Stoltenberg o Banjskoj: Počinioci moraju da odgovaraju, pozdravljamo spremnost Srbije na saradnju (VIDEO)

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je nakon razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da odgovorni za nasilje u Banjskoj moraju da budu izvedeni pred lice pravde i pozdravio spremnost Srbije na saradnju u tom slučaju.

Jens Stoltenberg Foto: Srđan Ilić

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je da je osnivanje Zajednice srpskih opština ključ za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.

On je na konferenciji sa predsednikom Srbije pozvao Beograd i Prištinu da nastave dijalog jer je to, istakao je, jedini put ka miru.

"Razgovarali smo i o tenzijama na severu Kosova i značaju mirovne misije Kfor koja dve decenije garantuje bezbednost, nastavićemo to da činimo nepristrasno i u okviru mandata. Pripadnici Kfora su pretrpeli napade, videli smo nemire u septembru, počinioci moraju da se izvedu pred lice pravde", rekao je Stoltenberg.

Aleksandar Vučić i Jens Stoltenberg, foto: Srđan Ilić

On je rekao da je nakon toga Kfor povećao broj vojnika za 1.000, što je najveće pojačanje Kfora u protekloj deceniji i istakao da podržava koordinaciju Vojske Srbije i Kfora.

"Računam na sve strane da smanje tenzije i uzdrže se od eskalarotrnih postupaka. Gomilanje snaga Vojske Srbije blizu prelaza ne bi pomoglo", rekao je on.

Stoltenberg je rekao da je sa Vučićem razgovarao i o mogućnosti obnove zajedničkih vojnih vežbi NATO i Srbije.

Na pitanje o reakciji NATO u sukobima na severu, u kojima su povređeni Srbi, podsećajući na Badnje veče, Stoltenberg je rekao da je bilo kakvo kršenje i povreda vladavine prava, ubistvo civila neprihvatljivi.  

"Važno je da shvatimo ulogu NATO. Prvi ko reaguje u takvim slučajevima je kosovska policija, a potom Euleks. NATO nije tu u smislu sprovođenja zakona, mi smo da garantujemo stabuilnost za sev ljude, slobodu kretanja, ali to ne znači da smo policija", poručio je on.  

Stoltenberg je rekao da je tokom posete severu posetio i bazu Kfora gde je video snažnu posvećenost NATO snaga da garantuje bezbednost Srba.

Vučić: Zapad zanima samo Banjska

Predsednik Srbije izjavio je da je za Srbiju važna saradnja sa NATO i Kforom kako bi se osigurala bezbednost za srpki narod.

"Kada kažu da Kfor osigurava bezbednost za sve zajednice, nema potrebe za sve druge, osim za Srbe, jer nikada Albanci nisu napadani", rekao je Vučić.  

Jens Stoltenberg i Aleksandar Vučić Foto: Srđan Ilić

On je dodao da su “isključivo Srbi” bili napadani, posebno od kako je u Prištini na vlasti Aljbin Kurti.  

"Upoznao sam Stoltenberga sa činjenicom da je 13 odsto Srba napustilo Kosovo u poslednjih godinu dana zbog pritiska, hapšenja i pretnji, ako to nije nasilje, onda ne znam šta je, pošto takođe znam da Zapad zanima samo Banjska i pre toga Zvečan i tuča sa Kforom kad su hteli da sačuvaju specijalna vozila Prištine", rekao je Vučić.

Predsednik Srbije ponovio je da ne očekuje da će ZSO biti stvorena dok je Kurti na vlasti, ponovio da međunarodna zajednica ima dvostruke standarde, da će "čuvati svoje čedo" i da Srbi moraju da se naviknu da su "za sve krivi".

Vučić je dodao da Vojska Srbije nikada nije prekoračila ovlašćenja i da nastavlja saradnju sa NATO, a da će on kao vrhovni komandant predložiti i nastavak zajedničkih vojnih vežbi, ali da Srbija ostaje neutralna i "ne prima naređenja o raspoređivanju svoje vojske ni od koga".

Slučaj Banjska

Podsetimo, kosovska policija je saopštila da je u napadu u selu Banjska, 24. septembra, ubijen jedan njihov pripadnik, a da su dvojica ranjena. U sukobu s pripadnicima kosovske policije ubijeno je troje Srba.

Punomoćnik Milana Radoičića, advokat Goran Petronijević, pročitao je u petak, 29. septembra, izjavu Radoičića koji je naveo da je zajedno sa sunarodnicima došao u Banjsku na KiM kako bi ohrabrio srpski narod u pružanju otpora teroru režima Aljbina Kurtija. Istakao je i da o tome nisu bile obaveštene vlasti u Beogradu.

Radoičić je priveden u akciji Uprave kriminalističke policije, koja mu je pretresla stan i druge prostorije.

Viši sud je saopštio da je Radoičiću određena mera zabrane napuštanja boravišta kojom mu je zabranjeno da bez odobrenja suda napusti teritoriju Republike Srbije i zabranjen odlazak na teritoriju AP Kosovo i Metohija, te mu je naloženo da se svakog 1. i 15. u mesecu javlja nadležnoj policijskoj stanici.

Dodaje se da je Radoičiću privremeno oduzeta putna isprava i to pasoš Republike Srbije, "a okrivljeni je upozoren da se protiv njega može odrediti pritvor ukoliko prekrši izrečene zabrane i obaveze".

Jens Stoltenberg i Aleksandar Vučić, foto: Srđan Ilić

Više javno tužilaštvo u Beogradu uložilo je 5. oktobra žalbu na rešenje sudije za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu kojim je odbijen predlog ovog tužilaštva za određivanje pritvora Radojičiću zbog opasnosti od bekstva.

Naredbom o sprovođenju istrage, Radoičić se tereti da je od januara 2023. godine do 24. septembra oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći nabavljao iz Tuzle.

Oružje mu je, tvrdi tužilaštvo, isporučivano u Beogradu, najčešće na potezu Bubanj Potok – Vrčin, a zatim ga je prenosio i skladištio na neutvrđenim lokacijama na teritoriji Kosova i Metohije.

Oružje je, kako se navodi, skrivao u napuštenim objektima i šumama, pa je kao kolovođa grupe sa više NN lica, zajedničkim delovanjem i opšte opasnom radnjom 24. septembra izazvao opasnost za život ljudi u Banjskoj.

Radoičić se sumnjiči za udruživanje radi vršenja krivičnih dela, nedozovoljeno držanje oružja i teška dela protiv opšte sigurnosti.

Izvor: Tanjug, FoNet, Beta, Insajder