sve izborne članove Visokog saveta tužilaštva (VST) da podnesu ostavke jer su, kako je naveo, nevršenjem svojih ustavnih i zakonskih nadležnosti u zaštiti javnih tužilaca od učestalih spoljnih pritisaka ostali nemi i dozvolili da svako može da vređa nosioce javnotužilačkih funkcija. Sa druge strane predsednik Visokog saveta tužilaštva Branko Stamenković u svom kaže navodi da su "potpuno netačni" navodi Stefanovića.
"Javni tužioci u Srbiji se osećaju nezaštićeno od napada spoljnih faktora usled inferiornog rada Saveta. Pozivam sve izborne članove VST da podnesu ostavke, zajedno sa predsednikom tog organa, jer su odgovorni za atmosferu linča svojih kolega koji svakodnevno postupaju u predmetima u borbi protiv svih oblika kriminaliteta", istakao je u izjavi Stefanović.
On je, povodom jučerašnjeg saopštenja VST koje je izdao predsednik tog organa bez konsultacija sa ostalim članovima, a u kojem se tvrdi da VST ne može da reaguje na spoljne uticaje bez preporuke Poverenika za samostalnost, naveo da Poverenik faktički ne postoji, osim na papiru.
Takođe je podsetio da je Zakonom o VST u članu 17, tačka 19 jasno propisano da Savet "odlučuje o postojanju neprimerenog uticaja na rad nosilaca javnotužilačke funkcije i javnog tužilaštva i meri za sprečavanje neprimerenog uticaja".
Stefanović je upitao izborne članove Saveta čije interese štite, obzirom na to da ne štite interese struke koja ih je izabrala.
Predsednik Visokog saveta tužilaštva: Netačni navodi tužioca Stefanovića o tom savetu
Predsednik Visokog saveta tužilaštva Branko Stamenković je kao "potpuno netačne" odbacio navode glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenada Stefanovića o tome da izborni članovi tog saveta navodno ne vrše svoje ustavne i zakonske nadležnosti u pogledu zaštite tužilaca od spoljnih pritisaka.
Stamenković je naveo da kao predsednik Visokog saveta tužilaštva ne smatra da se javni tužioci u Srbiji osećaju nezaštićeno, već "svojim radom i postupanjem u uslovima koji mogu biti i jesu subjektivno i objektivno vrlo teški, svakodnevno pokazuju da imaju jaku volju i rešenost da zakonito, profesionalno i hrabro vrše svoje funkcije, bez obzira na neprimerene napade i pokušaje uticaja na njih s raznih strana".
"U tome ih njihov Savet podržava, apelujući još jednom na sve učesnike javnog života u Srbiji, medije, strukovna udruženja i pojedince da se uzdrže od iznošenja tvrdnji i stavova koji mogu biti smatrani kao neprimereni uticaj na nosioca javnotužilačke funkcije, a posebno svakog oblika pretnje ili prinude prema javnom tužiocu, ili korišćenja javnog položaja, medija i javnog istupanja kojima bi moglo da se utiče na postupanje svakog javnog tužioca ili tužilaštva u našoj zemlji", naveo je Stamenković u pisanoj izjavi.
Pozvao je sve javne tužioce da se u takvim slučajevima u skladu sa zakonom obrate Savetu radi pokretanja postupka zaštite od neprimerenog uticaja.
Savet je "od nastajanja maja 2023. godine do danas postupao ili postupa u 40 predmeta povodom prijavljenog ili uočenog mogućeg neprimerenog uticaja na javne tužioce i tužilaštva, uključujući i predmete koji su u toku pred Poverenikom za samostalnost, a tiču se nedavnog izveštavanja i napada na Više javno tužilaštvo u Novom Sadu od strane dela medija, protesta koji je u više navrata održavan ispred zgrade u kojoj to javno tužilaštvo zajedno sa drugim pravosudnim organima radi, te nedavno primljenog zahteva u vezi utvrđivanja neprimerenog uticaja na javnog tužioca u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu", naveo je Stamenković.
Dodao je da je prošle i ove godine u svakom slučaju kada je na osnovu zakona i pratećih akata bilo moguće utvrditi da postoji pokušaj neprimerenog uticaja na članove Saveta ili javne tužioce, Savet "reagovao u skladu s propisanim normama, te koristio meru obaveštavanja javnosti, o čemu svedoče i saopštenja za javnost koja se nalaze u elektronskoj arhivi Saveta, dostupnoj svim građanima, pa i tužiocu Stefanoviću".
Predsednik Visokog saveta tužilaštva je naveo da su zakonom i podzakonskim aktima propisane norme kojima je uređen postupak utvrđivanja postojanja neprimerenog spoljašnjeg uticaja koji zahtevaju sprovođenje postupka, predlaganje mera i donošenje odluka od strane Saveta povodom predloga Poverenika za samostalnost.
"Svaki drugačiji put kojim bi se krenulo zarad publiciteta, a ne činjenica i zakona, predstavljao bi upravo nevršenje ustavnih i zakonskih ovlašćenja članova Saveta", ocenio je Stamenković.
Dodao je da to telo nema ovlašćenja ili sredstva krivičnopravne prinude, jer nije javno tužilaštvo sa krivičnopravnim procesnim ovlašćenjima, već samostalni državni organ sa drugačijom nadležnošću.
"Zakonom i podzakonskim aktima propisane su mere za sprečavanje neprimerenog uticaja, bio on unutrašnji ili spoljašnji, a ograničene na izdavanje saopštenja, sazivanje konferencije za medije ili obraćanje određenim državnim organima, advokatskim komorama, Savetu za štampu i drugim organima, da je utvrđeno postojanje neprimerenog uticaja, te istima može preporučiti, ne i sprovesti, mere za dalje sprečavanje takve vrste ponašanja. I tu se raspon mera Visokog saveta tužilaštva završava", naveo je Stamenković.
Izvor: Tanjug